Drugi znany przypadek synestezji po urazie mózgu
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Drugi znany przypadek synestezji po urazie mózgu

Drugi znany przypadek synestezji po urazie mózgu

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 07-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Lekarze z St Michael’s Hospital w Toronto w Kanadzie donoszą o pacjencie, który dziewięć miesięcy po udarze mózgu zaczął doświadczać dziwnych objawów: słowa napisane w pewnym odcieniu niebieskiego budziły w nim niesmak. Żółty był tylko troszkę przyjemniejszy. Maliny, których nigdy nie jadł zbyt często, zaczęły teraz smakować jak... niebieski. A niebieski zaczął smakować jak... maliny.

Piskliwe instrumenty dęte budziły w nim ekstazę. Pacjent mówi, że początkowo był przerażony tymi mieszanymi wiadomościami, które przesyłał mu mózg.

Lekarze z St Michael’s Hospital natychmiast rozpoznali synestezję, czyli neurologiczne zjawisko, w którym ludzie doświadczają więcej niż jednego wrażenia jednocześnie.

Mogą widzieć liczby jako kolory, a dźwięki słyszeć w odpowiedzi na zapachy. Większość synestetów rodzi się z tą zdolnością. Najsłynniejszymi synestetami byli lub są Franciszek Liszt, Vladimir Nabokov, Billy Joel.

Pacjent z Toronto jest drugim znanym przypadkiem osoby, która nabyła tej zdolności po urazie mózgu – w tym przypadku po udarze. Jego przypadek został opisany w magazynie Neurology.

Autorem artykułu jest dr Tom Schweizer, dyrektor programu badań neuronaukowych w St. Michael's Li Ka Shing Knowledge Institute.

Dr Schweizer poddał pacjenta badaniu MRI oraz porównał z 6 mężczyznami w tym samym wieku (45 lat) i z podobnym wykształceniem (18 lat), w momencie, kiedy słuchali muzyki z filmu o Bondzie.

Okazało się, że w mózgu pacjenta zapaliły się następujące strefy mózgu: kora słuchowa (przetwarzająca dźwięk), hipokamp (odpowiadający za pamięć i nawigację przestrzenną) oraz wzgórze (mózgowa centrala informacji).

Dr Schweizer mówi: - Strefy mózgu, które się zapaliły, są zupełnie inne od tych, które się normalnie zapalają, kiedy ludzie słuchają muzyki.

Następnie uczestnikom pokazano serie słów w kolorze: czarnym (neutralnym emocjonalnie dla pacjenta), żółtym (budzącym lekki niesmak) oraz niebieskim (wielki niesmak).

Okazało się, że mózg pacjenta odpowiadał silniej na kolor niebieski niż na żółty. W grupie kontrolnej nie stwierdzono większej aktywności mózgu w odpowiedzi na różnokolorowe litery.

Dr Schweizer mówi: - Nasz pacjent udar mózgu miał właśnie we wzgórzu. Jest to ta sama część, która również doznała uszkodzenia w drugim znanym przypadku synestezji.

sciencenews.pl, 07-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe