PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Masz egzamin? W trakcie pij dużo wody

Studenci, którzy przynoszą wodę na salę egzaminacyjną mogą dzięki temu uzyskać lepsze wyniki - informuje serwis "BBC News". więcej »

Drukowane leki drukarką 3D?

Zespół prof. Lee Cronina z Glasgow University opracowali metodę drukowania leków za pomocą drukarki 3D - informuje pismo "Nature Chemistry". więcej »

Zespół suchego oka. Kawa wyciska z oczu łzy?

Spożycie kofeiny jest w stanie wpłynąć na zdolność oka do produkowania łez – wykazały badania japońskich naukowców. Jak informuje pismo „Ophthalmology”, odkrycie to może mieć istotne znaczenie dla osób cierpiących na zespół suchego oka. więcej »

Lubisz mruczeć pod nosem? Poznaj korzyści z tego płynące

Szukając zgubionych kluczy warto mruczeć pod nosem: “klucze, klucze, klucze" i mieć w nosie, co pomyślą inni. Nowe badania dowodzą bowiem, że mówienie do siebie pomaga w poszukiwaniach konkretnego przedmiotu. więcej »

Śpisz krótko? Nie dziw się, że masz problem z nadwagą

Otyłość rozwija się, gdy nasze energetyczne wpływy przekraczają wydatki, czyli gdy zjadamy więcej, niż tego wymaga nasz poziom aktywności. Jednak dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko - jak wskazują prace dr Kristen Knutson z University of Chicago (USA), dodatkowym czynnikiem może być niedobór snu. Zbyt krótki lub zaburzony sen może doprowadzić do rozregulowania apetytu i objadania się. więcej »

Lukrecja na cukrzycę

Korzeń lukrecji zawiera substancje pomocne w leczeniu cukrzycy typu 2 - informują naukowcy z Instytutu Maxa Plancka. Korzeń lukrecji jest nie tylko surowcem do produkcji cukierków czy włoskiego likieru sambuca. Od dawna doceniane jest jego działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, wykrztuśne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, moczopędne, antyobrzękowe, redukujące zaczerwienienia, antyoksydacyjne i łagodzące. więcej »

Włókno roślinne chroni serce, zwłaszcza damskie

Pokarmy bogate we włókno roślinne (błonnik) zapewniają skuteczną ochronę przed chorobami serca, szczególnie w przypadku kobiet - informuje pismo "PLOS One". więcej »

Psychologia pomocna w odkrywaniu skutecznych piłkarzy

Szwedzcy naukowcy zgłębili tajemnicę efektywnej gry członków drużyn piłkarskich. Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "PLoS ONE". więcej »

Smutne filmy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi

Naukowcy z Ohio State University stwierdzili, że filmowe „wyciskacze łez” mogą mieć pozytywny wpływ na widzów. Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu „Communication Research”. więcej »

Psy i koty bez pcheł i kleszczy?

Dzięki nowym środkom zapobiegawczym przenoszące choroby pchły i kleszcze będą się trzymać z dala od zwierząt domowych - ogłoszono podczas Światowego Kongresu Medycyny Małych Zwierząt FECAVA/WSAVA/BSAVA, który odbywał się w Birmingham od 11 do 15 kwietnia. więcej »

Uprzejmość i szczodrość ma się w genach?

Ludzie mogą być mniej lub bardziej mili z przyczyn genetycznych - informuje pismo "Psychological Science". więcej »

Umiarkowana aktywność fizyczna może przyspieszać zajście w ciążę

Ćwiczenia o umiarkowanym natężeniu zwiększają szanse na zajście w ciążę u kobiet starających się o dziecko – wynika z badań, które publikuje pismo „Fertility and Sterility”. więcej »

Wysokie kobiety nieco bardziej narażone na raka jajnika

Naukowcy z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Oksfordzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z 47 badań, które łącznie objęły ponad 25 tys. pań z rakiem jajnika (głównie z Europy i Ameryki Północnej) oraz ponad 80 tys. pań bez tego nowotworu (ale posiadających ciągle jajniki). Zebrane informacje dotyczyły wzrostu i masy ciała badanych kobiet oraz ich wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. więcej »

Kto długo siedzi w domu czy w pracy - krócej żyje

Nawet w pracy i w domu należy w miarę możliwości się ruszać. Z badań opublikowanych przez „Archives of Internal Medicine” wynika, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zgonu nawet u osób, które uprawiają sport. więcej »

Wyspani i szczuplejsi dzięki manipulacji zegarem biologicznym

Manipulacja naszym zegarem biologicznym może sprawić, że w przyszłości nie będziemy już tak mocno odczuwali zmęczenia związanego ze zmianą stref czasowych, a także łatwiej pozbędziemy się zbędnych kilogramów - sugerują dwa artykuły naukowe opublikowane w piśmie "Nature". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe