PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Ciśnienie powinno być mierzone na obu rękach

Mierzenie ciśnienia tętniczego na obu rękach powinno stać się rutyną - przekonują badacze. Z najnowszej analizy 28 badań wynika, że duża różnica pomiędzy wartościami ciśnienia na lewej i prawej ręce może wskazywać na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i zgonu - podaje serwis BBC. więcej »

Postrzeganie choroby wpływa na leczenie

Przekonanie na temat własnej choroby może być ważniejsze dla wyleczenia niż jej powaga lub kompetencje lekarza prowadzącego - wynika z artykułu, który znajdzie się w lutowym numerze magazynu "Current Directions in Psychological Science". więcej »

Skuteczny test na raka szyjki macicy

Łatwy do samodzielnego wykonania test, który ostrzega przed rakiem szyjki macicy może pozwolić milionom kobiet - także z uboższych krajów - wcześnie rozpoznać chorobę. Chińskie badania potwierdziły jego skuteczność - informuje "Journal of the National Institute of Cancer". więcej »

Podłoże uprzedzeń inne u kobiet i mężczyzn?

Źródła uprzedzeń w stosunku do innych osób i grup różnią się w przypadku obu płci - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Philosophical Transactions of the Royal Society B". W przypadku mężczyzn u ich podłoża leży agresja, a w przypadku kobiet - strach. więcej »

Objawy dysleksji można wykryć w mózgach czterolatków

Wykrycie pierwszych sygnałów świadczących o dysleksji jest możliwe podczas analizy aktywności mózgu już 4-5 letnich dzieci – informują naukowcy, których wnioski ukazały się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”. więcej »

Gimnastyka mózgu może powstrzymać chorobę Alzheimera

Zmuszanie mózgu do pracy poprzez czytanie, pisanie czy rozwiązywanie łamigłówek zmniejsza ryzyko odkładania się w mózgu beta-amyloidu, czyli białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera – informuje pismo „Archives of Neurology”. więcej »

Kobiety boli bardziej?

W przypadku niemal każdej choroby kobiety zgłaszają bardziej intensywne odczuwanie bólu niż mężczyźni - wynika z badań, o których informuje fachowy "Journal of Pain". więcej »

Nadgodziny w pracy sprzyjają depresji

Osoby pracujące minimum 11 godzin na dobę są ponad dwukrotnie bardziej zagrożone depresją niż ci, którzy spędzają w pracy tylko 7-8 godzin dziennie – wynika z artykułu na łamach pisma „PLoS ONE”. więcej »

Noworodki mają intuicyjną znajomość praw fizyki

Choć wydawać by się mogło, że po urodzeniu jesteśmy bezbronnymi istotami, które jedynie płaczą, śpią i jedzą, w rzeczywistości nasze mózgi są już wyposażone w intuicyjną wiedzę na temat praw fizyki – przekonują naukowcy, których wnioski publikuje serwis EurekAlert. więcej »

Kakao może chronić przed rakiem jelita grubego

Bogate w flawonoidy kakao może pomóc zapobiegać problemom jelitowym związanym ze stresem oksydacyjnym, w tym kancerogenezie prowadzącej do rozwoju raka jelita grubego - czytamy w piśmie "Molecular Nutrition & Food Research". więcej »

Pomiar glukozy w ślinie zamiast badania krwi

Nowy biochip pozwala na dokładny pomiar poziomu glukozy w ślinie, co pozwoliłoby cukrzykom uniknąć kłucia się igłą po klika razy dziennie, aby przeprowadzić pomiar glukozy we krwi - informuje pismo "Nano Letters". więcej »

Yerba mate przeciw nowotworom?

Zawarte w popularnej yerba mate substancje wywołują obumieranie komórek raka jelita grubego - informuje pismo "Molecular Nutrition & Food Research". więcej »

Umysł może kontrolować reakcje alergiczne

Mózg ma kontrolę nad reakcjami alergicznymi, które zachodzą w naszym ciele – sugerują badania australijskie, o których informuje pismo „Current Biology”. więcej »

Jesteś szefem? Pamiętaj, że styl zarządzania ma wpływ na wydajność pracowników

Francuscy naukowcy stwierdzili, że wsparcie firmy i styl zarządzania wpływają na poczucie szczęścia i wydajność pracowników - informuje serwis eScienceNews. Wyniki badania opublikowano w "Springers Journal of Business and Psychology". więcej »

Geny nie decydują o sprawności intelektualnej w starszym wieku

Zachowanie sprawności umysłowej do późnego wieku zależy zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i wpływu środowiska oraz od nas samych – wykazały badania opublikowane na łamach najnowszego wydania „Nature”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe