Panie chore na serce częściej rodzą dziewczynki niż chłopców
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Panie chore na serce częściej rodzą dziewczynki ni…

Panie chore na serce częściej rodzą dziewczynki niż chłopców

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 23-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Kobiety chore na serce częściej rodzą dzieci płci żeńskiej - wynika z najnowszych badań, które zprezentowano na Światowym Kongresie Kardiologicznym w Dubaju.

Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tabriz w Iranie sprawdzali płeć dzieci urodzonych przez 200 ciężarnych kobiet chorych na serce. 46 proc. z nich miało wadę zastawki serca, 19 proc. tzw. kardiomiopatię rozstrzeniową (chorobę mięśnia sercowego), a 14 proc. miało wrodzoną wadę serca.

Spośród wszystkich 216 noworodków trzy czwarte stanowiły dziewczynki.

"To bardzo ciekawe obserwacja. Za płeć dziecka odpowiada chromosom płciowy obecny w plemniku (gdy jest to chromosom Y dziecko będzie płci męskiej, gdy X - płci żeńskiej - przyp. PAP), ale to badanie sugeruje, że może istnieć zależność między stanem zdrowia matki, a płcią jej potomstwa urodzonego o czasie" - tłumaczy dr Kathryn Taubert ze Światowej Federacji Serca (World Heart Federation, WHF). Jak dodaje specjalistka, ponieważ liczba kobiet z chorobą serca rośnie na całym świecie warto prowadzić dalsze badania nad tym zagadnieniem.

Na razie naukowcy nie tłumaczą, jakie jest podłoże zaobserwowanej zależności.

Eksperci WHF szacują, że choroby układu sercowo-naczyniowego są największym zabójcą kobiet na świecie. Z ich powodu umiera rocznie ok. 8,6 mln pań. Bardziej narażone na zgon są chore z krajów biednych i średnio zamożnych.

Problem w tym, że kobiety nie postrzegają chorób krążenia za największe zagrożenie dla swojego zdrowia i życia, podkreślają kardiolodzy. Bardziej boją się zachorowania na nowotwór złośliwy.

PAP, 23-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe