Twórca nowoczesnego materiału opatrunkowego zwycięzcą „Jaskółek Przedsiębiorczości”
Grzegorz Gorczyca doktorant Politechniki Gdańskiej i twórca nowatorskiego materiału – umożliwiającego szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym - został laureatem konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości”. Materiał może trafić na rynek za dwa-trzy lata. więcej »
12 proc. Polaków czuje się dyskryminowanych z powodu wieku
Największy odsetek osób w Polsce czuje się gorzej traktowanych z powodu swojego wieku (12 proc.). Co dziesiąta osoba odczuwa gorsze traktowanie ze względu na swoją płeć (10 proc.), a po 9 proc. Polek i Polaków subiektywnie doświadczyło gorszego traktowania ze względu na swoje poglądy polityczne oraz status materialny. Najmniejszy odsetek osób odczuł gorsze traktowanie spowodowane pochodzeniem innym niż polskie (0,3 proc.) czy wyznaniem innym niż katolickie (1 proc.). więcej »
Co czwarta Polka nie bada się ginekologicznie
Do tego, że warto i trzeba wykonywać regularne badania ginekologiczne nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Ale czy zdajesz sobie sprawę, ile korzyści może przynieść regularne wykonywanie USG ginekologicznego? więcej »
Telekomunikacja i informatyka w medycynie
Cyfrowa wymiana danych między szpitalami, szybkie konsultacje eksperckie oraz skuteczna diagnostyka to założenia polsko-niemieckiego projektu mającego na celu wykorzystanie nowoczesnych metod telekomunikacyjnych i informatycznych w medycynie. więcej »
Raka stercza (prostaty) nie trzeba się wstydzić. Czerwcowe spotkania edukacyjne w Warszawie
22 czerwca (piątek) o godz. 19:00 w Gimnazjum nr 73 im. Jerzego Huberta Wagnera przy ul. Conrada 6 w Warszawie oraz 25 czerwca (poniedziałek) o godz. 14:30 w Centrum Leczniczo–Rehabilitacyjnym ATTIS przy ul. Górczewskiej 89 w Warszawie w ramach trzeciej edycji kampanii „Męska Sprawa” odbędzie się spotkanie edukacyjne dla pacjentów chorujących lub zagrożonych zachorowaniem na raka prostaty. więcej »
Żywność ekologiczną raz w tygodniu kupuje 8 proc. Polaków
Raz w tygodniu żywność ekologiczną kupuje 8 proc. Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). więcej »
Statuetki „Teraz Polska” rozdane! Jubileusz 20-lecia uroczyście świętowano na Gali w Teatrze Wielkim
11 czerwca w Teatrze Wielkim w Warszawie po raz kolejny rozdane zostały nagrody konkursu „Teraz Polska”. Podczas uroczystej Gali finałowej poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji. Z okazji 20-lecia Godła „Teraz Polska” nie zabrakło także wyjątkowego akcentu jubileuszowego. więcej »
Pierwsze w Polsce pobranie nerki do przeszczepu w technice 3D
Pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D przeprowadzili chirurdzy Kliniki Gastroenterologii i Transplantologii CSK MSW w Warszawie. więcej »
Najczystsze polskie laboratorium powstaje w Warszawie
Laboratoria typu „cleanroom”, pozbawione najdrobniejszych pyłów, bakterii czy zanieczyszczeń chemicznych będą „sercem” warszawskiego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii - CEZAMAT. Jego otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2015 roku. więcej »
Polacy w uścisku bólu
Co czwarty Polak doświadcza przewlekłego bólu. W przeważającej większości są to ludzie poniżej sześćdziesiątego roku życia. Ból przewlekły, utrzymujący się długotrwale, nie jest atrybutem nieuchronnie zbliżającej się starości, lecz coraz częściej stanowi piętno ludzi w sile wieku. Czy Polacy będą w stanie pracować do 67 roku życia skoro już teraz wielu z nas musi rezygnować z pracy lub na czasowych zwolnieniach zaciskać zęby z powodu przewlekłego bólu? Czy polscy pacjenci z chorobą nowotworową mają dostęp do leczenia przynoszącego skuteczną ulgę w cierpieniu? więcej »
Polskie bioimplanty uratują twarze operowanych
Polski bioimplant ma wspomóc regenerację i odtwarzanie rozległych ubytków tkanki kostnej powstałych w czasie zabiegu operacyjnego. Takie ubytki to wynik operacji usunięcia nowotworu w obrębie twarzoczaszki. więcej »
Badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca
Rozbudowane i wyposażone dzięki unijnym środkom centrum badawczo-rozwojowe, gdzie będą prowadzone badania nad nowymi technologiami leczenia chorób serca i naczyń, otwierają w Kostkowicach (Śląskie) Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. więcej »
Syfilis to już nie problem dla Polaków? Liczba zachorowań na kiłę wzrasta
Wzrasta liczba zachorowań na kiłę w Polsce – alarmują naukowcy z SWPS i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Osoby zakażone nie traktują tej choroby poważnie. Mają wysoką samoocenę, są bardzo aktywne towarzysko i przedstawiają pozytywny obraz swojej sytuacji życiowej, a to niesie ryzyko dla osób zdrowych. więcej »
W Krakowie otwarto pracownię z aparatem wykrywającym wczesne zmiany nowotworowe
Nowoczesną pracownię diagnostyczną, wyposażoną w urządzenie PET/CT, które pozwala na wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych i przerzutowych, otwarto w poniedziałek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. więcej »
Może kiedyś sztuczne mięso będziemy hodować w domach
Wizję mięsa z probówki, które hodować będziemy w domowych bioreaktorach snuł w sobotę czasie swojego wykładu w Centrum Nauki Kopernik prof. Mark Post, który jeszcze w tym roku chce przygotować hamburgera z mięsa wyhodowanego in vitro. więcej »