PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Niewydolność serca groźniejsza niż wiele nowotworów

Niewydolność serca jest groźniejsza niż wiele nowotworów złośliwych, ale ryzyko zgonu można znacznie zmniejszyć dzięki odpowiedniemu leczeniu – przekonuje dr Marcin Grabowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Żylicz: myślałem, że wśród noblistów będzie również Polak

Nad określeniem struktury receptorów białka G – dokonania noblistów z chemii - pracował też polski uczony prof. Krzysztof Palczewski. „Myślałem, że dostanie Nagrodę Nobla. Otarł się o nią, ale niestety się nie załapał” – powiedział prof. Maciej Żylicz. więcej »

Nobel za "czujniki" w komórkach organizmu

Receptory związane z G-białkami, nad którymi pracowali tegoroczni nobliści, służą w komórkach naszego ciała za czujniki reagujące na zewnętrzne zmiany, na przykład obecność hormonów – wyjaśniła w rozmowie z PAP biochemik prof. Magdalena Fikus. więcej »

Nobliści otworzyli drogę do lepszych leków

Badania noblistów pozwoliły zrozumieć, jak informacja z zewnątrz komórki dociera do jej środka; otworzyło to drogę do tworzenia lepszych leków - powiedziała w rozmowie z PAP biolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek. więcej »

Leki przeciwzapalne ułatwiają naprawę mózgu szczurów po udarze

Podawanie popularnych środków przeciwzapalnych może ułatwić procesy naprawcze w mózgu szczurów po udarze mózgu - wynika z komunikatu przysłanego PAP przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie. więcej »

Polskie badania nad genomem raka na łamach "Nature"

Wyniki wspólnych badań genomu raka piersi, w których uczestniczył zespół poznańskich naukowców pod kierunkiem dr Macieja Wiznerowicza opublikowano w najnowszym "Nature" - najbardziej prestiżowym naukowym piśmie na świecie. więcej »

E-walka ze stresem w pracy. Bezpłatne szkolenie dla niosących pomoc

Naukowcy z SWPS i University of Colorado opracowali internetową metodę szkoleniową, dzięki której osoby pracujące z ofiarami traumatycznych zdarzeń będą mogły ulepszyć swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. więcej »

Uczniowie płacą za seks!

Największą grupę korzystającą z płatnych usług seksualnych tworzy młodzież szkolna w wieku 15 – 17 lat. Tak wynika z badania profesora Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011” przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Z tej przyczyny warto zapytać czy polska szkoła rzeczywiście jest przygotowana do rozmowy o seksie. więcej »

Nobel za sposób na "części zamienne" dla człowieka

Medycznego Nobla 2012 otrzymali: pionier klonowania Brytyjczyk John B. Gurdon oraz Japończyk Shinya Yamanaka - twórca indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych, które dają szansę na hodowanie w laboratorium tkanek, a nawet całych organów. więcej »

Nobliści otworzyli drogę do tworzenia "części zamiennych" człowieka?

Odkrycie tegorocznych noblistów z medycyny otwiera drogę do tworzenia "części zamiennych" człowieka. Dzięki opracowanej przez nich procedurze można naprawiać np. zniszczone mięśnie serca. To jest gigantyczne odkrycie – powiedział PAP genetyk prof. Piotr Stępień. więcej »

Odkrycie noblistów ważne dla medycyny rekonstrukcyjnej

Odkryta przez tegorocznych noblistów możliwość przekształcania dorosłych komórek w komórki macierzyste zmniejszy problemy etyczne w medycynie rekonstrukcyjnej - powiedział PAP prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. więcej »

Prof. Kaczmarek: badania komórek macierzystych to przełom

Badania komórek macierzystych, za które przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, są jednym z większych przełomów w historii ludzkości, a na pewno nauki - powiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek. więcej »

Dr Wiznerowicz: Nobel po sześciu latach od odkrycia to wielka rzadkość

Za swoje badania Shinya Yamanaka dostał Nobla zaledwie po sześciu latach. To wielka rzadkość i potwierdzenie, że jego metoda sprawdziła się jako prosta i skuteczna - powiedział PAP dr n. med. Maciej Wiznerowicz z Poznania. więcej »

Przerzuty nowotworu do kości wymagają odpowiedniego leczenia

Od 65 do 75 proc. chorych na raka: prostaty, piersi, nerek, płuca, tarczycy ma przerzuty do kości, które znacznie pogarszają ich jakość życia. „Związanym z tym powikłaniom można zapobiec odpowiednimi lekami” - powiedział PAP dr Jakub Dobruch, urolog z Warszawy. więcej »

Naukowcy z Poznania poszukują narkotyków w ściekach

Naukowcy z Poznania, jako jedyni w Polsce analizują stężenie substancji odurzających w ściekach miejskich, by ocenić ich ogólne spożycie w mieście. Liczą, że w przyszłości uda im się stworzyć mapę konsumpcji narkotyków w Wielkopolsce, a nawet w całym kraju. więcej »

REKLAMA
Przekaż