PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Pies – przyjaciel i terapeuta

W procesie leczenia dogoterapia jest w Polsce na wczesnym etapie rozwoju. Ta metoda terapii kryje jeszcze wiele tajemnic. Naukowe dowody i wyjaśnienia z pewnością poszerzyłyby krąg jej zwolenników, bo przecież mało kto wie, że np. szczeniętom może spadać poziom cukru, podobnie, jak właścicielowi ich matki, choremu na hipoglikemię. więcej »

Leczenie raka jest coraz mniej obciążające i bardziej skuteczne

Leczenie w onkologii jest coraz mniej obciążające dla chorego. Wykonywane są mniej inwazyjne operacje i zabiegi radioterapii, z kolei leki powodują mniej działań niepożądanych – twierdzi prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. więcej »

Polacy zadowoleni ze swojego stanu zdrowia

Większość Polaków zadowolona jest ze swojego stanu zdrowia i uważa się za osoby dbające o siebie, jednak niewielu podejmuje konkretne działania prozdrowotne, jak np. uprawianie sportu czy regularne badania profilaktyczne – wynika z sondażu CBOS. więcej »

Komary mogą przenosić w Polsce dirofilariozę

W Polsce pojawiły się komary, które mogą przenosić z psów na człowieka chorobę pasożytniczą o nazwie dirofilarioza – alarmują specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. więcej »

Pierwsza polska hodowla danio pręgowanego na użytek badawczy

Przezroczysty danio pręgowany, lepiej znany w kręgach naukowych pod angielską nazwą zebrafish, będzie hodowany przez Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) w Warszawie), gdzie – jako organizm modelowy – wesprze badania m.in. nad chorobami neurodegeneracyjnymi. więcej »

Polacy przestają ufać lekom homeopatycznym

Leki homeopatyczne stosuje się w Polsce od 140 lat. Według badania „Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym”, przeprowadzonego przez TNS OBOP, jeszcze w 2006 roku nastawienie Polaków do tej metody leczenia było bardzo pozytywne. 81% badanych słyszało o homeopatii, 56% uznawało tę metodę za dobrą i skuteczną, a 30% stosowało ją w praktyce. więcej »

Krakowski KNOW pracować będzie nad medycyną zindywidualizowaną

Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki. "Chcemy wprowadzić nowy porządek i ład terapeutyczny oparty na medycynie zindywidualizowanej" - stwierdził w rozmowie z PAP przedstawiciel konsorcjum. więcej »

Innowacje dla kardiochirurgii proponuje innodoktorant z PG

Nad systemem bezstykowego zawieszenia i napędu magnetycznego wirnika pompy wspomagającej pracę serca, który zapobiega niszczeniu krwi pracuje Michał Ditrich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Jego rozprawa doktorska jest jedną z nagrodzonych w tegorocznej edycji programu stypendialnego Innodoktorant organizowanego na Pomorzu. więcej »

Zbadają wpływ e-papierosa na zdrowie

Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu badają wpływ papierosa elektronicznego na zdrowie. Dotychczasowe wyniki badań, prowadzone w innych ośrodkach, nie są jednoznaczne i nie odpowiadają na wszystkie pytania - tłumaczą. więcej »

Bolesne opóźnienie. Brak zarządzenia NFZ blokuje możliwość korzystania z refundacji terapii za pomocą pomp baklofenowych

Minister Zdrowia 23 marca 2012 r. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy cierpiący na spastyczność mogą ubiegać się o refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ. Niestety, do dzisiaj nie zostało podpisane przez NFZ stosowne zarządzenie określające zasady dotyczące zakup pomp przez regionalne oddziały Funduszu. To sprawia, że pacjenci wciąż nie mogą dostać pomp, które pozwalają redukować codzienny ból i cierpienie. więcej »

Lekarz nie zawsze autorytetem w sprawie zdrowego stylu życia?

Tylko 27 proc. respondentów zapytanych o autorytet w zakresie zdrowego trybu życia wskazuje lekarza. Taki sam odsetek osób żadnego autorytetu nie potrafi wskazać - wynika z sondażu "Polacy o zdrowym stylu życia". więcej »

Sensormed - wykryć markery choroby

Autorzy projektu SENSORMED proponują zastosowanie ultraczułych technik spektroskopii do wykrywania związków chemicznych charakterystycznych dla chorób w powietrzu wydychanym przez człowieka. Prace nad systemem sensorów zostały zakwalifikowane do finansowania w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »

Polacy najchętniej sięgają po jabłka i pomidory

Ponad 13 kilogramów jabłek zjadł w 2011 roku statystyczny Polak. Właśnie po ten owoc sięgamy najczęściej. Wśród warzyw największą popularnością cieszą się pomidory. W ubiegłym roku na jedną osobę przypadło ponad 10 kilogramów tego warzywa. więcej »

Jak mężczyźni ukrywają niemoc w sypialni?

Ucieczka w pracę (37%) oraz unikanie seksu tłumaczone zmęczeniem (32%) to główne sposoby maskowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Jednocześnie ponad 1/5 panów uważa, że przedłużająca się niemoc w sypialni może prowadzić do rozpadu związku – wynika z raportu On Board PR „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany”. więcej »

Koalicja Hepatologiczna bije na alarm: „Zacznijcie nas leczyć!”

Coraz więcej pacjentów z wirusowymi zapaleniami wątroby przedwcześnie umiera z powodu braku dostępu do skutecznego leczenia. Zdesperowani chorzy domagają się wdrożenia Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Wirusowych Zapaleń Wątroby po to, aby zdiagnozowani pacjenci mieli szanse na powrót do zdrowia. Wciąż 50% chorym na WZW typu C nie udaje się wyleczyć z powodu stosowania u nich starych terapii, a pacjentów z WZW typu B wciąż leczy się lamiwudyną, która w dłuższej perspektywie szkodzi pacjentom. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep wątroby, ale tylko nielicznym udaje się na niego doczekać. więcej »

REKLAMA
Przekaż