PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Mózgi baletnic nie znają zawrotów głowy?

Oglądanie wirującej tancerki baletowej może nas przyprawić o zawrót głowy. Ale nowe badanie sugeruje, że różnice w budowie mózgu sprawiają, że baletnice są w stanie uniknąć zawrotów, dzięki supresji sygnałów z organów równowagi znajdujących się w uchu wewnętrznym. więcej »

Szczęście jest bliżej, niż myślisz

Sekret szczęścia nie jest tak złożony, jak może się to zdawać, a bycie szczęśliwym nie wymaga od nas niczego więcej niż szczerej intencji, aby szczęśliwym być. Badania ostatnio opublikowane w The Journal od Positive Psychology udowadniają, że chęć, aby być szczęśliwym, wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie i stan ducha. więcej »

W głowie psychiatry, który wyspowiadał Hermanna Goeringa

1 stycznia 1958, po kłótni z żoną, psychiatra w Armii Amerykańskiej Douglas Kelley wziął pigułkę cyjanku, wsunął ją do ust i połknął. Zaledwie 12 lat po zakończeniu procesu w Norymberdze, psychiatra zadał sobie śmierć za pomocą tej samej trucizny, której użył jeden z jego pacjentów, Hermann Goering. więcej »

Zwalcz fobię patrząc, jak ktoś inny to robi!

Boisz się pająków? Dobrym sposobem na pozbycie się fobii jest patrzenie na inną osobę, która wchodzi w interakcję z pająkiem, jak sugeruje nowe badanie Karolinska Institutet w Szwecji. Badanie opublikowano w Psychological Science. więcej »

Dlaczego niektórzy mogą jeść więcej i nie utyć?

Na świecie żyją ludzie, którzy mogą zjeść hamburgera z frytkami, popić to colą, a następnie zagryźć deserem i nigdy nie przybrać ani grama na wadze. Inni z kolei muszą jeść sałatę, pić wodę i unikać słodyczy, aby nie przytyć. Dlaczego tak się dzieje? więcej »

Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

Każdy z nas ma swoją przestrzeń życiową - strefę minimalnego fizycznego i psychicznego komfortu, niezbędnego dla naszego dobrego samopoczucia. Obecność drugiej osoby w pewnej odległości może być dla nas czasami niekomfortowa. Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli tę przestrzeń! Wynosi ona między 20 a 40 cm. Badanie, opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience, zostało przeprowadzone przez naukowców z University College London. więcej »

Bezsenność zaburza pracę mózgu

Powszechnie wiadomo, że brak snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Diego i opublikowane w przeglądzie Sleep, wykazały, że u osób, które cierpią na bezsenność, występują zmiany na poziomie aktywności mózgowej i zdolności poznawczych. więcej »

Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

Badacze brytyjscy z University of Kent sugerują, że bycie perfekcjonistą oraz wysoka motywacja do pracy bezpośrednio przyczyniają się do powstawania pracoholizmu. Zespołem naukowym kierował dr Joachim Stoeber. więcej »

Cierpisz na chroniczny niepokój? Sprawdź poziomy miedzi i cynku

Wszyscy od czasu do czasu czujemy lęk. Ale przewlekły niepokój, zwany inaczej GAD (ang. Generalized Anxiety Disorder) jest zarazem chroniczny i niespecyficzny. W przypadku GAD nie występuje sytuacja, która budzi lęk. Niepokój i napięcie są stale obecne we wszystkich sytuacjach i często nie dotyczą niczego konkretnego. więcej »

Rozwój gruźlicy jest ściśle związany z ewolucją człowieka

Według analizy międzynarodowej ekipy badawczej, która opublikowana została w przeglądzie Nature Genetics, prątek gruźlicy pojawił się po raz pierwszy w Afryce około 70 000 lat temu i towarzyszył migracji człowieka współczesnego na inne obszary geograficzne. więcej »

Uzależnienie od cukru naprawdę istnieje!

Wielu z nas lubi w ciągu dnia zjeść cukierka lub czekoladkę. Niektórzy jednak czują bardzo silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Dlaczego tak się dzieje? Czy w tej sytuacji można mówić o uzależnieniu od cukru? więcej »

Bieda osłabia siłę mózgu

Bieda i wszystkie powiązane z nią komplikacje wymagają tak wiele umysłowej energii, aby sobie z nimi poradzić, że osłabionemu mózgowi zostaje jej już bardzo niewiele, aby poświęcić się innym strefom życia, jak wynika z najnowszego międzynarodowego badania. więcej »

Właśnie zdiagnozowano syndrom chronicznego… spóźniania!

Niezależnie od dnia czy wydarzenia, 57-letni Brytyjczyk Jim Dunbar ciągle jest spóźniony. Zdaniem lekarzy nie wynika to z braku organizacji, ale z zaburzenia dotykającego jego... mózgu. Dunbar spóźnia się już od 5 roku życia - najpierw do przedszkola, potem do szkoły. Wielokrotnie z tego powodu stracił pracę. więcej »

Esemesujesz w czasie snu? Sleep-texting

Specjaliści od zaburzeń snu donoszą, iż tzw. sleep-texting, czyli sytuacja, kiedy dana osoba pisze SMS-y w trakcie snu, jest coraz bardziej niepokojącym zjawiskiem pośród populacji amerykańskiej. Dr Elizabeth Dowdell z Villanova University w Pensylwanii w USA, postanowiła przestudiować to zjawisko pośród studentów. więcej »

Dlaczego "hejterzy" muszą nienawidzić?

Nowe badania naukowców amerykańskich pokazują, dlaczego niektórzy ludzie zdają się nienawidzić wszystkiego, a inni praktycznie wszystko lubić. Udowadniają, że wynika to z naszej indywidualnej osobowości. Żeby nazwać tę nowo rozpoznaną cechę, badacze ukuli termin „dyspozycyjna postawa”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe