PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Jedzenie cytrusów obniża ryzyko udaru u kobiet

Składnik owoców cytrusowych może obniżać ryzyko udaru mózgu – wskazują badania na blisko 70 tys. kobiet. Informację na ten temat podaje czasopismo „Stroke”. więcej »

Masz silne bóle miesiączkowe? Terapia witaminą D może pomóc

Podanie wysokiej dawki witaminy D może pomóc kobietom cierpiącym regularnie na silne bóle miesiączkowe – wynika z badań włoskich, o których informuje pismo „Archives of Internal Medicine”. więcej »

Sekret wiecznej młodości

Niektóre płazińce są w stanie pokonać proces starzenia się. Swoje niemal nieograniczone zdolności regeneracyjne zawdzięczają aktywności genu kodującego telomerazę, czyli enzym odpowiadający za długość telomerów - informują brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". więcej »

Wyższe wykształcenie służy zdrowiu?

Osoby, które po 25. roku życia uzyskały przynajmniej tytuł licencjata, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym w średnim wieku - wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. więcej »

Starsi kierowcy rzadziej zasypiają za kółkiem

Kiedy trzeba prowadzić auto i jednocześnie walczyć z sennością po zarwanej nocy, starsi mężczyźni radzą sobie lepiej, niż młodzi - czytamy na internetowej stronie "Biological Psychology". więcej »

Często zmieniasz partnerów? Lepiej nie wracać do dawnej miłości

Wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne ponowny romans z tą samą osobą wcale nie uszczęśliwia i nie daje większe satysfakcji – wykazały badania przeprowadzone przez prof. Amber Vennum z Kansas State University (USA). więcej »

Stres steruje naszymi decyzjami

Stresujące sytuacje mają wpływ na to, w jaki sposób podejmujemy decyzje - czytamy w artykule opublikowanym przez pismo "Current Directions in Psychological Science". więcej »

Mózg starzeje się szybciej, gdy brakuje mu kwasów omega-3

Dieta uboga w kwasy omega-3 może przyspieszać starzenie się mózgu oraz wpływać na szybsze pojawienie się problemów z pamięcią - informują naukowcy. więcej »

Jeździsz drogim sportowym autem? Szybko zmieniasz partnerki

Mężczyźni wolą droższe samochody nie dlatego, by pokazać zasobność swego portfela. Chcą w ten sposób zrobić większe wrażenie na kobietach i liczą jedynie na przelotną znajomość – pisze „Journal of Personality and Social Psychology”. więcej »

Elity społeczne częściej niż inni zachowują się nieetycznie

Czy społeczna pozycja człowieka - oceniana na podstawie poziomu wykształcenia, bogactwa i wykonywania zawodu uznawanego za prestiżowy - może mieć związek z zachowaniami uznanymi za nieetyczne, takimi jak oszukiwanie albo łamanie przepisów drogowych? - zastanawiał się psycholog z University of California w Berkeley (UCB), Paul Piff, i jego współpracownicy z USA i Kanady. więcej »

Rozmaryn - dobry na głowę?

Doceniany już od starożytności rozmaryn odkrywa kolejne sekrety. Wiele wskazuje na to, że stężenie we krwi jednego z zawartych w nim związków poprawia możliwości umysłowe - czytamy w „Therapeutic Advances in Psychopharmacology”. więcej »

Chcesz wiedzieć, jak długo przetrwa miłość?

Aby dowiedzieć się, jak długo przetrwa miłość, wystarczy zbadać poziom oksytocyny we krwi. Wysoki poziom tego hormonu zwiastuje bowiem trwalszy związek - twierdzą badacze, których wnioski zaprezentowane zostały w piśmie "Psychoneuroendocrinology". więcej »

Boisz się pająków? Lęk przed pająkami sprawia, że wydają się nam większe

Im bardziej boimy sie pająków, tym większe się nam one wydają – twierdzi psycholog z USA na łamach „Journal of Anxiety Disorders”. Zrozumienie tego zjawiska może pomóc w wypracowaniu skuteczniejszych metod terapii dla osób z fobiami. więcej »

Mężczyźni nie muszą wyginąć?

Jak wynikało z wcześniejszych badań profesor Jennifer Graves z Australian National University, męski chromosom Y ulega powolnemu genetycznemu rozkładowi i może przestać istnieć w ciągu pięciu milionów lat. Profesor Brian Sykes był jeszcze bardziej pesymistyczny, dając mężczyznom najwyżej 100 000 lat. więcej »

Nowy środek na chore gardło

Badając dziesiątki tysięcy cząsteczek, naukowcy z University of Missouri oraz University of Michigan (USA) odkryli nową klasę związków, które mogą pomóc zwalczać paciorkowcowe infekcje gardła - i nie tylko gardła - informuje pismo "PNAS". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe