Chaosu w astmie ciąg dalszy
Nowy projekt listy leków refundowanych pokazuje, że Ministerstwo Zdrowia nie spieszy się z rozwiązaniem problemu, z jakim od marca borykają się chorzy na astmę. Ceny leków dla tysięcy pacjentów ciągle wysokie. więcej »
Profilaktyka może uchronić przed poważnymi konsekwencjami wirusowego zapalenia wątroby. WZW A i B powiedz NIE! Trwa Żółty Tydzień
Do 26 kwietnia potrwa tegoroczna XXVI edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie zoltytydzien.pl. więcej »
Odpowiednia dieta, spacery i sen pomogą pokonać wiosenne zmęczenie
Dieta bogata w warzywa i kiełki, spacery oraz sen to najlepsze sposoby na dokuczającą nam wczesną wiosną: apatię, senność, rozdrażnienie czy bóle głowy. Przyda się też cierpliwość, bo na dostosowanie się do nowych warunków nasz organizm potrzebuje 2-3 tygodni. więcej »
W Polsce leczymy zawały taniej niż w innych krajach UE
Kardiologia inwazyjna nazywana jest w naszej służbie zdrowia „żyłą złota”, tymczasem leczenie interwencyjne ostrych zespołów wieńcowych jest w Polsce najtańsze ze wszystkich krajów UE – powiedział PAP prof. Paweł Buszman z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. więcej »
Normalne życie z hemofilią – to możliwe
Terapia chorych na hemofilię polega dziś nie tylko na leczeniu powikłań częstych krwawień, ale także skutecznym i bezpiecznym hamowaniu krwawień oraz ich profilaktyce. Aktualnie terapia pozwala skutecznie kontrolować chorobę, a pacjentom cieszyć się normalnym, aktywnym życiem. więcej »
Założenia Narodowego Programu Zwalczania Grypy
W odpowiedzi na stale rosnącą liczbę zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, wynikającą z danych epidemiologicznych oraz niewielki poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, przedstawiany przez Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH, obecni na konferencji podsumowującej grypowy sezon epidemiczny 2012/2013, eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH, Grupy Roboczej ds. Grypy oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, rekomendują wprowadzenie Narodowego Programu Zwalczania Grypy. więcej »
Wrocław. Dramatyczne apele pacjentów, lekarzy oraz Konsultanta Wojewódzkiego o natychmiastowe zniesienie ograniczeń w finansowaniu terapii ratujących życie.
11 kwietnia br. w Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku we Wrocławiu odbyło się spotkanie pacjentów chorych na ostrą białaczkę szpikową, zespoły mielodysplastyczne, szpiczaka mnogiego i inne rzadkie nowotwory układu krwiotwórczego z lekarzami oraz dolnośląskim konsultantem wojewódzkim ds. hematologii prof. dr. hab. Kazimierzem Kuliczkowskim. więcej »
Astmatycy: Generyki generują problemy
1 marca br. refundacją zostały objęte 2 nowe leki generyczne stosowane w leczeniu astmy i POCHP. Automatycznie obniżyły limity refundacyjne dla wszystkich leków znajdujących się dotychczas w grupach limitowych. Wbrew pozorom, pacjenci mają z tego więcej szkody niż korzyści. więcej »
Pod względem dostępu do nowych szczepień Polska w ogonie UE
Szczepienia są najbardziej opłacalną metodą profilaktyki zdrowotnej. W Polsce kalendarz szczepień ochronnych od kilku lat nie ulega jednak żadnym poważnym zmianom. Dlatego pod względem dostępu do nowych szczepień jesteśmy w ogonie UE – oceniają eksperci. więcej »
Ciśnienie na życie. Bezpłatne pomiary ciśnienia krwi w Sopocie
Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem chorób związanych z nadciśnieniem i popularyzację działań profilaktycznych wśród polskich seniorów. Uczestnicy akcji dowiedzą się, jak zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu i jakie są techniki radzenia sobie ze stresem. W dniu akcji, o godz. 15.30 wykład pt. „Metody redukcji stresu a profilaktyka kardiologiczna” wygłosi mgr Magdalena Karamać, psycholog kliniczny z SWPS Sopot. więcej »
Chemioterapia doustna zwiększa komfort leczenia pacjentów
Chorzy na raka jelita grubego mogą być leczeni chemioterapią doustną, co zwiększa komfort ich życia. Również koszty tej terapii są mniejsze. W Polsce jest ona jednak stosowana za rzadko, mimo że jest w pełni refundowana – oceniają eksperci. więcej »
Wciąż zbyt rzadko mierzymy ciśnienie!
Ponad 65% kobiet i 76% mężczyzn przyznaje, że nie wykonuje regularnie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Niecałe 10% badanych zdecydowało się regularnie mierzyć ciśnienie ze względów profilaktycznych – wynika z badań wykonanych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”[1]. więcej »
Polacy nie liczą kalorii
Aby schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała, należy zwracać uwagę na codzienny bilans spożywanej przez nas energii. Tymczasem Polacy nie przywiązują wagi do ilości spożywanych kalorii. Robi to jedynie co piąty z nas (19%)[1]. W jaki sposób można prawidłowo zarządzać ilością przyjmowanych kalorii, nie przybierać na wadze, a jednocześnie skutecznie nawadniać organizm? więcej »
Jedna kolonoskopia może uchronić przed zgonem na raka jelita grubego
Poddanie się raz w życiu kolonoskopii przesiewowej wystarczy, by uchronić się przed zgonem na raka jelita grubego – przypominają eksperci z okazji Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, obchodzonego w marcu. więcej »
Nowy raport o nowotworach złośliwych w Polsce
Choć rośnie wskaźnik przeżyć 5-letnich osób chorych na nowotwory, umiera na nie coraz więcej kobiet w średnim wieku – mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Centrum Onkologii, prezentującej raport "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 roku". więcej »