Dzieci karmione piersią mogą mieć mniejszą wagę
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Dzieci karmione piersią mogą mieć mniejszą wagę…

Dzieci karmione piersią mogą mieć mniejszą wagę

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl (arch. 18-05-12)

zdrowemiasto.pl | dodane 27-01-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Dzieci karmione mlekiem z piersi matek uzyskały mniejszą wagę w pierwszym roku życia w porównaniu do dzieci karmionych mlekiem - naturalnym lub modyfikowanym - z butelki, sugerują nowe badania.

Autorka badania uważa, że przyczyną tego zjawiska jest fakt, iż dzieci karmione piersią same decydują kiedy zakończyć karmienie w przeciwieństwie do sytuacji kiedy rodzice zmuszają dziecko do skończenia butelki.

Jeśli dzieci są karmione piersią, dziecko odgrywa bardzo aktywną rolę, ponieważ to ono decyduje kiedy zatrzymać karmienie. Dziecko karmione butelką będzie stopniowo tracić samokontrolę nad zapotrzebowaniem energetycznym i wewnętrznymi odczuciami sytości i głodu. -  powiedział dr Ruowei Li

Aby wykazać związek między masą ciała i sposobem karmienia, naukowcy przebadali 1900 dzieci z USA urodzonych w połowie 2000 roku. Poprzez serię ankiet wysyłanych do ich matek, naukowcy prosili między innymi o wpisywanie wagi niemowląt w różnym wieku oraz jak często kobiety karmiły piersią i butelką z mlekiem pompowanym z piersi lub modyfikowanym.

Dzieci, które były karmione wyłącznie z butelki – jedynie mlekiem naturalnym albo jedynie mlekiem modyfikowanym - zyskały około trzech uncji miesięcznie więcej w porównaniu do tych karmionych wyłącznie piersią.

Kolejne wyniki się trochę bardziej skomplikowane.

Kiedy mamy stosowały kombinację karmienia piersią i butelką używając do karmienia jedynie ludzkiego mleka, dzieci nie zdobyły żadnego dodatkowego ciężaru, ale jeśli karmiły zarówno  piersią jak i butelką z mlekiem modyfikowanym, ich dzieci zyskiwały średnio dwie dodatkowe uncje każdego miesiąca.

Co więcej, kiedy matki karmiły wyłącznie butelką, ale na przemian przy użyciu mleka ludzkiego i modyfikowanego, ich dzieci rosły podobnie jak niemowlęta karmione wyłącznie piersią.

Nie jest zupełnie jasne, dlaczego niemowlęta pijące wyłącznie z butelki i karmione dwoma rodzajami mleka nie mogły uzyskać dodatkowej wagi.

Głównym przesłaniem tego badania jest to, że karmienie piersią jest naprawdę najlepsze dla niemowląt - powiedział Li, który dodał, że uzupełnienie karmienia piersią mlekiem z butelki również jest dobrą opcją.

Nowe badania to tylko część dowodów coraz powszechniejszej teorii, że karmienie piersią wydaje się być najlepszym wyborem dla noworodka, i może chronić przed otyłością w późniejszym życiu.

W tym samym dzienniku, Tessa Crume i jej koledzy opublikowali wyniki badań sugerujące, że karmienie piersią przez co najmniej sześć miesięcy, może nie tylko chronić dzieci przed nadwagą w późniejszym dzieciństwie, ale również mogą zapobiec niedowadze.

W skrócie, jeżeli dziecko miało nadwagę w okresie dzieciństwa, w późniejszym czasie nadwaga może się pogłębić, jeśli nie było ono karmione piersią jako niemowlę. Istnieją również sugestie dotyczące dzieci z niedowagą, których stan niedoboru masy ciała może się pogłębiać, jeżeli nie były karmione piersią. Ustalenia te są uzależnione od wagi i pomiaru tkanki tłuszczowej, jak również historii karmienia piersią, dla 442 dzieci w wieku od sześciu do 13 lat.

To sugeruje, że karmienie piersią ma efekty regulujące wzrost i zapobiegające skrajnościom - powiedział dr Crume z Colorado School of Public Health University.

sciencenews.pl (arch. 18-05-12), 27-01-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe