Czego dowiemy się z genów – badania DNA
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Czego dowiemy się z genów – badania DNA

Czego dowiemy się z genów – badania DNA

INFORMATOR. Ciekawostki

MP (CO)

zdrowemiasto.pl | dodane 17-02-2016

DNA by dream designs, freedigitalphotos.net
 
Wystarczy mała próbka śliny, aby wykonać badanie, które powie o naszym organizmie niemal wszystko. Dowiemy się z niego o tym, jakie zagrażają nam choroby, jakie jest ryzyko nowotworu, a nawet jaka dieta jest najlepsza dla naszego organizmu. Jest to jedna z form profilaktyki przeciw różnego rodzaju schorzeniom oraz zaburzeniom układów tworzących nasze ciało i odpowiadających za jego funkcjonowanie.

Mowa o badaniach DNA – prostej, bezbolesnej procedurze, która odpowiednio wcześnie zastosowana może uchronić nas przed cierpieniem, utratą zdrowia, a nawet przedwczesnym zgonem.

DNA - kopalnia wiedzy o naszym ciele

W głębi każdej komórki naszego ciała znajduje się wielocząsteczkowy łańcuch kwasu deoksyrybonukleinowego, zwany w skrócie DNA. Zawarta w DNA informacja jest istną encyklopedią wiedzy na nasz temat – począwszy od koloru oczu i włosów, na przebiegu poszczególnych reakcji chemicznych wewnątrz każdej komórki kończąc. Łańcuch DNA możemy porównać do twardego dysku, na którym znajdują się całe gigabajty informacji – wszystkie na temat jednej osoby. Dlaczego by więc nie zajrzeć do tej ogromnej księgi i nie dowiedzieć się czegoś na swój temat? Do tego służą badania DNA. Dzięki możliwościom wykonywania takiej analizy, które pojawiły się w ostatnich latach, powstają nawet nowe dziedziny nauki oraz technologii, które pomagają człowiekowi w zachowaniu zdrowia.

Kiedy najlepiej wykonać badanie DNA? Szczególnie polecane jest ono osobom, które zauważyły w swojej rodzinie specyficzne „obciążenia”. Jeśli przykładowo dziadek i ojciec chorowali na nowotwór płuc, szansa, że dziecko również na niego zachoruje jest podwyższona. Ryzyko zachorowania może zostać potwierdzone lub wykluczone przez odpowiednie badanie. Gdy nasza babcia, ciocia lub inna osoba nawet z dalszej rodziny choruje na jakąś chorobę, możemy sprawdzić, czy nam ona też zagraża. Posiadając taką wiedzę odpowiednio wcześnie, mamy szansę na podjęcie działań, które uchronią nas przed tą chorobą lub pozwolą przygotować się na nią i złagodzić jej objawy. Badanie DNA może okazać się również przydatne w walce z nadwagą – istnieje bowiem taka dziedzina wiedzy, jak nutrigenetyka. Zajmuje się ona badaniami, których celem jest określenie, jakie odżywianie będzie najzdrowsze dla danej osoby, biorąc pod uwagę nie tylko geny, ale również środowisko, w jakim żyje, rodzaj wykonywanej pracy oraz styl życia. Jednym z laboratoriów oferujących tego typu badanie jest Genetic Lab – firma specjalizująca się w kompleksowych badaniach genetycznych.

Bezboleśnie i bezpiecznie

Pobranie próbki DNA jest bardzo proste i bezbolesne. Dzięki temu możemy uzyskać pełen przekrój informacji na swój temat, które pomogą nam odpowiednio zadbać o siebie, a w rezultacie poprawić jakość naszego życia i przyczynić się do jego wydłużenia. Jeśli więc w naszej rodzinie występują obciążenia genetyczne, przeprowadzenie badań oraz konsultacja z odpowiednim specjalistą jest dla nas obowiązkiem. Jeśli zaś wszyscy cieszyli się i cieszą dobrym zdrowiem, zrobienie badania DNA również się przyda, ponieważ nasz styl życia oraz otoczenie, w jakim żyjemy może nieść za sobą zagrożenia dla naszego zdrowia, których ryzyko pojawienia się zależy od informacji zawartej w genach. Badanie DNA jest dla wszystkich – aby żyć długo, zdrowo i szczęśliwie.

MP (CO), 17-02-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe