PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wyrolowani z terapii, czyli leczenie tylko na papierze. Zostań anorektykiem, dostaniesz leczenie

Nie żyje pacjent, który spełnia wszystkie kryteria włączenia do terapii biologicznej w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie jest dostępne, lecz tylko na papierze! Kością niezgody w interpretacji kryteriów do włączenia do terapii stał się łącznik – wg urzędników należy spełnić wszystkie 7 kryteriów – urzędnicy widzą „i”, tam gdzie lekarze, pacjenci i Konsultant Krajowy widzi „lub”. Co z przysięgą Hipokratesa, skoro pacjenta trzeba doprowadzić niemal do wycieńczenia, bo inaczej nie można mu podać leku? Jeśli jego BMI (wskaźnik masy ciała) przekracza 18, nie wolno włączyć pacjenta do terapii. Mężczyzna o wzroście 182 cm nie może ważyć więcej niż 60 kg, kobieta o wzroście 165 cm nie może ważyć więcej niż 49 kg, by otrzymać leczenie. Leczenie biologiczne to szansa dla tych, u których leczenie standardowe w tym sterydoterapia, nie przyniosła poprawy. Tylko, że efektem ubocznym działania tych leków, jest przyrost wagi. Do leczenia biologicznego kwalifikuje się w Polsce około 1000 osób, dla których to jedyna szansa na normalne życie. W listopadzie 2011 MZ przyznało się do błędu, ale dotąd nie zmieniło interpretacji zapisu. Pacjenci pozdrawiają Pana Ministra Zdrowia z toalety, a chcieliby bardzo z niej wyjść! więcej »

Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych

Geneza obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej sięga 1973 roku, kiedy to Międzynarodowa Rada Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku ustanowiła święto zawodowe w rocznicę urodzin Florence Nightingale, twórczyni profesjonalnego pielęgniarstwa. więcej »

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach

Światowe Centrum Słuchu powstało na bazie resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który utworzono w 1996 r. w Warszawie. W 2003 r. już w nowej siedzibie w Kajetanach powstało przy nim Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy. Placówka wyposażona jest w unikatową aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem dydaktycznym, naukowym i wdrożeniowym umożliwiającym szkolenia specjalistów z całego świata z obszaru kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii. więcej »

Jadalna szczepionka może chronić przed groźnymi biegunkami

Nad skuteczną jadalną szczepionką, która uchroni przed bakterią powodującą biegunki związane ze stosowaniem antybiotyków oraz zapalenie okrężnicy pracuje dr Krzysztof Hinc z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Na swoje badania otrzymał ponad 890 tys. zł. w II edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). więcej »

Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Nieodporni mimo szczepienia

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM), inaczej Tick-Borne Encephalitis (TBE) jest poważną chorobą wirusową, która grozi ciężkimi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia zainfekowanego kleszcza. Trwałe następstwa choroby to porażenia ruchowe, zaniki mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, upośledzenie umysłowe, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości, bezsenność, przetrwałe bóle głowy. więcej »

Lecząc katar alergiczny można lepiej kontrolować astmę

Większość osób chorych na astmę cierpi też na alergiczny nieżyt nosa. Lecząc go skutecznie można lepiej kontrolować objawy astmy i zapobiec jej zaostrzeniom – oceniają eksperci. więcej »

Nie wszystkie rodzaje pamięci muszą pogarszać się z wiekiem

Szczególny rodzaj pamięci - pamięć przestrzenna, rejestrująca informacje z wnętrza ciała - nie musi pogarszać się z wiekiem - wynikło z badań nad procesem starzenia przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. Wyniki badań zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad nowymi testami klinicznymi do wykrywania m.in. choroby Alzheimera na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. więcej »

1 maja - Światowy Dzień Astmy

Ponad połowa osób z astmą w Polsce nie wie o swojej chorobie - wynika z badań epidemiologicznych. We wtorek 1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. więcej »

Lekarze o walce z kleszczami

Przed roznoszącymi choroby kleszczami warto zabezpieczyć siebie i swoje zwierzęta, nawet idąc na spacer do warszawskich Łazienek - przekonują eksperci. Kleszcze na nas polują - mówi dr Aleksandra Gliniewicz z PZH. Te pajęczaki reagują na dwutlenek węgla, kwas mlekowy, kwas masłowy, amoniak, ciepło, cień i wibracje. Lubią liściaste lasy. Ich bezbolesnego ukłucia można nie zauważyć. Dlatego, by się ich ustrzec, lepiej unikać siadania na trawie i uważnie oglądać swoje ubranie. więcej »

Niemal wszyscy Polacy akceptują szczepienia - wynika z sondażu

Jedynie 4 proc. Polaków uważa, że nie należy się szczepić, a drugie tyle badanych nie ma zdania w tej sprawie. Aż 92 proc. badanych opowiada się za szczepieniami – wykazał sondaż opublikowany podczas konferencji „Szczepienia – zastrzyk zdrowia i rozsądku”. więcej »

Niewielu Polaków szczepi się przeciw grypie

Tylko kilka procent Polaków każdego roku szczepi się przeciw grypie. Rzadko szczepione są dzieci do 14. roku życia. Trochę lepiej jest w przypadku przewlekle chorych i osób starszych - mówili eksperci na konferencji o osobach starszych i szczepieniach. więcej »

Malaria ciągle zabija podróżnych

Malaria może być śmiertelnie groźna dla podróżników. Dlatego przed wyjazdem do kraju, w którym choroba występuje powinno się bezwzględnie zadbać o odpowiednią profilaktykę - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Malarii, który obchodzimy 25 kwietnia. więcej »

Jadłospis polskich dzieci ubogi w warzywa, bogaty w łakocie

W ich codziennym jadłospisie nie starcza miejsca na warzywa, za to każdego dnia wypijają ok. dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przekąski - badacze z SWPS zbadali nawyki żywieniowe polskich dzieci. więcej »

Pewne zanieczyszczenia mogą na nas działać jak fałszywe hormony - ostrzega neurobiolog

Niektóre substancje występujące w naszym środowisku działają jak fałszywe hormony i mogą mieć związek z częstszym występowaniem ADHD czy autyzmu - mówi w rozmowie z PAP neurobiolog. Zdaniem dr hab. Małgorzaty Kajty z Zakładu Neuroendokrynologii Doświadczalnej w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, niektóre związki wytwarzane przez człowieka na skalę przemysłową są substancjami hormonalnie czynnymi - mogą działać na nasz układ hormonalny i mieć wpływ na pracę mózgu. więcej »

Pierwsze stenty wieńcowe ulegające biodegradacji jeszcze w tym roku

Pierwsza biodegradowalne stenty wieńcowe zostaną oficjalnie dopuszczone do użycia w Europie i USA jesienią 2012 r. - poinformowano podczas XVI Warszawskich Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej. więcej »

REKLAMA
Przekaż