Wysokie kobiety nieco bardziej narażone na raka jajnika
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Wysokie kobiety nieco bardziej narażone na raka ja…

Wysokie kobiety nieco bardziej narażone na raka jajnika

INFORMATOR. Ciekawostki

PAP

naukawpolsce.plnaukawpolsce.pl | dodane 10-04-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Wysokie kobiety mają nieco wyższe ryzyko zachorowania na raka jajnika - wynika z analizy badań przeprowadzonych w 14 krajach świata. Publikuje ją pismo "PLoS Medicine".

Bardziej narażone na ten nowotwór są również panie otyłe, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej.

Naukowcy z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Oksfordzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z 47 badań, które łącznie objęły ponad 25 tys. pań z rakiem jajnika (głównie z Europy i Ameryki Północnej) oraz ponad 80 tys. pań bez tego nowotworu (ale posiadających ciągle jajniki). Zebrane informacje dotyczyły wzrostu i masy ciała badanych kobiet oraz ich wskaźnika masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

Średnia wieku, w którym diagnozowany był rak jajnika wyniosła ponad 57 lat.

Okazało się, że ryzyko zachorowania na ten nowotwór było nieznacznie większe u kobiet mierzących więcej. Dla każdych dodatkowych 5 cm wzrostu rosło ono o ok. 7 proc. Oznacza to, że na przykład kobieta mierząca 167 jest o 21 proc. bardziej narażona na ten nowotwór niż jej rówieśniczka mierząca 152 cm.

W analizie uwzględniono różne czynniki mogące mieć wpływ na ryzyko raka jajnika, jak wiek, przynależność etniczna wykształcenie, wiek, w którym wystąpiła pierwsza miesiączka, liczba ciąż i porodów, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej, przebycia operacji usunięcia macicy (histerektomii), występowanie raka piersi i raka jajnika w rodzinie oraz spożycie alkoholu i palenie tytoniu. W przypadku wyliczeń dla wzrostu pod uwagę brano też wskaźnik masy ciała i odwrotnie.

Naukowcy zaobserwowali ponadto, że nadwaga i otyłość - oceniane na podstawie wskaźnika BMI - również miały wpływ na wzrost ryzyka raka jajnika. Zależność tę obserwowano jednak wyłącznie u pań, które nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej dla złagodzenia objawów menopauzy. W ich przypadku, każdy wzrost BMI o 5 kg/m2 wiązał się ze wzrostem ryzyka raka jajnika o 10 proc. Natomiast dla kobiet stosujących HTZ ryzyko to malało o 5 proc.

"Zebranie dowodów z badań światowych ujawniło wyraźnie, że wzrost jest czynnikiem ryzyka raka jajnika" - komentuje główna autorka pracy prof. Valerie Beral. Jej zdaniem, rak ten może być również dopisany do listy nowotworów złośliwych mających związek z otyłością.

Naukowcy nie mają na razie dobrego wytłumaczenia zaobserwowanych przez siebie zależności.

Zwracają jednak uwagę, że mogą one być istotne z perspektywy zdrowia publicznego. Dotyczy to zwłaszcza krajów bogatych, w których przeciętny wzrost kobiet wzrastał o 1 cm na dekadę, a średni BMI - o 1 kg/m2 na dekadę. Łącznie może się to przyczynić do wzrostu zachorowalności na raka jajnika o 3 proc. na 10 lat u pań nigdy nie stosujących HTZ, pod warunkiem, że pozostałe czynniki ryzyka tego nowotworu nie będą podlegać zmianom.

W Polsce rak jajnika zajmuje piąte miejsce wśród najczęstszych nowotworów u kobiet. Mniej niż jedna trzecia jego przypadków jest wykrywana przed pojawieniem się przerzutów. Wynika to z tego, że wczesne objawy tego nowotworu - np. biegunki, zaparcia, wzdęcia, niestrawność, brak apetytu, bóle brzucha i powiększenie jego obwodu, zmęczenie, nietrzymanie moczu - są mało specyficzne i mogą być symptomami innych, mniej poważnych schorzeń.

Wśród dotychczas potwierdzonych czynników ryzyka raka jajnika znajdują się: występowanie raka piersi i raka jajnika w rodzinie, wczesna pierwsza miesiączka i późna menopauza, wiek po 45. roku życia. Bardziej narażone na niego są kobiety, które nie rodziły dzieci i nie stosowały hormonalnej antykoncepcji.

PAP, 10-04-2012, naukawpolsce.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe