Bieda osłabia siłę mózgu
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Bieda osłabia siłę mózgu

Bieda osłabia siłę mózgu

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 04-09-2013

Fot. Photos8.com
 
Bieda i wszystkie powiązane z nią komplikacje wymagają tak wiele umysłowej energii, aby sobie z nimi poradzić, że osłabionemu mózgowi zostaje jej już bardzo niewiele, aby poświęcić się innym strefom życia, jak wynika z najnowszego międzynarodowego badania.

Taki mentalny wysiłek może kosztować biednych ludzi nawet powyżej 13 punktów IQ i oznacza, iż mogą oni częściej popełniać błędy i podejmować złe decyzje, jeszcze bardziej pogrążając się w nędzy.

Jeden ze współautorów badania, dr Sendhil Mullainathan z Harvard University, mówi: - Sugerujemy, że kiedy jesteś biedny, może brakować ci nie tylko pieniędzy. Zaczynasz cierpieć także na niedobory zdolności umysłowych.

Aby dojść do takich wniosków, badacze przestudiowali dwie grupy – kupujących w centrum handlowym w New Jersey oraz rolników uprawiających trzcinę cukrową w Indiach.

Przeprowadzili serie eksperymentów, które wykazały, iż utrzymujące się problemy finansowe mają natychmiastowy wpływ na zdolności umysłowe dobrego wykonywania testów kognitywnych i logicznych.

Dr Mullainathan dodaje: - Nie mówimy, że ludzie biedni są głupi. Sugerujemy, że życie w ubóstwie ma realny wpływ na moc ich mózgów. Stres związany z troską o przeżycie kolejnego miesiąca dramatycznie ogranicza ich siłę umysłu.

Przeciętnie, osoba przytłoczona problemami finansowymi w przeprowadzonych testach straciła ok. 13 punktów IQ, a ta utrata była porównywalna do skutków nieprzespania całej nocy.

Wcześniejsze badania nad biedą obwiniały o nią osobiste niepowodzenia, a także środowisko niesprzyjające sukcesowi.

Dr Jiaying Zhao, współautor prac z University of British Columbia w Kanadzie, mówi: - Pokazujemy teraz, że to brak środków finansowych sam w sobie prowadzi do upośledzenia funkcji kognitywnych.

Prof. Eldar Shariff, współautor z University of Princeton, dodaje: - To nie stres ogólnie, ale kłopoty finansowe w szczególności, prowadzą do zredukowanej możliwości podejmowania rozsądnych decyzji. Ludzie biedni często są bardzo skuteczni w radzeniu sobie z pilnymi problemami. Ale ich mózgi nie są wystarczająco silne, aby poradzić sobie z innymi zadaniami.

Krótko mówiąc, jeżeli żyjesz w biedzie, częściej popełniasz błędy, które drogą cię kosztują. A w takiej sytuacji, w obliczu piętrzących się problemów, bardzo ciężko jest znaleźć drogę wyjścia z biedy.

sciencenews.pl, 04-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe