Psychologia pomocna w odkrywaniu skutecznych piłkarzy
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Psychologia pomocna w odkrywaniu skutecznych piłka…

Psychologia pomocna w odkrywaniu skutecznych piłkarzy

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 18-04-2012

Źródło: wikipedia.org
 
Szwedzcy naukowcy zgłębili tajemnicę efektywnej gry członków drużyn piłkarskich. Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "PLoS ONE".

Dotychczas sądzono, że dobrego piłkarza charakteryzuje wytrzymałość fizyczna, wyczucie piłki i bliżej nieokreślona inteligencja gry, na którą składają się: zdolność do "czytania" gry, umiejętność znalezienia się we właściwym miejscu o właściwym czasie i skuteczność w zdobywaniu bramek. Naukowcy z Karolinska Institutet twierdzą, że wyjaśnili na czym tak naprawdę polega istota inteligentnej gry.

Według badaczy za wszystko odpowiedzialne są funkcje wykonawcze, czyli poznawcza zdolność do spontanicznego radzenia sobie z bieżącymi sytuacjami. Dobrze rozwinięte funkcje wykonawcze pozwalają na bycie kreatywnym w nowych sytuacjach, znajdowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, szybką zmianę taktyki i unikanie zachowań, które okazały się w przeszłości nieefektywne.

"Nasze mózgi posiadają specjalne systemy, które przetwarzają informacje w taki właśnie sposób, a my opracowaliśmy metody, które pozwalają zmierzyć, jak wydajnie działają funkcje wykonawcze u indywidualnej osoby" - mówi dr Predrag Petrovic z Departament of Clinical Neuroscience.

Naukowcy zbadali funkcje wykonawcze 57 zawodników z dwóch szwedzkich drużyn piłkarskich: Allsvenskan (z najwyższej ligi) i Division 1 (liga niżej od Allsvenskan). Odkryli, że piłkarze osiągają lepsze rezultaty w testach, badających funkcje wykonawcze, niż średnia w populacji.

"Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której testy poznawcze tego typu staną się narzędziem do identyfikowania nowych, skutecznych piłkarzy. Musimy zbadać, czy funkcje wykonawcze są możliwe do wyćwiczenia w taki sposób, aby zapewniały lepszą grę na boisku. Jednak przypuszczamy, że zawierają one zarówno komponent, który jest dziedziczony, jak również komponent, który może być rozwijany dzięki treningowi" - podsumowuje Torbjörn Vestberg, psycholog i członek grupy badawczej.

PAP, 18-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe