PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zwalcz fobię patrząc, jak ktoś inny to robi!

Boisz się pająków? Dobrym sposobem na pozbycie się fobii jest patrzenie na inną osobę, która wchodzi w interakcję z pająkiem, jak sugeruje nowe badanie Karolinska Institutet w Szwecji. Badanie opublikowano w Psychological Science. więcej »

Dlaczego niektórzy mogą jeść więcej i nie utyć?

Na świecie żyją ludzie, którzy mogą zjeść hamburgera z frytkami, popić to colą, a następnie zagryźć deserem i nigdy nie przybrać ani grama na wadze. Inni z kolei muszą jeść sałatę, pić wodę i unikać słodyczy, aby nie przytyć. Dlaczego tak się dzieje? więcej »

Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

Każdy z nas ma swoją przestrzeń życiową - strefę minimalnego fizycznego i psychicznego komfortu, niezbędnego dla naszego dobrego samopoczucia. Obecność drugiej osoby w pewnej odległości może być dla nas czasami niekomfortowa. Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli tę przestrzeń! Wynosi ona między 20 a 40 cm. Badanie, opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience, zostało przeprowadzone przez naukowców z University College London. więcej »

Bezsenność zaburza pracę mózgu

Powszechnie wiadomo, że brak snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Diego i opublikowane w przeglądzie Sleep, wykazały, że u osób, które cierpią na bezsenność, występują zmiany na poziomie aktywności mózgowej i zdolności poznawczych. więcej »

Perfekcjonizm przyczynia się do pracoholizmu?

Badacze brytyjscy z University of Kent sugerują, że bycie perfekcjonistą oraz wysoka motywacja do pracy bezpośrednio przyczyniają się do powstawania pracoholizmu. Zespołem naukowym kierował dr Joachim Stoeber. więcej »

Cierpisz na chroniczny niepokój? Sprawdź poziomy miedzi i cynku

Wszyscy od czasu do czasu czujemy lęk. Ale przewlekły niepokój, zwany inaczej GAD (ang. Generalized Anxiety Disorder) jest zarazem chroniczny i niespecyficzny. W przypadku GAD nie występuje sytuacja, która budzi lęk. Niepokój i napięcie są stale obecne we wszystkich sytuacjach i często nie dotyczą niczego konkretnego. więcej »

Rozwój gruźlicy jest ściśle związany z ewolucją człowieka

Według analizy międzynarodowej ekipy badawczej, która opublikowana została w przeglądzie Nature Genetics, prątek gruźlicy pojawił się po raz pierwszy w Afryce około 70 000 lat temu i towarzyszył migracji człowieka współczesnego na inne obszary geograficzne. więcej »

Uzależnienie od cukru naprawdę istnieje!

Wielu z nas lubi w ciągu dnia zjeść cukierka lub czekoladkę. Niektórzy jednak czują bardzo silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Dlaczego tak się dzieje? Czy w tej sytuacji można mówić o uzależnieniu od cukru? więcej »

Bieda osłabia siłę mózgu

Bieda i wszystkie powiązane z nią komplikacje wymagają tak wiele umysłowej energii, aby sobie z nimi poradzić, że osłabionemu mózgowi zostaje jej już bardzo niewiele, aby poświęcić się innym strefom życia, jak wynika z najnowszego międzynarodowego badania. więcej »

Właśnie zdiagnozowano syndrom chronicznego… spóźniania!

Niezależnie od dnia czy wydarzenia, 57-letni Brytyjczyk Jim Dunbar ciągle jest spóźniony. Zdaniem lekarzy nie wynika to z braku organizacji, ale z zaburzenia dotykającego jego... mózgu. Dunbar spóźnia się już od 5 roku życia - najpierw do przedszkola, potem do szkoły. Wielokrotnie z tego powodu stracił pracę. więcej »

Esemesujesz w czasie snu? Sleep-texting

Specjaliści od zaburzeń snu donoszą, iż tzw. sleep-texting, czyli sytuacja, kiedy dana osoba pisze SMS-y w trakcie snu, jest coraz bardziej niepokojącym zjawiskiem pośród populacji amerykańskiej. Dr Elizabeth Dowdell z Villanova University w Pensylwanii w USA, postanowiła przestudiować to zjawisko pośród studentów. więcej »

Dlaczego "hejterzy" muszą nienawidzić?

Nowe badania naukowców amerykańskich pokazują, dlaczego niektórzy ludzie zdają się nienawidzić wszystkiego, a inni praktycznie wszystko lubić. Udowadniają, że wynika to z naszej indywidualnej osobowości. Żeby nazwać tę nowo rozpoznaną cechę, badacze ukuli termin „dyspozycyjna postawa”. więcej »

Dlaczego po zranieniu odczuwamy ból?

To nie zapalenie po zranieniu powoduje ból, tak jak dotychczas uważano, ale bakterie gronkowca złocistego, które oddziałują bezpośrednio na nerwy! Poza tym, według najnowszych amerykańskich badań Children’s Hospital w Bostonie w USA, nasze neurony czuciowe mają tendencję do osłabiania odpowiedzi odpornościowej, co sprawia, że infekcja jest jeszcze bardziej zjadliwa. Prace ukazały się w magazynie Nature. więcej »

Schizofrenia spowodowana przez wadliwy "przełącznik" w mózgu

Urojenia, halucynacje, słyszenie głosów i inne objawy psychotyczne, charakterystyczne dla schizofrenii, mogą być spowodowane wadliwym "przełącznikiem" w mózgu, który sprawia, że chorzy nie są w stanie odróżnić swoich wewnętrznych myśli od obiektywnej rzeczywistości. Badanie na ten temat ukazało się w magazynie Neuron. więcej »

Dlaczego pamiętasz swoje sny?

Jeżeli na jawie żywo reagujesz, kiedy ktoś wypowiada twoje imię, oznacza to, że łatwiej przypominasz sobie swoje sny, w przeciwieństwie do osoby, którą na jawie jest ciężko zdekoncentrować. Powiązanie to wydaje się dość nietypowe, ale zostało ono naukowo udowodnione - jak można przeczytać na stronie internetowej Live Science, która powołuje się na badanie opublikowane w magazynie Frontiers of Psychology. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe