Pokaż mi swojego psa, a powiem Ci kim jesteś
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Pokaż mi swojego psa, a powiem Ci kim jesteś

Pokaż mi swojego psa, a powiem Ci kim jesteś

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 25-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Rasa psa, na jaką się decydujemy, może zdradzać nasze cechy - choćby to, że właściciele psów należących do ras gończych są stabilni emocjonalnie, a ras do towarzystwa - otwarci na nowości - mówiono na konferencji British Psychological Society w Londynie.

Do takich wniosków doszli Jo Fearon i dr Lance Workman z Bath Spa University w Bath (Anglia) po analizie wyników internetowego badania, w którym tysiące właścicieli psów wypełniło internetowy kwestionariusz. Pozwalał on ocenić kilka cech osobowości, jak np. ekstrawersję, zgodność czy stabilność emocjonalną. Jednocześnie respondenci informowali, jakiej rasy psa posiadają.

Autorzy badania podzielili rasy na siedem grup: aportujące (np. golden retriever), gończe (np. greyhound), pasterskie (np. owczarek niemiecki), teriery (np. Staffordshire bull terrier), psy do towarzystwa (np. chihuahua), domowe (np. buldog) i pracujące (np. doberman).

Fot. zdrowemiasto.pl
doberman180.jpgAnaliza ankiet pokazała "pewne ciekawe różnice" pomiędzy grupami wybieranych ras w związku z cechami osobowości właścicieli - uznali autorzy pracy. Ich zdaniem właściciele ras pasterskich i domowych okazali się bardziej ekstrawerstyczni; właściciele ras aportujących i do towarzystwa - bardziej zgodni; posiadacze domowych, do towarzystwa i aportujących bywają bardziej sumienni i skrupulatni. Cechą właścicieli psów gończych jest stabilność emocjonalna, a ras do towarzystwa - stosunkowo większa otwartość na nowe doświadczenia.

"Nasze badanie pozwala sądzić, że możemy być w stanie przewidzieć niektóre cechy osobowości człowieka na podstawie wybranej przez niego rasy psa. Wydaje się prawdopodobne, że różne typy osobowości nieświadomie ciągnie do określonych ras" - mówi dr Workman.

"Różnice w czynnikach osobowościowych, jakie stwierdzono pomiędzy właścicielami ras, można dość prawdopodobnie powiązać ze stylem życia tychże właścicieli. Na przykład osobnicy bardziej ekstrawertyczni mogą się lepiej odnajdywać z psami należącymi do ras pasterskich, takimi jak owczarek niemiecki albo border collie, podczas gdy ludziom wyjątkowo stabilnym emocjonalnie może odpowiadać posiadanie psów gończych, takich jak choćby beagle czy greyhound" - powiedział.

Badanie przeprowadzono we współpracy z brytyjskim związkiem kynologicznym Kennel Club i firmą sondażową OnePoll.

PAP, 25-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe