Co z tą męskością? Problem oczami kobiet i mężczyzn
Prawie ¾ polskich mężczyzn za atrybuty męskości uważa sprawność seksualną oraz sprawność fizyczną. Dla kobiet natomiast to opiekuńczość, szacunek, stabilność materialna i bezpieczeństwo stanowią filary męskości. Niewiele ponad połowa pań wskazuje sprawność seksualną, jako element męskości – różnice w postrzeganiu tej kwestii wyjaśniają eksperci w najnowszym raporcie... więcej »
Lepsze życie po przeszczepie
Satysfakcja z życia młodych osób po przeszczepach serca nie musi być gorsza od satysfakcji osób zdrowych – dowiodły tego pierwsze w Polsce badania psychologiczne nad pacjentami po przeszczepach serca. więcej »
Większość Polaków nie podejmuje prób, by żyć zdrowiej
Polacy mają stosunkowo dużą wiedzę na temat zdrowego stylu życia, jednak aż 60 proc. nie podjęło prób, by żyć zdrowiej - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska. więcej »
Polacy nie stosują się do zaleceń żywieniowych, które mówią o spożywaniu codziennie kilku porcji warzywno-owocowych
15 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet sięga po warzywa i owoce kilka razy dziennie. Tylko raz w tygodniu robi to trzy proc. kobiet i cztery proc. mężczyzn - wynika z badania agencji Inquiry na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. więcej »
Hipoterapia - leczenie i rozrywka
O zdrowotnych efektach stosowania hipoterapii najlepiej świadczy fakt, że w polskiej medycynie została ona uznana za jedną z metod terapii niepełnosprawnych. Dzięki temu ta forma rehabilitacji może być refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym szczeblem hipoterapii jest także parajeździectwo, które na polskim gruncie rozwija się coraz powszechniej. więcej »
W Polsce potrzeba więcej komór hiperbarycznych
W Polsce powinno być więcej ośrodków hiperbarii tlenowej, czyli leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem - mówili specjaliści podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. więcej »
Sprawdź, czy nie jesteś zakażony HCV!
W Polsce ponad 700 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV, który powoduje groźne dla życia uszkodzenia wątroby. Ponad 90 proc. z nich nie wie o infekcji i nie leczy się, dlatego Koalicja Hepatologiczna zachęca Polaków, by sprawdzili, czy nie są zakażeni HCV. więcej »
Tańsze przeciwciała dzięki projektowi koordynowanemu przez Polaka
Nowe metody przemysłowego oczyszczania przeciwciał monoklonalnych, stosowanych w terapii choroby Alzheimera czy nowotworów opracowali naukowcy z 12 krajów, w tym z Polski, w koordynowanym przez prof. Andrzeja Góraka projekcie "Advanced Interactive Materials by Design“. więcej »
Dawcą organów można być w każdym wieku
Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać dawcą organów. Podstawą są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant" potwierdza, że organy mogą być z powodzeniem przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat. więcej »
Wyciąg z nowej odmiany wierzby ma zastąpić aspirynę
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad wyhodowaniem nowej odmiany wierzby o wysokiej zawartości salicylanów w korze. Posłuży ona do produkcji surowca zielarskiego, który może zastąpić syntetyczną aspirynę. więcej »
Brakuje pomocy psychologicznej dla młodych matek
W Polsce wciąż żywy jest mit idealnej matki; taką, która sobie z czymś nie radzi, uważa się za niepełnowartościową. Z drugiej strony brakuje wsparcia psychologicznego dla tych, które czują się niepewnie - uważa dr Aleksandra Jodko, psycholog ze SWPS. więcej »
Osteoporozie posteroidowej można i trzeba zapobiegać - przypominają eksperci
Większość pacjentów leczonych w Polsce glikokortykosteroidami nie otrzymuje od lekarza informacji na temat ich możliwych działań niepożądanych, takich jak osteoporoza posteroidowa. Tymczasem chorobie tej można skutecznie zapobiegać – przypominają eksperci. więcej »
Wzrasta liczba Polek, które nigdy nie urodzą dziecka
Coraz więcej kobiet w Polsce nigdy nie zostaje matkami – pokazują badania uczonych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 18 proc. - przepytanych przez nich respondentek - nigdy nie chciało mieć dzieci, a 13 proc. nie może mieć potomstwa z przyczyn biologicznych. więcej »
W Zabrzu będzie więcej przeszczepów płuc u chorych z mukowiscydozą
Za ponad dwa lata Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu będzie w stanie zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na przeszczepy płuc u chorych z mukowiscydozą. Lekarze podkreślają, że takie przeszczepy są w Polsce co najmniej dwukrotnie tańsze niż za granicą. więcej »
Uczeni z PŁ dla niewidomych przekształcają obraz 3D na dźwięki 3D
Urządzenie, które za pomocą sygnałów dźwiękowych przekaże osobom niewidomym informację o przeszkodach znajdujących się w ich otoczeniu, opracowują naukowcy z Politechniki Łódzkiej (PŁ). więcej »