Łódź. Bezpłatne badanie w kierunku zaćmy
Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś jakieś problemy ze wzrokiem, potrzebujesz więcej światła do czytania, masz podwójne widzenie w jednym oku, lub widzisz obwódki wokół źródeł światła, to bardzo możliwe, że masz zaćmę. więcej »
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Dr hab. Katarzyna Stolarz-Skrzypek z Uniwersytetu Jagiellońskiego została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego otrzymał seksuolog dr Krzysztof Nowosielski za prace naukowe z zakresu położnictwa. Fundatorem nagród jest Bayer. więcej »
Badania wskazują, że intensywne ćwiczenia mogą odmładzać organizm
Intensywne ćwiczenia sprzyjają powielaniu się komórek macierzystych, które odpowiadają za odnawianie się narządów – wskazują badania polskiego zespołu naukowców pracującego w Polsce i USA. więcej »
Szczepienia ratują życie. Ochroń swój świat, szczepiąc się
Celem obchodów IV Ogólnopolskiego Dnia Szczepień było propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego, opłacalnego i bezpiecznego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki. Kwestia szczepień regulowana jest w Polsce przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów, ale z powodu braku finansów nie trafiły w danym roku do wykazu szczepień bezpłatnych. Wobec tego zakres ochrony przed chorobami zakaźnymi zależy od nas samych, dlatego warto je znać, by świadomie podjąć decyzję o zaszczepieniu siebie, swoich dzieci, współmałżonka czy seniorów. Niewiedza prowadzi bowiem do bagatelizowania zagrożenia. więcej »
Psy w roli terapeutów więźniów
Od roku w więzieniu na warszawskiej Białołęce mieszka Greta – roczny owczarek niemiecki, która jest główną bohaterką programu „Angel dog”. Miękną przy niej zarówno dilerzy, złodzieje, jak i mordercy. Jej obecność to konsekwencja stosowania psiej terapii dla więźniów ze skłonnościami samobójczymi. więcej »
Prof. Maciej Wojtkowski – laureatem „polskiego Nobla” 2012
Prof. Maciej Wojtkowski, konstruktor tomografu do badania siatkówki oka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2012 roku w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. więcej »
Udar mózgu - i co dalej? Masz prawa po udarze
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 70 000 przypadków udaru mózgu. 70% osób, które przeżyją udar zostaje niepełnosprawnymi. Osoba po udarze ma prawo do nowoczesnego leczenia i rehabilitacji, informacji na temat swojego stanu zdrowia, dostępu do zaopatrzenia rehabilitacyjnego oraz środków pomocniczych, a także świadczeń socjalnych i wsparcia w opiece. Większość chorych i ich rodzin o tym nie wie. Aby to zmienić Fundacja Udaru Mózgu prowadzi akcję edukacyjną pod hasłem „Masz prawa po udarze”. więcej »
Polacy nie zwracają uwagi na to, ile piją ich dzieci
Tylko jedna trzecia Polaków pilnuje, by ich dzieci wypiły odpowiednią ilość płynów. Za to aż 62% z nas deklaruje, że dziecko pije wtedy, gdy odczuwa pragnienie. Ale czy ono jest wystarczająco zaspokajane? więcej »
Mężczyźni żyją krócej m.in. z powodu samotnych chromosomów X i Y
To, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety, ma związek m.in. z tym, że chromosom płciowy X nie ma kopii w ich genomie, a drugi chromosom płciowy - Y jest niemal pusty i nigdy nie podlega rekombinacji genetycznej - wyjaśnia genetyk prof. Stanisław Cebrat z Uniwersytetu Wrocławskiego. więcej »
Fakty i mity nt. odżywiania i nawodnienia organizmu osób z cukrzycą typu 2
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą był okazją do nagłośnienia problemów, z jakimi borykają się osoby chore na cukrzycę. W tym roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków postanowiło zmierzyć się z mitami, które narosły wokół diety osoby chorej na cukrzycę oraz podkreślić szczególną rolę, jaką w diecie diabetyka odgrywa nawodnienie organizmu. więcej »
Palący problem – rak płuca w Polsce
Codziennie na raka płuca umiera 63 Polaków. Wskaźnik umieralności spada wśród mężczyzn, jednak stale wzrasta wśród kobiet. Obecnie rak płuca stanowi pierwszą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w wieku 30-59 lat. Lepsza diagnostyka i postęp w leczeniu umożliwiają zwiększenie szans na przeżycie wielu osób. więcej »
Udany nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w Centrum Zdrowia Dziecka
Po raz pierwszy w Polsce zespół prof. Bohdana Maruszewskiego z Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadził operację wyszczepienia wspomagania lewej komory z pozostawieniem własnego serca u dziecka. więcej »
Biopreparaty na bazie nowej generacji jaj
Preparaty biomedyczne powstałe na bazie nowej generacji jaj kurzych i przepiórczych, które mogą mieć zastosowanie w terapii schorzeń układu nerwowego, a także w leczeniu miażdżycy i osteoporozy, opracowali naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. więcej »
Dolegliwości tarczycy coraz bardziej powszechne
Endokrynolodzy szacują, że nawet co piąty mieszkaniec naszego kraju może mieć zaburzenia czynności tarczycy, z czego aż 50% chorych nie jest świadoma problemu. Zachorowalność stale wzrasta. Jakie są prognozy na następne lata? więcej »
Program SHE wspiera kobiety żyjące z HIV
Zakażenie HIV dla kobiety, oprócz konsekwencji zdrowotnych, zazwyczaj wiąże się ze szczególnie dużym obciążeniem psychicznym. Bez odpowiedniego wsparcia trudno kobietom żyjącym z HIV sprostać wyzwaniom, jakimi są m.in. akceptacja zakażenia, ujawnienie go najbliższym czy uzyskanie dobrej jakości opieki medycznej. Z pomocą przychodzi im Program SHE – w 2012 roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, od 1 stycznia dostępna będzie strona internetowa, stworzona z myślą o szczególnych potrzebach kobiet żyjących z HIV. więcej »