Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu prze…

Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

INFORMATOR. Ciekawostki

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 20-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Stan przedrzucawkowy to dość powszechna komplikacja ciążowa, charakteryzująca się przede wszystkim nadciśnieniem oraz białkomoczem. U pacjentek z ciężkim stanem przedrzucawkowym może rozwinąć się rzucawka, która wywołuje objawy ze strony układu nerwowego.

Przekonano się także, iż niektóre kobiety ciężarne ze stanem przedrzucawkowym mogą również cierpieć z powodu rzucawki, nawet jeśli zmiany w ciśnieniu krwi są minimalne!

Do tej pory naukowcy nie byli w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tych ataków podobnych do padaczki. Wiadomo jednak, że w tych napadach dużą rolę odgrywają zmiany w poziomach neuroprzekaźników mózgowych. Ostatnie badanie, opublikowane w magazynie Neural Regeneration Research, przynajmniej częściowo wyjaśnia tę zagadkę.

Eksperyment przeprowadzono na ciężarnych szczurach. Przez 20 dni podawano samicom pokarmy bogate w tłuszcze. Okazało się wtedy, że doświadczały objawów podobnych do zespołu przedrzucawkowego u ludzi, wraz z nadciśnieniem i z białkomoczem.

Jednocześnie stwierdzono u szczurów nieprawidłowe pobudzenie receptora glutaminianu oraz nieprawidłową regulację ekspresji genetycznej w hipokampie.

Odkrycia te sugerują, że większa ekspresja receptora glutaminianu powoduje pojawienie się wywołanego wysokotłuszczową dietą stanu przedrzucawkowego u ciężarnych samic szczurów.

Oznacza to, że kontrola spożycia tłuszczów ma wielkie znaczenie w prewencji rzucawki w okresie ciąży.

biomedical.pl, 20-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe