Polski zawałowiec to palacz z nadciśnieniem i nadwagą
Ma 60-70 lat, nadciśnienie tętnicze, od lat pali papierosy, może też mieć cukrzycę, podwyższony cholesterol i nadwagę, częściej jest mężczyzną – to statystyczny obraz Polaka, który dostaje zawału serca. "Portret” statystycznych zawałowców przygotował śląski lekarz dr Marek Gierlotka. więcej »
Oddziały hematologiczne rozważają przerwanie leczenia najciężej chorych
W wyniku zarządzeń NFZ o ograniczeniu finansowania terapii dla pacjentów chorych na ostrą białaczkę szpikową, zespoły mielodysplastyczne, szpiczaka mnogiego i inne rzadkie nowotwory krwi niektóre oddziały hematologiczne szpitali onkologicznych w Polsce rozważają natychmiastowe przerwanie leczenia. więcej »
Trzecie spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Łuszczycy
19 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Łuszczycy. Mimo wprowadzenia pod koniec ubiegłego roku nowego programu lekowego w leczeniu ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej, chorzy wciąż mają utrudniony dostęp do leczenia. Nierozwiązanych kwestii nadal jest wiele. więcej »
Międzynarodowa Fundacja „Czerwone Noski - Klown w Szpitalu” rozpoczyna działalność w Polsce
Humor, radość i pozytywne nastawienie do życia mają ogromny wpływ na zdrowie. Ta filozofia przyświeca nam we wszystkich naszych działaniach i jest podstawą naszej pracy. Dążymy do tego, żeby działalność Czerwonych Nosków stała się integralną częścią terapii medycznej, zyskała wsparcie szerokiego grona osób i była rozpoznawalna dzięki wysokiej jakości wykonywanej pracy. więcej »
Polskie kobiety szukają zdrowia w sieci
Mieszkają na wsi lub w dużym mieście, najczęściej na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce, mają 25-34 lata – to kobiety najczęściej zaglądają do aptek internetowych oraz na strony poświęcone zdrowiu i medycynie. więcej »
Jaskra – podstępna złodziejka wzroku. 10 – 16 marca Międzynarodowy Tydzień Jaskry
8 milionów ludzi na świecie całkowicie straciło wzrok z powodu późnego wykrycia jaskry. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Badanie dna oka, ocena pola widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego to proste badanie, które mogą uratować nasz wzrok. W tym roku od 10 do 16 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Tydzień Jaskry. więcej »
Warszawa. Darmowe konsultacje z psychologiem
Depresje, obniżona samoocena, lęki, problemy osobiste i w pracy – przyjdź na spotkanie z psychoterapeutą i znajdź przyczyny złego samopoczucia. Od marca rusza program bezpłatnych konsultacji w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS, przy ul. Gocławskiej 12 w Warszawie. więcej »
Cement w uchu pomaga słyszeć
Kosteczki słuchowe - młoteczek, kowadełko i strzemiączko - można rekonstruować dzięki specjalnemu materiałowi opracowanemu w polskich laboratoriach. Implanty z tego materiału są już stosowane w chirurgii ucha. więcej »
Polscy i niemieccy naukowcy jako pierwsi zaobserwowali rozpad białka
Proces rozpadu białka jako pierwsi zaobserwowali polscy i niemieccy uczeni. Dzięki metodzie wykorzystującej niskie temperatury poznali mechanizm, który może pomóc w pokonaniu m.in. choroby Alzheimera czy Parkinsona. więcej »
Prowadzenie chorej na cukrzycę w czasie przygotowań oraz w trakcie ciąży. Zalecenia wykorzystywane w programie WOŚP
Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 0,3 procent kobiet w wieku rozrodczym. Na potrzeby „Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą” realizowanego przez Fundację WOŚP opracowano zasady dotyczące prowadzenia chorej na cukrzycę w czasie przygotowań do ciąży oraz w jej trakcie. Ciąża u kobiety chorej na cukrzycę obarczona jest wysokim ryzykiem, dlatego przyszłej mamie należy zagwarantować specjalistyczną opiekę medyczną. więcej »
Chorzy na GIST apelują do Ministerstwa Zdrowia o dostęp do leczenia
Nowa lista leków refundowanych ponownie rozczarowała chorych na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego (GIST). Pomimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych pacjenci nie mają dostępu do leczenia adjuwantowego, które daje szansę znacznej części pacjentów pokonać chorobę. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST wystosowało do Ministerstwa Zdrowia apel z prośbą o zwrócenie uwagi na ich problemy. więcej »
Nasza droga cukrzyca
Leczenie pacjenta z cukrzycą kosztuje od 2 do 5 razy więcej niż leczenie pacjenta tej samej płci i w tym samym wieku z powodu innych schorzeń. Mimo 2-2,6 mld PLN przeznaczanych rocznie na bezpośrednie koszty leczenia cukrzycy, choroba ta oraz jej liczne powikłania skracają średni czas życia o 10-15 lat. więcej »
Około 25 proc. chorych na POChP zapada też na raka płuca
Ok. 25 proc. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zapada także na raka płuca, dlatego powinni być stale monitorowani jako grupa szczególnego ryzyka. Kluczowe dla tych chorych jest unikanie zaostrzeń choroby. więcej »
Wiadomo, jakie urlopy lubi polski turysta
Single i bezdzietne małżeństwa wyjeżdżają na urlop 2-4 razy w roku i często wybierają wypoczynek bierny. Rodziny z dorosłymi dziećmi wolą za to spędzać czas aktwnie - to, jakimi turystami są Polacy, analizowała badaczka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. więcej »
Programy komputerowe pomagają zrozumieć RNA
Bioinformatyka zajmuje się tworzeniem i zastosowaniem w praktyce algorytmów i programów komputerowych, które służą do analizy danych biologicznych, głównie dla takich cząsteczek jak DNA, RNA i białka. Takie badania, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie i nanotechnologii, prowadzi kierownik Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Janusz Bujnicki. więcej »