PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wysokie kobiety nieco bardziej narażone na raka jajnika

Naukowcy z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Oksfordzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z 47 badań, które łącznie objęły ponad 25 tys. pań z rakiem jajnika (głównie z Europy i Ameryki Północnej) oraz ponad 80 tys. pań bez tego nowotworu (ale posiadających ciągle jajniki). Zebrane informacje dotyczyły wzrostu i masy ciała badanych kobiet oraz ich wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. więcej »

Kto długo siedzi w domu czy w pracy - krócej żyje

Nawet w pracy i w domu należy w miarę możliwości się ruszać. Z badań opublikowanych przez „Archives of Internal Medicine” wynika, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko zgonu nawet u osób, które uprawiają sport. więcej »

Wyspani i szczuplejsi dzięki manipulacji zegarem biologicznym

Manipulacja naszym zegarem biologicznym może sprawić, że w przyszłości nie będziemy już tak mocno odczuwali zmęczenia związanego ze zmianą stref czasowych, a także łatwiej pozbędziemy się zbędnych kilogramów - sugerują dwa artykuły naukowe opublikowane w piśmie "Nature". więcej »

Po 65. roku życia mężczyźni są bardziej aktywni seksualnie niż kobiety

62,3 proc. hiszpańskich mężczyzn oraz 37,4 proc. tamtejszych kobiet po 65. roku życia jest aktywnych seksualnie - informuje "Journal of Sexual Medicine". więcej »

Soja pomaga łagodzić uderzenia gorąca podczas menopauzy

Dwie porcje soi dziennie mogą wpłynąć na zmniejszenie częstości i nasilenia uderzeń gorąca, których doświadcza około 75 proc. kobiet w okresie menopauzy - przekonują naukowcy z USA, których wnioski ukazały się w piśmie "Menopause". więcej »

Tłusta dieta psuje spermę?

Mężczyźni jedzący tłusto, zwłaszcza spożywający duże ilości nasyconych tłuszczów zwierzęcych, mają nasienie gorszej jakości niż panowie na mniej tłustej diecie - wynika z badań, które ukazały się ostatnio na łamach pisma "Human Reproduction". więcej »

Prawie co czwarty przypadek raka piersi jest niepotrzebnie leczony

Od 15 do nawet 25 proc. wykrytych podczas mammografii guzów piersi nie stwarza zagrożenia dla życia kobiet. Muszą być jednak usuwane, gdyż onkolodzy nie potrafią jeszcze ustalić, który z nich może być groźny - wykazały badania w Norwegii. więcej »

Kawałek silikonu może zapobiegać przedwczesnym porodom?

Wprowadzone do szyjki macicy silikonowe pessarium może zapobiec przedwczesnemu porodowi - informuje pismo "Lancet". więcej »

Geny wpływają na zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest zespołem zaburzeń psychicznych, które pojawiają się na skutek bardzo silnego negatywnego przeżycia (na przykład gwałtu, agresywnego napadu, walki frontowej, katastrof komunikacyjnych, klęsk żywiołowych bombardowań, tortur). Największą grupę chorych stanowią weterani wojenni. więcej »

Testosteron działa przeciwdepresyjnie

Testosteron, najważniejszy męski hormon płciowy, ma działanie przeciwdepresyjne - potwierdzają najnowsze badania amerykańskie. Autorzy pracy na łamach pisma "Biological Psychiatry" tłumaczą, dlaczego tak się dzieje. więcej »

Kobiety rodzą o dwie godziny dłużej niż pół wieku temu

Choć postęp w medycynie dokonuje się z roku na rok, badania wskazują, że w XXI wieku kobiety rodzą średnio o dwie godziny dłużej niż pięćdziesiąt lat wstecz - informuje "American Journal of Obstetrics and Gynecology". więcej »

Alkohol w małych ilościach dobry przed i po zawale

Od dawna było wiadomo, że umiarkowane picie alkoholu chroni przed atakiem serca, teraz okazuje się, że dla mężczyzn jest ono korzystne nawet po zawale - wykazały 20-letnie obserwacje opublikowane na łamach "European Heart Journal". więcej »

Traumy z przeszłości mogą pogarszać przebieg choroby serca

Chorzy na serce, którzy przeżyli więcej traum w przeszłości mają bardziej nasilone procesy zapalne w organizmie - wskazują najnowsze badania. To z kolei może przyspieszać postępy choroby - oceniają autorzy pracy na łamach pisma "Brain, Behavior, and Immunity". więcej »

Jedzenie typu fast-food związane z ryzykiem depresji

Naukowcy hiszpańscy z Uniwersytetu w Las Palmas na wyspie Gran Canaria oraz z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród blisko 9 tys. osób, u których nigdy wcześniej nie występowała depresja i którzy nie stosowali leków przeciwdepresyjnych. Badanie było wykonane w ramach Projektu SUN, który jest prowadzony na Uniwersytecie Nawarry i dotyczy wpływu diety oraz stylu życia na zdrowie. więcej »

Lek na cukrzycę zapobiega rakowi

Metformina, lek stosowany powszechnie w leczeniu cukrzycy, może też zapobiegać pierwotnemu rakowi wątroby oraz spowalniać wzrost raka prostaty - informuje serwis EurekAlert. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe