PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Psy wyczuwają raka jajników?

Naukowcy amerykańscy z University of Pennsylvania próbują opracować nowe narzędzie diagnozy raka jajników, posługując się niezwykle czułym psim węchem. Prace te są bardzo ważne, gdyż rak jajników jest wyjątkowo zabójczym nowotworem, który nie daje żadnych objawów aż do zaawansowanego stadium. Oznacza to, że jego wykrywanie jest trudne, a wiarygodne metody diagnozy są niezbędne. więcej »

Neurony GPS istnieją w mózgu?

Badacze amerykańscy udowadniają, iż w ludzkim mózgu istnieją neurony GPS, które odpowiadają między innymi za orientację przestrzenną i za zapamiętywanie swojego położenia. Mają nadzieję, że odkrycie to pomoże w leczeniu choroby Alzheimera. Prace ukazały się w Nature Neuroscience. więcej »

Masz bałagan na biurku? Jesteś kreatywny

Praca przy czystym biurku może dodatnio wpływać na zdrowe odżywianie, czy hojność, może także sprzyjać pozostawaniu przy utartych schematach. Natomiast praca przy stoliku, na którym panuje nieład, pobudza kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami! Tak wynika z badania Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowanego w Psychological Science. więcej »

Mrożone brokuły, gotowane w wysokich temperaturach, tracą swoje właściwości!

Zamrożone brokuły nie zachowują swoich zdolności wytwarzania sulforafanu, czyli silnego związku przeciwnowotworowego. Oznacza to, że mimo wciąż dobrego smaku, nie mają już właściwości antyrakowych. Tak wynika z badania naukowców z University of Illinois, którzy wyjaśniają, że fakt blanszowania warzyw w wysokiej temperaturze (wstęp do mrożenia) niszczy myrozynazę, czyli enzym, który pozwala na produkcję sulforafanu. więcej »

Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

Stan przedrzucawkowy to dość powszechna komplikacja ciążowa, charakteryzująca się przede wszystkim nadciśnieniem oraz białkomoczem. U pacjentek z ciężkim stanem przedrzucawkowym może rozwinąć się rzucawka, która wywołuje objawy ze strony układu nerwowego. więcej »

Hamburger w całości wyprodukowany z komórek macierzystych?

Przepis na hamburgera wydaje się być prosty, jednak realizacja tejże receptury była długa i skomplikowana. Kilka milionów komórek mięśniowych krowy (jest to niewielka ilość) hodowano w laboratorium, aby utworzyły 20 tysięcy bardzo cienkich włókien mięsa. Następnie włókna te rosły przez kolejne 6 tygodni. Później dodano bułkę tartą, sól, sok z buraków, karmel i szafran i w rezultacie otrzymano stek o wadze 142 gramów, który kosztuje bagatela 250 tysięcy euro! więcej »

Życie seksualne po porodzie

Partnerzy, którym urodziło się dziecko, często doświadczają zmian w swojej seksualności. Nie zawsze dotyczą one jedynie czynników biologicznych czy medycznych związanych z faktem narodzin, ale także psychologicznych i społecznych. więcej »

Drugi znany przypadek synestezji po urazie mózgu

Lekarze z St Michael’s Hospital w Toronto w Kanadzie donoszą o pacjencie, który dziewięć miesięcy po udarze mózgu zaczął doświadczać dziwnych objawów: słowa napisane w pewnym odcieniu niebieskiego budziły w nim niesmak. Żółty był tylko troszkę przyjemniejszy. Maliny, których nigdy nie jadł zbyt często, zaczęły teraz smakować jak... niebieski. A niebieski zaczął smakować jak... maliny. więcej »

Im mniej zębów tym gorsza pamięć?

Jeżeli zależy ci na pamięci jak brzytwa, myj zęby. Nowe badanie, opublikowane w European Journal of Oral Science, sugeruje bowiem, że ludzie, którzy mają mniej zębów, gorzej wypadają w testach pamięciowych. Naukowcy przyjrzeli się 273 osobom w wieku powyżej 55 lat. Odkryli skromne, ale znaczące powiązanie między liczbą naturalnych zębów a wydolnością pamięci. więcej »

Jesteś pesymistą? Patrz na uśmiechnięte twarze!

Czy często zdarza ci się widzieć szklankę do połowy pustą? Aby wydostać się z klubu pesymistów i przejść do klubu optymistów – ba, nawet superoptymistów – zrób tak, jak radzi – i jak sam zrobił - dr Michael Mosley. Przejdź program „optymistycznej reedukacji”. więcej »

Drukarki 3D drukują banany i grzyby dla astronautów

Astronauci wybierający się w przestrzeń kosmiczną wkrótce będą mogli zabrać ze sobą inteligentnego kucharza – drukarkę 3D, która jak sugerują badacze z Cornell University, jest w stanie wydrukować jedzenie. Substancje żelopodobne, zwane hydrokoloidami, wymieszane z rozmaitymi czynnikami przyprawiającymi, produkują różnego rodzaju jedzenie, bogate smakowo. więcej »

Migreny związane z anormalnymi naczyniami krwionośnymi w mózgu!

Ludzie, którzy cierpią na migreny, mają inne naczynia w mózgu, niż ludzie, którzy nie cierpią z powodu tych dolegliwości bólowych – tak wynika z badania opublikowanego w Plos ONE. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania Perelman School of Medicine. więcej »

Suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

Według najnowszych obserwacji naukowych zażywanie przez dwa miesiące suplementów z żeń-szenia przez chorych na raka oraz tych, którym udało się przezwyciężyć chorobę, wiązało się u nich z wyraźną poprawą stanu zdrowia! Badanie ukazało się w Journal of the National Cancer Institute. więcej »

Pełnia księżyca naprawdę nie pozwala nam spać!

Nowe badanie pokazuje, że powszechne przekonanie nie kłamie: księżyc w pełni faktycznie zakłóca nasz sen! I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje. Prace szwajcarskich naukowców z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale zostały opublikowane w magazynie Current Biology. więcej »

Postawa wobec zwierząt zmniejsza depresję

Jak polepszyć jakość życia osób starszych? Co zrobić, aby nie czuli się osamotnieni w domach spokojnej starości? Badania absolwentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu dowodzą, że kluczem do rozwiązania tych problemów może być podejście do zwierząt. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe