Suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

Suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

INFORMATOR. Ciekawostki

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 01-08-2013

Fot. NCI
 
Według najnowszych obserwacji naukowych zażywanie przez dwa miesiące suplementów z żeń-szenia przez chorych na raka oraz tych, którym udało się przezwyciężyć chorobę, wiązało się u nich z wyraźną poprawą stanu zdrowia! Badanie ukazało się w Journal of the National Cancer Institute.

Wszyscy chorzy na raka w pewnym momencie odczuwają zmęczenie: w chwili postawienia diagnozy, w trakcie leczenia, po leczeniu. Taki stan może utrzymywać się przez wiele lat. Nie polepsza go sen ani odpoczynek. Ma wpływ na to, w jaki sposób ludzie wykonują codzienne czynności. Główna autorka badania, dr Debra Barton z Mayo Clinic w USA, mówi: - Żeń-szeń już w poprzednich badaniach wykazywał się korzystnym działaniem na zmęczenie.

Naukowcy przyjrzeli się 364 osobom ze zmęczeniem wywołanym chorobą nowotworową. Podzielono ich na dwie grupy: jedna zażywała 2000 mg żeń-szenia, codziennie przez 8 tygodni, a druga brała placebo. W trakcie obserwacji uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich zmęczenia, które było oceniane w 100-punktowej skali. Najwyższy wynik oznaczał najwięcej energii. Obydwie grupy zaczęły badanie z wynikiem ok. 40 punktów.

Po 8 tygodniach okazało się, że poziom energii wzrósł w grupie „żeń-szeń” o średnio 20 punktów, a w grupie „placebo” o 10 punktów.

Catherine Alfano z National Cancer Institute w Bethesda w USA, mówi: - Żeń-szeń jest interesujący w tej kwestii, ponieważ działa na zapalenie. Uważamy, że zapalenie wyjaśnia zmęczenie powiązane z rakiem. Jednak muszę powiedzieć, że mimo iż rezultaty tego badania są obiecujące, to nie na tyle, żeby lekarze mogli zalecać zażywanie suplementów z żeń-szeniem swoim pacjentom.

Ludzie z objawami zmęczania chorobą nowotworową także zwracają się ku innym suplementom diety, takim jak koenzym Q10 czy guarana, ale ich działanie nigdy nie zostało udowodnione naukowo.

Trzeba także wiedzieć, że żeń-szeń wchodzi w reakcje z innymi lekami i z lekami przeciwnowotworowymi. To kolejny powód, żeby pacjenci nie zażywali tych środków na własną rękę.

biomedical.pl, 01-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe