Leczenie kanałowe - prawdy a mity
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Leczenie kanałowe - prawdy a mity

Leczenie kanałowe - prawdy a mity

INFORMATOR. Ciekawostki

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 16-03-2018


 
Choć endodoncja poczyniła dziś ogromne postępy względem stanu sprzed kilku czy kilkunastu lat, pacjenci nadal bardzo obawiają się leczenia kanałowego. Z czym kojarzy się ten zabieg? Przede wszystkim z bólem, wysoką ceną, niepewnymi skutkami.

Dlatego bywa, że pacjenci decydują się na usunięcie zęba możliwego do odratowania, byle tylko uniknąć leczenia kanałowego. Taka decyzja zawsze jest jednak decyzją gorszą. Własny ząb, nawet martwy, sprawdza się lepiej niż jakakolwiek proteza lub implant. Ponad to, dziś zabiegi ze spektrum endodoncji wyglądają o wiele mniej strasznie, niż dawniej. Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe, jak przebiega zabieg i co warto o nim wiedzieć?

Leczenie kanałowe zęba
 
Na miazgę zęba składają się naczynia krwionośne oraz nerw głęboko w jego wnętrzu. Niekiedy w miazdze zęba powstaje stan zapalny, którego nie da się już odwrócić. Do tak rozwiniętego stanu zapalnego dochodzi w przypadku nieleczonej, niewykrytej lub nieprawidłowo leczonej próchnicy zęba. Miazga może także obumrzeć, między innymi w wyniku urazu mechanicznego zęba. W przypadku infekcji, zgorzeli, rozwoju bakterii beztlenowych lub rozwoju zaawansowanej próchnicy objawem jest uporczywy, silny ból zęba.

Zastosowanie nowoczesnego leczenia kanałowego w większości przypadków pozwala zachować ząb. Gdy dojdzie do któregoś z wyżej wymienionych stanów, zabieg jest jedyną alternatywą dla usunięcia zęba. O endodoncji mówimy, gdy ząb jest leczony kanałowo pierwszy raz. Niekiedy jednak konieczne jest jego ponowne leczenie - wtedy zabieg nazywa się re-endodoncją lub leczeniem kanałowym wtórnym. Takie ponowne leczenie jest konieczne, gdy pierwsze nie przerwało rozwoju stanu zapalnego, ząb nie został wypełniony prawidłowo, zastosowano zły materiał lub w kanale zęba pozostały odłamki narzędzi. Oznaką, że leczenie kanałowe nie przyniosło pożądanego efektu, jest dalsze odczuwanie przez pacjenta bólu.

leczeniekanaloweprawdyamity2.jpg

Na czym polega leczenie kanałowe?
 
Endodoncja jest czasochłonna i wymaga ogromnej precyzji. W trakcie zabiegu, a częściej kilku zabiegów składających się na całość, lekarz stomatolog wykonuje następujące czynności:
  1. Usunięcie wszelkich tkanek z wnętrza zęba, także z kanałów. W kanałach nie mogą pozostać żadne fragmenty nerwów ani naczynia krwionośne.
  2. Poszerzenie i opracowanie kanału za pomocą narzędzi ręcznych oraz mechanicznych, a także z pomocą płukanek antybakteryjnych i rozpuszczających resztki tkanek.
  3. Wypełnienie kanałów i całego zęba specjalnym, bezpiecznym i trwałym materiałem.

Najczęściej przed zabiegiem lekarz zleca jeszcze wykonanie RTG zęba, a w jego trakcie posługuje się specjalnymi mikroskopami. Do czyszczenia i wypełniania kanałów stosuje się bardzo precyzyjne, cienkie i dokładne narzędzia.

Leczenie kanałowe cena
 
Jeśli chodzi o leczenie kanałowe, Kraków nie różni się cenowo od innych większych miast. Niekiedy pacjenci dziwią się cenie leczenia kanałowego, która jest o wiele wyższa, niż w przypadku zwykłego leczenia ubytków. Warto jednak wiedzieć, skąd bierze się ta cena.
  • Lekarz przeprowadzający zabieg musi być cały czas niezwykle precyzyjny, skupiony i mieć ogromną wiedzę oraz wprawę.
  • Drogie narzędzia stosowane w trakcie leczenia są najczęściej jednorazowe - nie nadają się do ponownego użycia.
  • Przy zabiegu używa się także mikroskopu stomatologicznego oraz wykonuje się zdjęcie (czasem serię zdjęć) RTG.
Czy leczenie kanałowe boli?
 
Choć dawniej leczenie kanałowe było bolesnym i bardzo nieprzyjemnym zabiegiem, dzisiejsza stomatologia nie dopuszcza do cierpienia pacjenta. Stosowane znieczulenia są na tyle mocne i skuteczne, że w trakcie całego zabiegu nie czuje się bólu. Osoby szczególnie przerażone wizją zabiegu stomatologicznego i przeżywające ogromny stres mogą też poprosić o przeprowadzenie go w znieczuleniu ogólnym. Nie trzeba się więc martwić, ani tym bardziej decydować na ekstrakcję zęba, jeśli nie jest to jeszcze konieczne.

W.Press, 16-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe