Neurony GPS istnieją w mózgu?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Neurony GPS istnieją w mózgu?

Neurony GPS istnieją w mózgu?

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 21-08-2013

Fot. NCI
 
Badacze amerykańscy udowadniają, iż w ludzkim mózgu istnieją neurony GPS, które odpowiadają między innymi za orientację przestrzenną i za zapamiętywanie swojego położenia. Mają nadzieję, że odkrycie to pomoże w leczeniu choroby Alzheimera. Prace ukazały się w Nature Neuroscience.

Naukowcy obserwowali aktywność mózgową hospitalizowanych pacjentów z padaczką, którzy mieli w ramach terapii elektrody implantowane w mózgu.

Aby przetestować ich zdolność lokalizowania, badacze zachęcili swoich pacjentów do zagrania w prostą grę wideo, w której celem było odnalezienie różnych przedmiotów rozrzuconych w terenie.

Kiedy tylko dany przedmiot został odnaleziony, trzeba było zaczynać od nowa, gdyż przedmiot ten stawał się niewidzialny: trzeba było więc posługiwać się pamięcią i zmysłem orientacji, aby sobie przypomnieć, gdzie był.

W tym samym czasie uczeni badali aktywność mózgową uczestników, aby przekonać się, które komórki odpowiadają za te zadania. W ten sposób odkryli wcześniej nieznaną strukturę mózgową – a przynajmniej u człowieka.

Komórki te bowiem – z ang. grid cell, czyli komórki siatkowe - już wcześniej zostały zidentyfikowane u szczurów. Komórki siatkowe nazwę swoją zawdzięczają siatkom złożonym z trójkątów, które się aktywują, kiedy dana jednostka się przemieszcza.

Aktywacja ta pozwala mózgowi na orientowanie się między punktem wyjścia i punktem docelowym, tak jak w przypadku GPS.

Dr Joshua Jacobs, autor badania z Drexel’s School of Biomedical Engineering, Science and Health Systems, mówi: - Siatka ta wydaje się odgrywać fundamentalną rolę w naszym mózgu w nawigacji. Bez tych komórek gubilibyśmy się cały czas, z powodu braku punktów odniesienia.

Co więcej, struktury te są ważniejsze u człowieka niż u szczurów, gdyż znajdują się u nas w dwóch strefach mózgu, a nie w jednej, jak u gryzoni. Strefy te są niezwykle ważne dla procesów pamięciowych i w chorobie Alzheimera cierpią jako pierwsze.

Badanie to więc pozwoli wyjaśnić, dlaczego chorzy często są zdezorientowani. Być może uda się także opracować leki na poprawę funkcji tej strefy mózgu.

sciencenews.pl, 21-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe