Wiedzy jak na lekarstwo! Polacy o chorobach autoimmunologicznych
Aż 75% Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne. Tylko niewielki odsetek badanych ma świadomość, że dotykają one głównie młodych ludzi. Prawie połowa respondentów błędnie uważa, że są one uleczalne. Badanie Homo Homini ukazuje faktyczną wiedzę Polaków na temat chorób autoimmunologicznych*. więcej »
Rusza akcja edukacyjno-profilaktyczna programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”
Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci w Europie . Stan higieny jamy ustnej polskich dzieci jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Próchnicę ma 40% dzieci w wieku do 6 lat i aż 80% dzieci w wieku do 12 lat. Firma Wrigley Poland wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego rusza z realizacją akcji edukacyjno-profilaktycznej programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w szkołach podstawowych w Polsce. więcej »
Lekarze i pielęgniarki obawiają się grypy
Pracownicy sektora ochrony zdrowia obawiają się skutków grypy, szczególnie wśród swoich bliskich, wynika z raportu „Szczepienia przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia w Polsce – teraźniejszość i perspektywy”. Chociaż większość ankietowanych postrzega grypę jako istotny problem medyczny, wielu z nich nie uświadamia sobie konsekwencji braku szczepień zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego. więcej »
Nowe leki na raka pomogli opracować polscy specjaliści
Polscy specjaliści przyczynili się do opracowania nowych leków na raka, które weszły już w fazę badania klinicznych. Jeden z nich będzie wkrótce testowany w USA – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej. Badania prowadzone są w ramach polsko-kanadyjskiej spółki biofarmaceutycznej Helix Polska z siedzibą w Toronto i oddziałem w Warszawie. Dotyczą leków przydatnych w leczeniu zmian przednowotworowych w obrębie szyjki macicy oraz najczęściej występującego niedrobnokomórkowego raka płuca. więcej »
Dobre wieści dla cukrzyków! Analog długo działający insulina glargine refundowany w cukrzycy typu 2.
Na nową listę leków refundowanych (zmiany dotyczą 625 leków), która zacznie obowiązywać od 1 września br., został wprowadzony długo działający analog insuliny - insulina glargine. Refundacja tej insuliny, w cukrzycy typu 2, to przełom, na który polscy pacjenci oraz środowisko lekarskie czekało od 10 lat. więcej »
Chorzy na łuszczycę mogą być Zwyczajnie Aktywni. Konkurs o grant
Czy można sobie wyobrazić życie przeciętnego 30-latka, wykształconego, mieszkańca miasta, który zrezygnował z pracy, którą lubił, nie korzysta z usług fryzjera ani kosmetyczki, nie chodzi na basen, nie jeździ na wypady za miasto w weekend - choć pogoda sprzyja… A jednak, jeśli choruje na autoimmunologiczną chorobę zapalną - łuszczycę, to tak właśnie może wyglądać jego (lub jej) codzienność. więcej »
Instytut Żywności i Żywienia wraz z Centrum Zdrowia Dziecka zadbają o dobrą formę przyszłych mam
28 tys. kobiet w ciąży z całej Polski będzie mogło w najbliższych trzech latach skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących prawidłowego żywienia i najkorzystniejszych form aktywności fizycznej. Ruszył już nabór placówek medycznych i specjalistów z całego kraju zainteresowanych wzięciem udziału w tej wyjątkowej akcji. więcej »
Cukrzyca coraz mniej uciążliwa dla pacjentów
Diabetologia, ze swoją niespełna 100-letnią historią, jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny. Przełom, który dokonał się na przestrzeni lat, wpłynął nie tylko na zdrowie pacjentów, ale też diametralnie zmienił jakość ich życia. więcej »
Polacy chcą tańszych leków!
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w ramach kampanii „Pozwólcie pomagać”, ponad 90% respondentów uważa, że leki są za drogie i chciałoby mieć dostęp do informacji, w których aptekach mogą nabyć je taniej. Jednym z rozwiązań umożliwiających aptekom oferowanie tańszych leków przepisanych przez lekarza jest udział w programach pacjenckich, skierowanych np. do seniorów. Tego rodzaju działania popiera aż 82% respondentów. Problem w tym, że apteki są karane za udział w takich inicjatywach, gdyż są one interpretowane jako reklama aptek. więcej »
Częstochowa. Trwa program profilaktycznych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom
Trwa program profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich dzieci w wieku od 24 do 35 miesiąca życia mieszkających na terenie Częstochowy. W ramach programu rodzice mogą bezpłatnie ochronić swoje dziecko przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Szczepienia będzie można wykonać w kilkunastu placówkach na terenie całego miasta. Projekt finansowany jest w całości z funduszu Miasta Częstochowa. więcej »
Jakiej terapii oczekują chorzy na astmę i POCHP?
Skuteczność i cena to według pacjentów chorych na astmę i POChP najważniejsze czynniki, którymi powinna się cechować stosowana przez nich terapia[1]. Badanie oczekiwań pacjentów potwierdza również ich zainteresowanie odpowiednikami leków i wysoką znajomość przyjmowanych przez nich preparatów. więcej »
Internauci walczą o dostęp do tańszych leków dla seniorów. 18 000 listów sprzeciwu wpłynęło do Inspektorów Farmaceutycznych, urzędnicy milczą…
Już 18 000 listów do Inspektorów Farmaceutycznych wysłali internauci w ramach kampanii „Pozwólcie pomagać”, wyrażając sprzeciw wobec niejasnego prawa i krzywdzących seniorów i organizatorów Programu 60+ interpretacji art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne. Inicjatorzy akcji wspólnie z internautami apelują, by interpretacje prawa nie uderzały w osoby starsze i nie ukrócały inicjatyw pozwalających na zmniejszanie kosztów lekoterapii seniorów. Liczne próby nawiązania kontaktu z urzędnikami nie doprowadziły do dialogu, inspektorzy milczą. więcej »
Polscy lekarze nie szczepią się regularnie przeciw grypie
Chociaż zdecydowana większość lekarzy i pielęgniarek określa się jako zwolennicy szczepień przeciw grypie, niemal połowa z nich nie szczepi się regularnie, wynika z raportu „Szczepienia przeciw grypie wśród pracowników ochrony zdrowia”, opracowanego przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jak wskazują wyniki badania, największymi barierami w upowszechnieniu szczepień wśród personelu medycznego są niski poziom wiedzy z zakresu profilaktyki grypy oraz brak dostępu do bezpłatnych szczepień. więcej »
ŚUM planuje budowę drugiego centrum symulacji medycznej
Centrum symulacji medycznej, z fantomami ułatwiającymi naukę m.in. studentom stomatologii, planuje wybudować Śląski Uniwersytet Medyczny (ŚUM) na terenie kampusu w Zabrzu – Rokitnicy. Uczelnia ma już jedno centrum symulacji - w Katowicach. więcej »
40-60 proc. ludzi po czterdziestce zaatakowanych przez nużeńce
Od 40 do 60 proc. osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce – niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one wywołać u ludzi chorobę skóry zwaną demodekozą. Świadomość problemu wśród lekarzy i w społeczeństwie jest jednak mała. więcej »