Przezroczysta misa zwiększa apetyt na owoce
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Przezroczysta misa zwiększa apetyt na owoce

Przezroczysta misa zwiększa apetyt na owoce

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 07-05-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Osoby pragnące jeść zdrowiej powinny zainwestować w przezroczystą misę na owoce. Jeśli w takim właśnie naczyniu umieścimy owoce, będziemy po nie siegać chętniej, niż do misy nieprzejrzystej. Zasada ta nie dotyczy warzyw - czytamy w "Environment and Behavior".

Z badań na 96 studentach wynika również, że częściej zjadają owoce i warzywa, jeśli te znajdują się w zasięgu ich ręki. Dowiedli tego Gregory J. Privitera i Heather E. Creary z St. Bonaventure University w Nowym Jorku w eksperymencie, w którym napełnili pokrojonymi jabłkami i marchewkami misy - przezroczyste albo ciemne, po czym stawiali je bardzo blisko uczestników, bądź na na stole odległym od nich o dwa metry. Misy napełniano na oczach badanych, jednocześnie zachęcając ich, by się częstowali.

Następnie studenci zostawali sam na sam z misą przez dziesięć minut. Gdy jabłka i marchewki znajdowały się na podorędziu, badani częściej po nie sięgali - stwierdzili autorzy doświadczenia. Co jednak ciekawe, umieszczenie pokarmu w przezroczystych miskach - czyli sprawienie, by był on lepiej widoczny - zwiększało ilość sięgnięć, ale wyłącznie po jabłka. Być może wynika to z faktu, że owoce są generalnie słodsze, i mogą wzbudzać większą motywację do jedzenia, niż czasami gorzkawe warzywa - tłumaczą badacze.

"Jabłka - lecz już nie marchew - zawierają cukier, który jak wiadomo stymuluje mózgowe regiony nagrody, budząc chętkę na kolejne pokarmy zawierające cukier" - piszą autorzy badania. - Widok kawałków jabłka może więc być bardziej pociągający, niż widok marchewki".

Privitera i Creary przedstawili również sugestie dotyczące kompozycji posiłku, a nawet organizacji bufetów w uczelnianych kampusach. "Wiele stołówek na terenie kampusów ma postać bufetu" - zauważają. - Umieszczanie jedzenia w miejscach bardziej bezpośrednich, znajdujących się bliżej stolików lub wejścia, a do tego dobrze widocznych (w otwartych pojemnikach na przedzie lub tych miejscach w bufecie, do których najłatwiej sięgnąć) mogłoby zwiększyć skalę zużycia tych produktów przez studentów".

PAP, 07-05-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe