PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Hamburger w całości wyprodukowany z komórek macierzystych?

Przepis na hamburgera wydaje się być prosty, jednak realizacja tejże receptury była długa i skomplikowana. Kilka milionów komórek mięśniowych krowy (jest to niewielka ilość) hodowano w laboratorium, aby utworzyły 20 tysięcy bardzo cienkich włókien mięsa. Następnie włókna te rosły przez kolejne 6 tygodni. Później dodano bułkę tartą, sól, sok z buraków, karmel i szafran i w rezultacie otrzymano stek o wadze 142 gramów, który kosztuje bagatela 250 tysięcy euro! więcej »

Życie seksualne po porodzie

Partnerzy, którym urodziło się dziecko, często doświadczają zmian w swojej seksualności. Nie zawsze dotyczą one jedynie czynników biologicznych czy medycznych związanych z faktem narodzin, ale także psychologicznych i społecznych. więcej »

Drugi znany przypadek synestezji po urazie mózgu

Lekarze z St Michael’s Hospital w Toronto w Kanadzie donoszą o pacjencie, który dziewięć miesięcy po udarze mózgu zaczął doświadczać dziwnych objawów: słowa napisane w pewnym odcieniu niebieskiego budziły w nim niesmak. Żółty był tylko troszkę przyjemniejszy. Maliny, których nigdy nie jadł zbyt często, zaczęły teraz smakować jak... niebieski. A niebieski zaczął smakować jak... maliny. więcej »

Im mniej zębów tym gorsza pamięć?

Jeżeli zależy ci na pamięci jak brzytwa, myj zęby. Nowe badanie, opublikowane w European Journal of Oral Science, sugeruje bowiem, że ludzie, którzy mają mniej zębów, gorzej wypadają w testach pamięciowych. Naukowcy przyjrzeli się 273 osobom w wieku powyżej 55 lat. Odkryli skromne, ale znaczące powiązanie między liczbą naturalnych zębów a wydolnością pamięci. więcej »

Jesteś pesymistą? Patrz na uśmiechnięte twarze!

Czy często zdarza ci się widzieć szklankę do połowy pustą? Aby wydostać się z klubu pesymistów i przejść do klubu optymistów – ba, nawet superoptymistów – zrób tak, jak radzi – i jak sam zrobił - dr Michael Mosley. Przejdź program „optymistycznej reedukacji”. więcej »

Drukarki 3D drukują banany i grzyby dla astronautów

Astronauci wybierający się w przestrzeń kosmiczną wkrótce będą mogli zabrać ze sobą inteligentnego kucharza – drukarkę 3D, która jak sugerują badacze z Cornell University, jest w stanie wydrukować jedzenie. Substancje żelopodobne, zwane hydrokoloidami, wymieszane z rozmaitymi czynnikami przyprawiającymi, produkują różnego rodzaju jedzenie, bogate smakowo. więcej »

Migreny związane z anormalnymi naczyniami krwionośnymi w mózgu!

Ludzie, którzy cierpią na migreny, mają inne naczynia w mózgu, niż ludzie, którzy nie cierpią z powodu tych dolegliwości bólowych – tak wynika z badania opublikowanego w Plos ONE. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine. więcej »

Suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

Według najnowszych obserwacji naukowych zażywanie przez dwa miesiące suplementów z żeń-szenia przez chorych na raka oraz tych, którym udało się przezwyciężyć chorobę, wiązało się u nich z wyraźną poprawą stanu zdrowia! Badanie ukazało się w Journal of the National Cancer Institute. więcej »

Pełnia księżyca naprawdę nie pozwala nam spać!

Nowe badanie pokazuje, że powszechne przekonanie nie kłamie: księżyc w pełni faktycznie zakłóca nasz sen! I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje. Prace szwajcarskich naukowców z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale zostały opublikowane w magazynie Current Biology. więcej »

Postawa wobec zwierząt zmniejsza depresję

Jak polepszyć jakość życia osób starszych? Co zrobić, aby nie czuli się osamotnieni w domach spokojnej starości? Badania absolwentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu dowodzą, że kluczem do rozwiązania tych problemów może być podejście do zwierząt. więcej »

Wegetarianie mogą żyć dłużej niż osoby jedzące mięso?

Naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii opublikowali raport, z którego wynika, że osoby będące na diecie wegetariańskiej, mają większe szanse na dłuższe życie niż osoby jedzące mięso. W badaniu wzięło udział 70 tysięcy osób. Na jego podstawie naukowcy stwierdzili, że wśród wegetarian istnieje aż o 12% mniejsze ryzyko przedwczesnego zgonu niż u osób jedzących mięso. Wyniki badań zostały opublikowane w amerykańskim czasopiśmie medycznym „JAMA”. więcej »

Urodzenie pierwszej córki może wpływać na termin menopauzy

Według tzw. hipotezy babci, menopauza pojawiła się w toku ewolucji człowieka jako swoista adaptacja. U ludzi urodzenie dziecka w późnym wieku wiąże się z większym ryzykiem chorób u dziecka i komplikacji ciążowych. Zatem w pewnym wieku kobiecie bardziej może się opłacać zrezygnowanie z rodzenia własnych dzieci, by w zamian pomóc córce w wychowywaniu jej dzieci. Inna hipoteza zwraca uwagę na to, że kobieta powinna zaprzestać reprodukcji po to, by nie konkurować z córkami o zasoby. więcej »

Ciche picie wykształconych kobiet

Kobiety wykształcone piją więcej z powodu stresu, jakiego doświadczają w pracy. Jednak wbrew obiegowym opiniom to nie wysokie stanowiska są najbardziej stresogenne. Najwyższy poziom stresu ujawniają kobiety na stanowiskach pomocniczych, a najmniej zestresowane są te na stanowiskach kierowniczych... więcej »

Wyobraźnia łagodzi samotność?

Tworzenie wyobrażonych postaci przez osoby dorosłe może łagodzić samotność. Myślenie o dobrym towarzyszu obdarzonym nadnaturalną mocą zmienia sposób postrzegania trudnej sytuacji, a także ochrania przed negatywnymi skutkami traumy... więcej »

Dieta dla mięśni? Może soja i mleko?

Chcecie zbudować piękne mięśnie? Po wysiłku fizycznym zafundujcie sobie posiłek łączący białko pochodzenia mlecznego z sojowym, na przykład kanapkę z wędliną sojową i serem. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe