SEKRETY OKOLIC INTYMNYCH. Zadbaj o swoje zdrowie intymne. Kit pszczeli...
Strona główna » Informator » Rozmaitości » Bądź trendy! Zadbaj o swoje zdrowie intymne

Bądź trendy! Zadbaj o swoje zdrowie intymne

INFORMATOR. Rozmaitości

Kostrzewa / zdrowieintymne.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 24-01-2008

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Kiedy dojrzewasz, całe Twoje ciało się zmienia. Coraz częściej daje ono znać o swoich potrzebach. Zaczynasz używać kosmetyków pielęgnacyjnych, kupujesz pierwszy tusz, puder i szminkę. Stajesz się dorosła a wraz z tym zaczynają się pojawiać różne problemy.
W tym kalejdoskopie nowych wyzwań można łatwo stracić głowę, bo hormony wariują i sprawiają, że zauroczenie nagle staje się miłością, a odrzucenie – wielkim dramatem. O ile wiesz, jak się zabezpieczać przed niepożądaną ciążą i ufasz przede wszystkim sobie, o tyle z wiedzą o higienie intymnej jest gorzej. Zwracasz uwagę na problem, jeśli już się pojawi. Tymczasem łatwiej zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć.


Młoda higiena intymna
Jeśli jeszcze nie odwiedziłaś ginekologa, warto to zrobić. Po pierwsze, przed podjęciem decyzji o współżyciu warto zapytać o środki antykoncepcyjne. Po drugie – lekarz może dobrać właściwą i nowoczesną formę dbania o Twoje zdrowie intymne i opowiedzieć o kilku ważnych dolegliwościach, które dokuczają większości kobietom w dorosłym życiu i o sposobie zapobiegania im. Warto być jednak przygotowaną na ewentualne pytania ginekologa i posiadać wiedzę o podstawach higieny intymnej oraz być świadomą, jak o nią dbać.

Sekrety okolic intymnych
W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy, stanowi naturalną substancję „antybakteryjną”, która nie pozwala namnażać się nadmiernie innym bakteriom, które to z kolei mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli zniszczeniu ulegnie nasza kwaśna bariera pochwy, może dojść do zapalenia dróg rodnych. Jeżeli dodatkowo obserwujemy u siebie biało-szary kolor upławów, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach, możemy być pewne, że nasza pochwa została zainfekowana niepożądanymi gośćmi.

Upławy – co to takiego?
Upławy są wydzieliną pochwy kobiety, najczęściej bezbarwną lub kremową. Łatwo ją zauważyć w czasie cyklu miesiączkowego, bo pod wpływem działania hormonów zwiększa się ich ilość - nawet do 30 ml, czyli objętości dwóch łyżek. Normalna wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu, wyglądu i nie daje powodu do niepokoju, kiedy jest jej dużo. Z racji burzy hormonalnej, a także podniecenia seksualnego, aktywują się gruczoły ją produkujące.
Problem zaczyna się wtedy, kiedy zmienia się barwa upławów i kiedy odczuwasz pieczenie lub świąd okolic intymnych. Może to być pierwszy zwiastun bakteryjnego zakażenia pochwy (waginoza bakteryjna, ang. Bacterial Vaginosis BV), kandydozy (drożdżyca, ang. Yeast Vaginosis, YV). To najczęstsze powody wizyty u lekarza wśród dorosłych kobiet i dorastających dziewcząt.

Kostrzewa / zdrowieintymne.pl, 24-01-2008, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Apiterapia - dział medycyny zajmujący się leczeniem i profilaktyką schorzeń za pomocą produktów zebranych, przetworzonych lub wydzielonych przez pszczołę (apiterapeutyków).
Substancje wydzielane przez pszczołę to: mleczko pszczele, jad pszczeli oraz wosk. Leczenie jadem pszczelim (apitoksynoterapia) może odbywać się tylko pod kontrolą lekarską, wymaga bowiem specjalistycznych badań z uwagi na liczne przeciwwskazania.
Kit pszczeli (propolis, nazywany również naturalnym pszczelim antybiotykiem - produkt przetworzony przez pszczoły) - jego lecznicze właściwości znane są od wieków, aktualnie wykorzystywany m.in. w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Preparaty propolisowe dostępne są w postaci tabletek, granulatów, nalewek alkoholowych i maści. Propolis wykazuje silne działanie bakteriobójcze (stosowany w leczeniu ran zapewniając im szybkie gojenie, w leczeniu schorzeń skórnych - np. niszczy pierwotniaki wywołujące rzęsistkowicę, toksoplazmozę i lambliozę), działa regenerująco, znieczulająco (łagodzi ból w przypadku tzw. łokcia tenisisty) oraz stymulująco na układ immunologiczny. Kit pszczeli może jednak działać uczulająco, dlatego kupując preparaty propolisowe należy zapoznać się z dołączoną ulotką, natomiast w przypadku wątpliwości najlepiej kontaktować się z lekarzem.
Wybrane przykłady zastosowania preparatów propolisowych: krople propolisowe i aerozol - przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz stanach zapalnych gardła i nosogardzieli; tabletki i kapsułki propolisowe - w zapaleniach krtani i tchawicy, w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy; puder propolisowy - u chorych z odleżynami i oparzeniami; maść propolisowa - w leczeniu trudno gojących się ran, w różnych chorobach skóry; czopki propolisowe - w leczeniu hemoroidów; globulki dopochwowe z propolisem - w dolegliwościach dróg rodnych, stanach zapalnych pochwy (bakteryjnych i grzybiczych).
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe