Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

INFORMATOR. Ciekawostki

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 10-09-2013

Fot. NCI
 
Badacze brytyjscy z University of Kent sugerują, że bycie perfekcjonistą oraz wysoka motywacja do pracy bezpośrednio przyczyniają się do powstawania pracoholizmu. Zespołem naukowym kierował dr Joachim Stoeber. 

Jego współpracownicy postanowili przekonać się, dlaczego niektórzy ludzie czują, że muszą pracować nadmiernie i pod wpływem kompulsji.

Dr Stoeber mówi: - Poszukiwaliśmy powiązań między pracoholizmem i dwoma postaciami perfekcjonizmu. To znaczy perfekcjonizmu zorientowanego na siebie (dana osoba ustala wyśrubowane standardy dla siebie samej), oraz perfekcjonizmu społecznego (dana osoba czuje, że inni mają wysokie standardy, a akceptacja z ich strony oznacza, że się do tych standardów dorosło).

Naukowcy odkryli między innymi, że perfekcjoniści zorientowani na siebie przejawiali o wiele większe poziomy pracoholizmu. Częściowo dlatego, że grupa ta była motywowana przez wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, takie jak samokontrola i nagroda.

Natomiast perfekcjoniści społeczni raczej rzadko okazywali się pracoholikami.

Dr Stoeber podsumowuje: - Nasze rezultaty sugerują, że perfekcjoniści zorientowani na siebie częściej są pracoholikami. Pracoholizm u nich jest napędzany przez typ motywacji, którą charakteryzuje zaangażowanie własnego ego i poczucie ważności własnej osoby, jak również kary i nagrody.

biomedical.pl, 10-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe