Psy wyczuwają raka jajników?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Psy wyczuwają raka jajników?

Psy wyczuwają raka jajników?

INFORMATOR. Ciekawostki

sciencenews.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 21-08-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Naukowcy amerykańscy z University of Pennsylvania próbują opracować nowe narzędzie diagnozy raka jajników, posługując się niezwykle czułym psim węchem. Prace te są bardzo ważne, gdyż rak jajników jest wyjątkowo zabójczym nowotworem, który nie daje żadnych objawów aż do zaawansowanego stadium. Oznacza to, że jego wykrywanie jest trudne, a wiarygodne metody diagnozy są niezbędne.

Amerykanie posłużyli się próbkami krwi i tkanek od pacjentek i zaczęli trenować trzy psy w wywąchiwaniu składników, które świadczyłyby o obecności raka jajnika.

Jeżeli zwierzęta będą w stanie wyizolować konkretny marker chemiczny, naukowcy z Monell Chemical Senses Center opracują sensor elektryczny zdolny do wykrywania tego samego zapachu.

George Preti z Monell mówi: - Pytanie jest takie: jeżeli okaże się, że psy potrafią to robić, czy tego samego dokonają nasze instrumenty analityczne?

Każdego roku ponad 20 000 Amerykanek jest diagnozowanych z rakiem jajnika. Kiedy choroba jest wykryta wcześnie, pacjentki mają 90% szans na przeżycie pięciu lat. Jednak z powodu niejednoznacznych objawów – utrata wagi, wzdęcia, zatwardzenia – choroba jest wykrywana zbyt późno.

Dr Janos Tanyi, onkolog uczestniczący w pracach nad psim węchem, mówi: - Około 70% przypadków identyfikujemy wtedy, jak rak daje już przerzuty na inne części ciała. Te kobiety mają zaledwie 40% szans na przeżycie pięciu lat.

Naukowcy z University of Pennsylvania opierają się na wcześniejszych pracach, które wykazały, że wczesne etapy raka jajnika wpływają na składniki zapachowe w ciele. Brytyjskie badanie z 2004 roku wykazało zaś, że psy mogą wywąchać raka pęcherza na podstawie próbek moczu.

sciencenews.pl, 21-08-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe