Nowa klasyfikacja raka piersi?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Nowa klasyfikacja raka piersi?

Nowa klasyfikacja raka piersi?

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-04-2012

Fot. NCI
 
To, co obecnie nazywamy rakiem piersi w rzeczywistości jest dziesięcioma różnymi chorobami - informuje "Nature".

Naukowcy z brytyjsko-kanadyjskiego zespołu profesora Carlosa Caldasa, którzy przeanalizowali próbki raka piersi 2000 kobiet z Wielkiej Brytanii i Kanady porównali klasyfikację nowotworów piersi do mapy świata. Obecnie używane w szpitalach testy można by porównać do określania jedynie kontynentu. Nowy podział - uwzględniający mutacje działanie i wyłączenia poszczególnych genów miałby pozwolić na ustalenie, "o jaki kraj chodzi".

Dotychczasowa klasyfikacja opiera się na wyglądzie tkanki guza pod mikroskopem oraz testach na obecność specyficznych "markerów" w guzach. Pacjentki z receptorami estrogenowymi powinny reagować na leczenie tamoksyfenem, natomiast z receptorem Her2 - herceptyną. Na tamoksyfen powinno teoretycznie reagować ponad 70 proc. guzów, ale w rzeczywistości jest z tym bardzo różnie.

Jak uważają autorzy, dzięki nowemu podziałowi na kategorie możliwe powinno być lepsze dobieranie leków do typu raka piersi występującego u pacjentki (będzie wiadomo, jakie zadziałają, a jakie nie) oraz dokładniejsze przewidywanie jej dalszych losów. Zanim jednak wyniki badań zostaną wykorzystane w szpitalach, musi upłynąć od trzech do pięciu lat - trzeba udowodnić, że nowy system się sprawdza.

PAP, 25-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe