Znamy zwycięzcę I edycji plebiscytu „Doceńmy Przyjaciół od Piersi”
Zwycięzcą pierwszej edycji plebiscytu pod hasłem „Doceńmy Przyjaciół od Piersi” został dr Jarosław Stanek – ginekolog, który w wyjątkowy sposób zaopiekował się pacjentką chorą na raka. Plebiscyt jest odpowiedzią na potrzeby chorych na raka piersi, którzy chcieliby podziękować w jakiś szczególny sposób osobom pomagającym im w najtrudniejszych chwilach walki o zdrowie. Celem jest pokazanie polskiemu społeczeństwu pozytywnych zachowań, jako wzorca postępowania wobec chorych na raka piersi. więcej »
Śląsk walczy z rakiem szyjki macicy!
3 października 2012 w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim podczas Kongresu Założycielskiego została zawiązana Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która jest pierwszą lokalną Koalicją na poziomie wojewódzkim. Powstała dzięki wielkiej determinacji i zaangażowaniu dr n. med. Jerzego Ziętka. Pan Poseł Jerzy Ziętek w ten sposób wypełnił deklarację złożona w Sejmie w dniu 24 maja br. podczas debaty "Zdrowa Kobieta – silna Polska", w której zapowiedział, że walkę z rakiem szyjki macicy chce podjąć u siebie na Śląsku, aby ochronić śląskie kobiety, ich rodziny i najbliższych przed tą chorobą. Zaledwie w przeciągu kilku tygodni wraz ze współpracownikami zaprosił do Śląskiej Koalicji wiele znamienitych osób, które w dniu 3 października br. potwierdziły chęć i wolę działania. Wszyscy zadeklarowali, że wspólnymi siłami można zmniejszyć zachorowalność i umieralność z powodu raka szyjki macicy w województwie śląskim. więcej »
To kobiety a nie mężczyźni są głównymi ofiarami zawałów
Trzeba skończyć z mitem, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety – uważa prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Nowa metoda leczenia mięśniaków macicy ograniczy liczbę kobiet poddawanych leczeniu chirurgicznemu?
Mięśniaki macicy to jedna z najczęściej występujących chorób narządu płciowego kobiety w wieku rozrodczym. Od niedawna w Polsce dostępna jest innowacyjna metoda terapeutyczna polegająca na stosowaniu preparatu zawierającego substancję czynną – octan uliprystalu. więcej »
Przyjrzyj się wzrokowi po czterdziestce. Akcja bezpłatnych badań wzroku w województwach śląskim i małopolskim
Od 5 października w województwach śląskim i małopolskim rusza akcja bezpłatnych badań wzroku dla osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Wszystko w ramach kolejnej edycji akcji edukacyjnej „Czas na wzrok”, organizowanej od kliku lat w całej Polsce. więcej »
Gliwiccy chirurdzy rekonstrukcyjni gotowi do przeszczepu twarzy
Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Naczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach jest gotowy do przeprowadzenia pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Osoby trwale zeszpecone, którym nie są w stanie pomóc nawet operacje rekonstrukcyjne, mogą się zgłaszać do ośrodka. więcej »
Stres - przyjaciel czy wróg? Kielecki Festiwal Nauki
Światowa Organizacja Zdrowia określiła stres jako chorobę XXI wieku. Stres nie odstępuje nas przez całe życie, często bywa męczący ale też stymuluje rozwój fizyczny i duchowy, pomaga łatwiej osiągać ambitne cele - mówiły podczas prezentacji "Stres - choroba stulecia" podczas XII Festiwalu Nauki w Kielcach studentki III roku biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - Magdalena Badeńska i Patrycja Figarska. więcej »
HCV – tajemniczy zabójca. Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C
1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C powodowanym przez wirus HCV. Mimo że jest to obecnie jedno z najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego, świadomość problemu jest wciąż bardzo niska. Według badania przeprowadzonego przez OBOP w 2007 roku, ok 93% pytanych nie umiało odpowiedzieć czym jest wirus HCV. więcej »
W Collegium Medicum UMK powstanie kierunek stomatologiczny
Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wyraził zgodę na przyjęcie przez uczelnię gmachu dawnej dyrekcji kolei w darze od władz Bydgoszczy. Decyzja oznacza początek tworzenia kierunku stomatologicznego w ramach Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. więcej »
Seks dobry dla urody
Udany seks to jeden z ważniejszych czynników wpływających na naszą urodę. Podczas stosunku wydzielają się endorfiny – tzw. hormony szczęścia, seks poprawia kondycję serca i jakość snu, pozwala także spalić zbędne kilogramy. Tymczasem aż 31% mężczyzn i 25% kobiet, w wieku 15 – 59 lat, przyznaje się, że miało trudności i problemy seksualne w ciągu ostatnich 12 miesięcy. więcej »
E-zdrowie to lepsze zdrowie
Dzięki elektronicznym receptom i internetowym kontom będzie można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i poprawić stan zdrowia pacjentów - stwierdzili eksperci podczas briefingu prasowego w siedzibie Polskiej Akademii Nauk. więcej »
Atopowe zapalenie skóry wciąż zbyt późno rozpoznawane - twierdzą eksperci
Lekarze wciąż nie potrafią rozpoznać atopowego zapalenia skóry. Aż 38 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych cierpiących na to schorzenie miało błędnie postawioną diagnozę – powiedzieli eksperci na poświęconej temu zagadnieniu środowej konferencji w Warszawie. więcej »
28 września – Światowy Dzień Walki z Wścieklizną!
Turyści zwiedzający egzotyczne zakątki świata narażeni są na różne zagrożenia. Jednym z nich są napotkane po drodze zwierzęta, które mogą być nosicielami wścieklizny. Czym jest ta choroba i jak się przed nią uchronić? 28 września przypada Światowy Dzień Walki z Wścieklizną – to znakomita okazja, by się tego dowiedzieć. Zwłaszcza, jeśli w sezonie jesienno-zimowym planujemy wyjazd w ciepłe kraje. więcej »
Kardiolodzy na start! Inauguracja „Drużyny Dla Serca” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego powstała ekipa lekarzy i pracowników z kręgu medycyny amatorsko uprawiających biegi – „Drużyna Dla Serca”. Team weźmie udział w Maratonie Warszawskim, który odbędzie się 30 września tego roku. Będzie to bieg inauguracyjny, w przyszłości zawodnicy planują udział w kolejnych imprezach biegowych. „Drużyna Dla Serca” chce zwrócić uwagę na problem chorób serca, które są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Kardiolodzy na własnym przykładzie chcą udowodnić, że sport i aktywny tryb życia to najlepsza profilaktyka chorób serca. więcej »
Śląskie przedszkolaki mają za rzadko badany wzrok
Blisko 50 proc. dzieci w przedszkolach nie zostało nigdy zbadanych przez okulistę, a blisko 40 proc. nie miało też badanej ostrości wzroku nawet podczas bilansu zdrowotnego u pediatry – to wyniki badań przeprowadzonych w 15 śląskich przedszkolach. więcej »