PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Brak lub niedobór witaminy D

Witamina D to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych (obejmuje witaminy: D1 - kalcyferol, D2 - ergokalcyferol, D3 - cholekalcyferol). Witamina D reguluje w naszym organizmie wiele procesów: m.in. ma korzystny wpływ na kości, na system nerwowy i mięśniowy, poprawia pracę układu odpornościowego, reguluje podziały komórek, dzięki czemu może spowalniać rozwój nowotworów. Witamina D ma również wpływ na stan naszego uzębienia. więcej »

Reklama psuje nawyki żywieniowe

Kontakt młodych ludzi z reklamą powoduje, że częściej sięgają po słodkie napoje, a rzadziej po warzywa. Europejskie badania potwierdzają, że wiedza o mechanizmach działających w reklamie nie pomaga nastolatkom w walce o odpowiednią masę ciała. Jak wygląda sytuacja w Polsce, sprawdziła psycholog zdrowia z SWPS Wrocław. więcej »

Kobiety tyją w ciągu sześciu miesięcy po ślubie

Dla wielu kobiet ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego panie starają się, by w ten szczególny dzień wszystko było idealne - także waga. Australijscy naukowcy z Flinders University w Adelaide postanowili przyjrzeć się bliżej wahaniom wagi towarzyszącym przygotowaniu do ślubu, a także okresowi po zawarciu związku małżeńskiego. W tym celu poddali badaniom 350 australijskich kobiet planujących legalizację swoich związków. więcej »

Spożywanie napojów słodzonych przyczyną otyłości?

Według naukowców, około 100 trylionów bakterii istniejących w ludzkim jelicie może znacząco wpływać na przyrost masy ciała. Spożywanie dużej ilości fruktozy, sztucznych słodzików i słodkich alkoholi skutkuje przystosowaniem się bakterii do organizmu w sposób, który wpływa na metabolizm i odczucie sytości, według ostatnich badań zamieszczonych w Obesity Reviews więcej »

Dzieci karmione piersią mogą mieć mniejszą wagę

Dzieci karmione mlekiem z piersi matek uzyskały mniejszą wagę w pierwszym roku życia w porównaniu do dzieci karmionych mlekiem - naturalnym lub modyfikowanym - z butelki, sugerują nowe badania. więcej »

Ostre przyprawy mogą pomóc twojemu sercu?

Ćwiczenia fizyczne są dobrym sposobem na zachowanie zdrowego serca, jednak nie jest to jedyna skuteczna metoda. Okazuje się bowiem, że również w czasie obiadu możemy wylewać z siebie "siódme poty" poprzez jedzenie pikantnych posiłków - a to pozwala chronić nasze serce przed chorobami. Wyniki badań na ten temat zostały przedstawione w trakcie kongresu naukowego zorganizowanego przez American Chemical Society. więcej »

Mikroorganizmy pozwalają ustalić czas śmierci

Amatorzy seriali kryminalnych wiedzą, że dzięki insektom można ustalić czas zgonu rozkładających się zwłok. Niektóre muchy składają tam jaja, a w zależności od stadium rozwoju larw można określić czas zgonu, z marginesem błędu wynoszącym kilka dni. Jednak metoda ta jest stosunkowo niedokładna i możliwa tylko w przypadku występowania insektów w najbliższym otoczeniu. Naukowcy mają nadzieję, że uda się im znaleźć inną, bardziej wiarygodna metodę ustalania czasu śmierci. więcej »

Alkohol przełącza osobowość

Picie alkoholu może być atrakcyjnym sposobem regulacji własnych emocji w stresujących sytuacjach towarzyskich – potwierdziły to badania SWPS, dotyczące radzenia sobie ze stresem dwudziestolatków. Dowiodły, że alkohol może spowodować chwilową zmianę tożsamości jednostki przez przestawienie się na używanie innej części swojej osobowości niż dotychczas. W większości przypadków efektem tego jest lepsze funkcjonowanie, a to tłumaczy dlaczego młodzi ludzie tak chętnie sięgają po alkohol próbując opanować własne emocje. więcej »

Mikroorganizmy pozwalają ustalić czas śmierci

Amatorzy seriali kryminalnych wiedzą, że dzięki insektom można ustalić czas zgonu rozkładających się zwłok. Niektóre muchy składają tam jaja, a w zależności od stadium rozwoju larw można określić czas zgonu, z marginesem błędu wynoszącym kilka dni. więcej »

Dlaczego ludzie są uzdolnieni muzycznie?

Muzyka zajmuje ważne miejsce w historii ludzkości i jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Towarzyszy ona człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach i jest jedną z najbardziej fascynujących gałęzi sztuki. Wzmianki o muzyce znajdują się już w Biblii i mitologii. Ale kiedy właściwie człowiek nauczył się muzykować? więcej »

Sprawdź, co wpływa na to, ile sobie nalewasz do kieliszka...

Po przeanalizowaniu tego, w jaki sposób warunki środowiska – takie jak rozmiar talerza i etykietki na jedzeniu – wpływają na nasze zachowania żywieniowe, badacze postanowili przyjrzeć się tym samym czynnikom w odniesieniu do picia alkoholu. więcej »

Można wymazać złe wspomnienia?

Naukowcy amerykańscy z IRST-Florida opracowali sposób na modyfikowanie wspomnień gryzoni. Udało im się wymazać traumatyczne wydarzenia z ich pamięci, nie szkodząc wspomnieniom pozytywnym. więcej »

Mózgi baletnic nie znają zawrotów głowy?

Oglądanie wirującej tancerki baletowej może nas przyprawić o zawrót głowy. Ale nowe badanie sugeruje, że różnice w budowie mózgu sprawiają, że baletnice są w stanie uniknąć zawrotów, dzięki supresji sygnałów z organów równowagi znajdujących się w uchu wewnętrznym. więcej »

Szczęście jest bliżej, niż myślisz

Sekret szczęścia nie jest tak złożony, jak może się to zdawać, a bycie szczęśliwym nie wymaga od nas niczego więcej niż szczerej intencji, aby szczęśliwym być. Badania ostatnio opublikowane w The Journal od Positive Psychology udowadniają, że chęć, aby być szczęśliwym, wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie i stan ducha. więcej »

W głowie psychiatry, który wyspowiadał Hermanna Goeringa

1 stycznia 1958, po kłótni z żoną, psychiatra w Armii Amerykańskiej Douglas Kelley wziął pigułkę cyjanku, wsunął ją do ust i połknął. Zaledwie 12 lat po zakończeniu procesu w Norymberdze, psychiatra zadał sobie śmierć za pomocą tej samej trucizny, której użył jeden z jego pacjentów, Hermann Goering. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe