PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce sięgają 5 mld zł

Roczne koszty dużej epidemii grypy w Polsce mogą sięgać nawet 5 mld zł. Co sezon tracimy z powodu grypy minimum 600 mln zł – wynika z raportu Ernst&Young przedstawionego podczas debaty „Flu Forum”, która odbyła się we wtorek w Warszawie. więcej »

Papieski medal dla prof. Mariana Zembali

Szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kardiochirurg prof. Marian Zembala, otrzymał we wtorek papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim. więcej »

Skarby na Wyspie Skarbów, czyli II Piknik Wcześniaka na Karowej

Czy dzieci przedwcześnie urodzone są inne niż te urodzone o czasie? Tak samo chcą się bawić i śmiać, biegać i rozrabiać. Ich rodzice na pewno bardziej są uwrażliwieni, boją się o swoje dzieci, żyją z bagażem wcześniactwa swoich pociech. Unikalne spotkanie dzieci, które przyszły na świat przed planowanym terminem w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie oraz ich rodzin odbyło się 9 września na „Wyspie Skarbów”, czyli podczas II Pikniku Wcześniaka w ogrodach Szpitala. więcej »

Rak nerki zwykle wykrywany podczas przypadkowych badań

Ponad połowa guzów nerki wykrywana jest podczas przypadkowych badań, takich jak zwykłe USG – zwracał uwagę ekspert w dziedzinie urologii podczas konferencji prasowej poświęconej chorobom układu moczowo-płciowego u mężczyzn. więcej »

Grypa kosztuje Polskę ponad 600 mln rocznie. Potrzebna Narodowa Strategia Zwalczania Grypy

Wczoraj podczas III Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawione zostały najnowsze dane dotyczące kosztów grypy w Polsce. Dyskusja z udziałem Wiceministra Zdrowia, Sławomira Neumanna, pokazała, że z powodu grypy sezonowej polska gospodarka traci każdego roku ponad 600 milionów złotych. Prof. Karina Jahnz-Różyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, podkreśliła, że dzieje się tak z powodu dramatycznie niskiego poziomu zaszczepienia polskiego społeczeństwa przeciwko tej chorobie (4,5% ogółu populacji w sezonie epidemicznym 2011/2012). Polska potrzebuje opracowania i przyjęcia Narodowej Strategii Zwalczania Grypy. Nad dokumentem, który będzie dyskutowany podczas debaty FLU FORUM 11 września br., pracuje Grupa Robocza ds. Grypy. więcej »

Krew pępowinowa może ratować życie

Krew pępowinowa może ratować życie chorych ludzi tak jak komórki szpiku kostnego. Jednak, w Polsce jest ona najczęściej bezpowrotnie tracona – oceniają eksperci. Dlatego, we wrześniu rusza akcja społeczna zbierania krwi pępowinowej do banku publicznego. więcej »

Alergologia polska świętuje trzydziestolecie

W ciągu minionych 30 lat dokonał się wielki przełom w rozumieniu mechanizmów i w konsekwencji leczeniu oraz diagnostyce chorób alergicznych – ocenia prof. dr hab. med. Bolesław Samoliński. Jednocześnie przed polską i światową alergologią stoją wielkie wyzwania. Będzie o nich mowa podczas XI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), który odbędzie się w dniach 12–15 września w Ossie k/Rawy Mazowieckiej. więcej »

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie wkrótce w aptekach

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie jest już w hurtowniach na terenie kraju i w najbliższy dniach będzie dostępna w aptekach – poinformowała PAP prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy. więcej »

Otwarto zmodernizowaną Klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Warszawie

Po generalnym remoncie i rozbudowie otwarto we środę klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a w Warszawie. Oprócz leczenia chorych (około 2000 osób rocznie), placówka będzie prowadzić badania naukowe. więcej »

Inkretynowa rewolucja wciąż nie dla polskich pacjentów

Jest nowy, bezpieczny sposób leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2. Leki inkretynowe mają wyjątkowo korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu do innych leków. Nie wywołują hipoglikemii, nie powodują przyrostu masy ciała, obniżają poziom cukru i choć są silne argumenty za tym, żeby te leki były refundowane, choć przez Ministerstwo Zdrowia deklarowana jest dobra wola i zrozumienie, że to jest ważne, znowu nie pojawiły się one na zaktualizowanej liście refundacyjnej – powiedział podczas warsztatów dla dziennikarzy prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. więcej »

Nieleczenie SM to ogromna strata dla społeczeństwa

Nie lecząc lub źle lecząc stwardnienie rozsiane (SM), najczęstszą przyczynę inwalidztwa ludzi młodych, tracimy w Polsce pracowników w sile wieku i płatników podatków – mówili lekarze, chorzy i ich opiekunowie we wtorek na spotkaniu prasowym w stolicy. więcej »

Rusza projekt profilaktyczny „Zapobieganie zakażeniom HCV”

HCV może zostać przeniesiony z kobiety ciężarnej na jej dziecko. Z europejskich badań wynika, że ryzyko, iż do tego dojdzie wynosi 6,2 proc. Według prof. Zielińskiego, w Polsce aktywnie zakażonych wirusem HCV zakażonych może być ok. 10 proc. ciężarnych. Temu zagadnieniu poświęcony będzie trzeci moduł projektu. Celem drugiego będzie natomiast opracowanie programu zapobiegania HCV wśród osób dożylnie zażywających narkotyki. więcej »

Bezpłatne badania stóp dzieci w wieku szkolnym

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań dziecięcych stóp organizowanych przez firmę MDH. Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny 2012/2013. Konsultacje będą miały miejsce w salonach i sklepach medycznych na terenie całej Polski. więcej »

Znamy już skład Kapituły Konkursu Prix Galien Polska

Organizator I polskiej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Galien, ogłosił finalny skład Kapituły Konkursu. Zasiądzie w niej 14 znakomitych polskich naukowców, reprezentujących różnorodne dziedziny medycyny. więcej »

Polskie badania na myszach w poszukiwaniu leku na chorobę Alzheimera

Pierwsze w Polsce badania na myszach transgenicznych w poszukiwaniu leku na chorobę Alzheimera przeprowadzą naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Sprawdzać oni będą, czy wykryte wcześniej substancje z roślin mogą powstrzymywać rozwój tej choroby. więcej »

REKLAMA
Przekaż