Karmienie naturalne a witaminy D i K.
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Karmienie naturalne a witaminy D i K. Lato nie jes…

Karmienie naturalne a witaminy D i K. Lato nie jest powodem do przerwania suplementacji witaminy D

Fot. zdrowemiasto.pl

Vel

zdrowemiasto.pl | dodane 05-06-2008

INFORMATOR. Rozmaitości
 
Przygotowania do roli mamy trwają co najmniej dziewięć miesięcy. Kobietę w ciąży zazwyczaj nurtuje mnóstwo pytań dotyczących opieki nad oczekiwaną pociechą. Jest to moment, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące pielęgnacji, wychowania, karmienia dziecka.

Większości młodych mam nie trzeba przekonywać o słuszności karmienia piersią. W mleku kobiety znajdują się wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Eksperci są zgodni w tym zakresie. Rezolucja z 1994 roku, wydana przez Światową Organizację Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia.

Skład mleka kobiecego został już wielokrotnie zbadany. Okazuje się, że jedynymi elementami, które mogą być niewystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania niemowlęcia to witamina D i witamina K. Występują one w śladowych ilościach w pokarmie kobiecym. Dlatego u niemowląt, karmionych w pierwszych miesiącach życia wyłącznie piersią, zaleca się codzienne doustne uzupełnianie witaminy D i K w ściśle określonych dawkach.

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Ponadto, odpowiada za szereg innych reakcji zachodzących w organizmie. Jej brak może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej.
Dla prawidłowego rozwoju dziecka, witamina D powinna być dostarczana już w okresie płodowym, szczególnie od drugiego trymestru ciąży. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D noworodkowi jest uzależniony od tego, czy mama w ciąży przyjmowała tę witaminę. Jeśli tak, podaż u dziecka zaczyna się w trzecim tygodniu życia. Jeśli nie, witaminę D podaje się już od pierwszej doby życia dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku, każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać witaminę D w dawce 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) wystarczającą objętość mleka do zapewnienia dobowego zapotrzebowania na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji tej witaminy. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

Nie bez znaczenia jest forma podawania witaminy D. Większość preparatów dostępnych na rynku, to produkty lecznicze o wyższym niż zalecane dla niemowląt stężeniu witaminy. Podanie jednej, czy dwóch kropel preparatu robi ogromną różnicę, a mamy nieraz nie są w stanie ocenić ile kropelek już trafiło do buzi dziecka.

Vel, 05-06-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Podstawowa rola witaminy D w organizmie polega na pobudzaniu wchłaniania wapnia i fosforu, co korzystnie wpływa na prawidłową budowę i mineralizację kości. Tuż po urodzeniu kości są miękkie i podatne na deformacje. Dlatego też prawidłowy metabolizm ww. składników jest szczególnie ważny u niemowląt, u których dopiero kształtuje się układ kostny. Niedobór witaminy D może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej.
Naturalnym źródłem witaminy D dla człowieka jest synteza skórna. Systematyczne nasłonecznianie, nawet niekoniecznie opalanie, powinno dostarczać odpowiednich dawek witaminy D pokrywających dziennie zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Warto jednak zauważyć, że stosowanie filtrów UV obecnych w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, blokuje syntezę witaminy D. Mitem jest stwierdzenie, że latem ze względu na przebywanie na słońcu nie powinno się stosować witaminy D.
Dotyczy to szczególnie dzieci, których nie powinno się wystawiać na bezpośrednie działanie słońca i w przypadku których, stosuje się zazwyczaj wysokie filtry ochronne. Należy być świadomym, że już przy zastosowaniu filtrów SPF powyżej wartości 8 proces syntezy witaminy D jest zablokowany aż w 99%. Przy wysokich filtrach (np. blokerach) często stosowanych u najmniejszych dzieci, nie ma w ogóle mowy o syntezie witaminy D w skórze.
Każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać dzienną dawkę witaminy D zgodną z zaleceniami ekspertów – 400 j.m., niezależnie od pory roku.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku podawania witamin niemowlętom, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej, bezpiecznej dawki. Witamina D ma długi okres półtrwania i odkłada się w organizmie. Podanie nawet jednej czy dwóch kropelek więcej niż dawka zalecana, obciąża pracę wątroby, a w konsekwencji może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych (nawet zatrzymania wzrostu dziecka!). Większość preparatów z witaminą D dostępnych na rynku, to preparaty lecznicze, które stwarzają ryzyko przedawkowania w codziennym profilaktycznym podawaniu. Dlatego, najlepiej stosować preparaty profilaktyczne, które mają ściśle wymierzone dawkowanie, zgodne z zaleceniami ekspertów – 400 j.m. Dr Elżbieta Malinowska, specjalista chorób dzieci, Centrum Zdrowia Dziecka
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe