Dlaczego mężczyźni są podatni na hazard?
Strona główna » Informator » Ciekawostki » Dlaczego mężczyźni są podatni na hazard?

Dlaczego mężczyźni są podatni na hazard?

INFORMATOR. Ciekawostki

GK/KR

zdrowemiasto.pl | dodane 20-02-2018

Fot. pixabay
 
Niemal co dziesiąty dorosły Polak gra codziennie bądź kilka razy w tygodniu - skreśla cyferki, wysyła sms-y bądź kupuje zdrapki. Dla jednych jest to zabawa, dla innych swoisty sposób na życie. W wielu przypadkach upodobanie do gier zwanych hazardowymi kończy się popadnięciem w nałóg, z którego wyjście wymaga kontaktu ze specjalistą z najbliższego Centrum Terapii Uzależnień.

Zakup zdrapki, kuponu lotto lub obstawienie u bukmachera dla wielu osób nie stanowi żadnego ryzyka. Potrafią one ocenić sytuację i w dowolnym momencie przerwać grę. Doskonale zdają sobie sprawę, że nie mają żadnego wpływu na wynik gry. Problem z hazardem rozpoczyna się wtedy, gdy gracz przestaje traktować obstawiania za pieniądze jako rozrywkę, odczuwa nieodpartą chęć dalszej gry, zwiększa stawki, co nakręca spiralę i powoduje coraz wyższe przegrane.

Jak pokazują wyniki sondażu CBOS, objawy uzależnienia od hazardu występują u 5,3% Polaków powyżej 15. roku życia. Problemy z hazardem może mieć natomiast ok. 2,2% graczy (dotyczy gier na pieniądze: poker, kasyna, zakłady bukmacherskie).

Ważne! Problemem hazardu i jego skutków zajął się także rząd wprowadzając w 2017 nowelizację do Ustawy o grach losowych, która znacznie ograniczyła dostęp do gier hazardowych i bukmacherskich, zarówno w kontekście obowiązków i ograniczeń dla operatorów oraz większej ochrony osób narażonych na hazard.

Skąd się bierze uzależnienie?


Na uzależnienia, w tym na skłonność do hazardu składa się wiele czynników. Tendencja do uzależnień może być spowodowana m.in. trudnym dzieciństwem (wykorzystywaniem seksualnym, przemocą fizyczną, brakiem miłości). Na uzależnienia ma wpływ również mózg (jego mechanizm oraz budowa) - nierównowaga neuroprzekaźników (endogenne opioidy oraz beta-endorfiny) mogą przyczynić się do tego, że dana osoba szybciej wpadnie w sidła nałogu (np. na skutek doznania zespołu stresu pourazowego).

Mózg jest organem lubiącym prostotę, w tym dostarczanie mu stanów ekstazy zamiast cierpienia (stąd niektórzy stres usiłują zaleczyć kieliszkiem) - proces uzależnienia od hazardu działa na tych samych zasadach. Nie małym przyczynkiem do popadnięcia w nałóg są emocje i problemy z nimi. W alkoholu, grze w kasynie czy stawianiu zakładów bukmacherskich - wiele osób szuka odreagowania.

Ważne! Tym, co łączy wszelkie uzależnienia jest - mówiąc najprościej - chęć poprawienia swojego samopoczucia.

Zaburzenia hazardowe (patologiczne granie) rozwijają się na przestrzeni lat. Jest wiele sygnałów, które mogą świadczyć o rozwoju zaburzenia. Część z nich związana jest z trudnościami powstrzymania się od grania. O problemie może świadczyć podejmowanie prób odgrywania się.

Ważne! Bodźcem do uzależnienia może być duża wygrana bądź wyjątkowo przykre doświadczenia życiowe (m.in. problemy w związku, problemy w pracy). 

Mężczyzna bardziej podatny

Jak pokazują wyniki badań, ryzyko wystąpienia zaburzeń hazardowych wśród kobiet jest dwa razy mniejsze niż wśród mężczyzn. Dotknięcie nałogiem uwarunkowane jest czynnikami psychologicznymi, fizycznymi oraz społecznymi. Uzależnienie ma ścisły związek z emocjami - analizując poszczególne formy nałogów zauważyć można, że mężczyźni szybciej i chętniej sięgają po alkohol, papierosy, gry komputerowe, gry hazardowe (zakłady bukmacherskie, maszyny tzw. jednoręki bandyta, poker czy kasyno).

Jest wiele teorii, zarówno psychologicznych jak i socjologicznych, wyjaśniających dlaczego to mężczyźni są grupą dominującą w temacie podatności na uzależnienia od hazardu. Jedną z nich jest teoria ról społecznych, w której role pełnione przez kobiety są określane jako tradycyjne. Dodatkowo tak jak w przypadku uzależnienia od alkoholu i narkotyków, kobiety mogą obawiać się stygmatyzacji, która może być większa.

W największej grupie ryzyka są samotni mężczyźni w wieku około 30 lat, mieszkający w dużych miastach. Pierwsze przejawy uzależnienia często pojawiają się już w wieku młodzieńczym.

Leczenie uzależnienia od hazardu


Formą leczenia jest psychoterapia. Leczenie uzależnienia jest żmudne i czasochłonne. Wymaga wysiłku, a przede wszystkim motywacji do zmiany swojego życia. Osoba uzależniona długi czas trwa w systemie iluzji oraz zaprzeczeń, tłumacząc swoje zachowania. Dopóki nie dotknie ją w sposób namacalny skutek uzależnienia (m.in. bankructwo).

W leczeniu najważniejsze jest znalezienie prawdziwego podłoża uprawiania hazardu i przekonanie chorego do zmiany sposobu myślenia i opracowanie wspólnie z nim planu wyjścia z kryzysu. Terapia trwa zazwyczaj dwa lata, dając szansę na odzyskanie wolności od nałogu i radość życia bez „wspomagaczy”.

Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem i są dozwolone od lat 18. Graj odpowiedzialnie u legalnych bukmacherów z ważną licencją Ministerstwa Finansów.
Zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia - skontaktuj się z instytucjami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. O tym dlaczego lubimy gry hazardowe i stawianie zakładów bukmacherskich przeczytasz także w artykule pt. Dlaczego lubimy hazard? – kliknij w link

GK/KR, 20-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe