Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

INFORMATOR. Ciekawostki

biomedical.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 12-09-2013

Fot. Photos8.com
 
Każdy z nas ma swoją przestrzeń życiową - strefę minimalnego fizycznego i psychicznego komfortu, niezbędnego dla naszego dobrego samopoczucia. Obecność drugiej osoby w pewnej odległości może być dla nas czasami niekomfortowa. Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli tę przestrzeń! Wynosi ona między 20 a 40 cm. Badanie, opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience, zostało przeprowadzone przez naukowców z University College London.

15 uczestników eksperymentu, w wieku od 20 do 37 lat, poddano testom sprawdzającym ich odruchy obronne. Za pomocą niewielkiego wyładowania elektrycznego na nadgarstku obserwowano u nich odruch mrugania oczami. Następnie przesuwano rękę coraz bliżej twarzy ochotników, aby zmierzyć przy jakiej odległości następował obronny odruch mrugania. Dystans każdego z uczestników został skrupulatnie zanotowany.

Ostatni etap składał się z pisemnego testu, dotyczącego poziomu lęku w różnych sytuacjach.

W ten sposób naukowcom udało się zmierzyć przestrzeń życiową dla każdego uczestnika.

- To pierwszy obiektywny pomiar przestrzeni wokół twarzy, którą ludzie uważają za "bezpieczną" i którą starają się chronić za pomocą odruchów obronnych - wyjaśnia autor badania, dr Giandomenico Iannetti. - Średnio dystans ten wynosi od 20 do 40 cm od twarzy, w zależności od indywidualnej wrażliwości i poziomu lęku.
 
Naukowcy mają nadzieję, że badania te pomogą w lepszym zrozumieniu istoty odruchów obronnych i poziomu lęku.

W przypadku niektórych zawodów, np. strażaków lub policjantów, odkrycie to może okazać się przydatne do oceny indywidualnej skłonności do wystawiania się na niebezpieczeństwo oraz może pomóc w polepszeniu skuteczności działań podejmowanych pod silną presją.


biomedical.pl, 12-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe