Szczęście jest bliżej, niż myślisz
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Szczęście jest bliżej, niż myślisz

Szczęście jest bliżej, niż myślisz

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 27-09-2013

Fot. Photos8.com
 
Sekret szczęścia nie jest tak złożony, jak może się to zdawać, a bycie szczęśliwym nie wymaga od nas niczego więcej niż szczerej intencji, aby szczęśliwym być. Badania ostatnio opublikowane w The Journal od Positive Psychology udowadniają, że chęć, aby być szczęśliwym, wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie i stan ducha.

Naukowcy Yuna L. Ferguson z Knox Collage i Kennon M. Sheldon z University of Missouri za pomocą dwóch eksperymentów odkryli, że myślą kreujemy naszą drogę do szczęścia.

W pierwszym eksperymencie 167 studentów przesłuchało ''Rodeo” Copland. Jest to piosenka, która uchodzi za ''muzykę szczęścia”.

Studentów podzielono też na dwie grupy: jedna została poinstruowana, aby postarała się być szczęśliwą. Druga grupa została poproszona o unikanie świadomych starań poprawy humoru i relaksowania się. Miała jedynie pasywnie obserwować swoje naturalne reakcje.

Grupa poproszona o umyślne skupienie swojej atencji na radości, jaką niesie ze sobą puszczony utwór, wykazała najwyższą poprawę humoru po przesłuchaniu. Pokazuje to, że intencjonalne starania, aby czuć się dobrze, idące w parze z odpowiednimi okolicznościami, są świetną metodą osiągnięcia wyraźnie pozytywnego samopoczucia.

Drugie doświadczenie trwało znacznie dłużej. Wzięło w nim udział 68 studentów, słuchali pozytywnej muzyki w trakcie dwutygodniowego kursu.

Podobnie jak w pierwszym doświadczeniu, studenci podzieleni zostali na dwie grupy: jedna miała skupić się na własnym szczęściu, natomiast drugą poproszono o niepodejmowanie żadnych starań poprawy humoru.

Znów grupa starająca poczuć się lepiej potwierdziła poprawę samopoczucia i doświadczyła więcej szczęścia, niż studenci nie podejmujący takich starań.

Sama nieprzymuszona chęć bycia szczęśliwym okazuje się efektywną metodą poprawy samopoczucia i naszego spojrzenia na świat. Potwierdzone jest też, że niesie ze sobą korzyści dla naszego zdrowia. Szczęście jest powiązane z poprawą stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, pozwala odczuć więcej satysfakcji w związku, sprawia też, że rzadziej chorujemy i dłużej żyjemy.

Analogicznie, skupianie uwagi na tym, co negatywne, ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia.

W 2012 na Uniwersytecie w Granadzie przeprowadzono badanie, które pokazało, że pesymistyczne bądź fatalistyczne nastawienie do przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości, jest związane z obniżonym zadowoleniem z życia i bardziej negatywnym spojrzeniem na swój stan zdrowia.

Naukowcy odkryli również, że same chęci nie wystarczą do osiągnięcia pełni szczęścia. Ważne jest też rzeczywiste działanie i aktywność, mająca na celu podniesienie naszego samopoczucia, taka jak ćwiczenia, sen i kontakt ze znajomymi.

Autor badań podsumowuje, że nawet jeśli czasem nie możemy wpłynąć na nasze uwarunkowania genetyczne bądź na aktualną sytuację życiową, to i tak zawsze to od nas zależy, czemu poświęcamy naszą atencję. Skupmy ją więc na szczęściu, a pozwolimy mu skupić się na nas.

sciencenews.pl, 27-09-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe