Profesor Cezary Szczylik laureatem Kryształowych Zwierciadeł 2012
Magazyn „Zwierciadło” po raz kolejny nagrodził ludzi dialogu Już po raz 17. magazyn „Zwierciadło” wręczył nagrody dla wybitnych osobowości świata nauki, kultury, sztuki i życia publicznego – Kryształowe Zwierciadła. Gala odbyła się 28 maja br. w ogrodach pałacu Królikarni w Warszawie. Uroczystość miała charakter wyjątkowy, ponieważ magazyn świętuje w tym roku swoje 55. urodziny. więcej »
Odznaczenia państwowe dla załogi kliniki psychiatrycznej
Wojewoda Jolanta Chełmińska wręczyła w sobotę 2 czerwca odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, lekarzom i pracownikom kliniki Wolmed. więcej »
Warszawa. Protest pacjentów i lekarzy przed MZ
Dziś o 12.00 przed Ministerstwem Zdrowia zaprotestują pacjenci i lekarze przeciwko złym decyzjom urzędników, które mają wpływ na sposób leczenia pacjentów w Polsce. więcej »
Polacy uczestniczą w badaniach leków na zakrzepicę
Badania nad coraz lepszymi lekami przeciwzakrzepowymi, w tym nad ich zastosowaniem przy migotaniu przedsionków, prowadzone są na całym świecie. Uczestniczą w nich także cztery polskie ośrodki. więcej »
Maski otyłości - dlaczego tyjemy i czy odchudzanie ma sens?
Plaga współczesności, choroba cywilizacyjna, defekt urody – jakkolwiek by nie postrzegać otyłości, możemy się zgodzić co do jednego – staje się problemem coraz większej ilości osób, niezależnie od płci i wieku. I nie zawsze są one „same sobie winne”. Mimo prób odchudzania i prowadzenia reżimu żywieniowego, część z nich albo nie może schudnąć, albo wyniki ich wyrzeczeń są nikłe. więcej »
Coraz częściej na czerniaka chorują mężczyźni
Co trzeci badany po pokazaniu zdjęcia przedstawiającego fragment skóry, na którym widoczny był czerniak, nie spieszyłby się lub w ogóle nie udałby się do lekarza, aby sprawdzić czy jest ono groźne. Dwie trzecie badanych zadeklarowało, że widząc u siebie takiego pieprzyka, jak najszybciej skonsultowałoby znamię skóry u dermatologa lub chirurga-onkologa. więcej »
Akcja Społeczna „Dzień Dziecka przed Ministerstwem Zdrowia”
Nazywam się Piotr Piotrowski i jestem rodzicem 10 letniego Michała chorego na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów. Nie jestem związany z żadnym ugrupowaniem politycznym, nie współpracuje z żadną firmą farmaceutyczną, jestem po prostu rodzicem chorego dziecka… więcej »
Uzależnienia behawioralne to coraz częstszy problem
Uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku – zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania w Warszawie. więcej »
Nanocząstki srebra uniemożliwiają zakażenie opryszczką
Nanocząstki srebra jako skuteczne środki przeciwwirusowe, wiodąca rola cytokiny TNF-alfa w tworzeniu stanów zapalnych w cukrzycy typu 1 oraz przyspieszenie rozwoju komórek rakowych w przypadku zatrucia związkami fosfonoorganicznymi – takie są rezultaty najnowszych badań polskich immunologów, przedstawione na VII Konferencji Naukowej „Aktualne problemy immunologii naukowej i klinicznej”. więcej »
Zdrowa kobieta, silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza. Relacja z debaty o zdrowiu kobiet
Kobiety o sobie myślą w ostatniej kolejności. Zawsze jest ktoś ważniejszy, zawsze jest coś pilniejszego do zrobienia. Na swoje sprawy, a przede wszystkim na swoje zdrowie, nigdy nie mamy czasu. Jak słusznie zauważa Jolanta Fajkowska, nawet w samolocie, instrukcja zakładania masek tlenowych mówi, żeby najpierw założyć maskę sobie, a potem dziecku. Tak samo ze zdrowiem, kobiety muszą o nie dbać, robić badania, żeby mogły zajmować się domem, rodziną, pracą. „Chciałabym, żebyśmy my kobiety nauczyły się egoistycznego myślenia o sobie, żebyśmy później mogły pomagać innym. Silna matka to silne dziecko, a zdrowa kobieta to silna Polska” przekonywała Jolanta Fajkowska podczas debaty o zdrowiu kobiet, która odbyła się w Sejmie RP pod takim właśnie hasłem „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. więcej »
Ekspert o tym, jak działają analogi insuliny
Dwa rodzaje analogów insuliny opracowuje w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (IBA). Zanim nowoczesne biofarmaceutyki trafią na rynek i do ostatecznego odbiorcy, jakim jest lecznictwo, minie wiele lat badań. więcej »
Ponad 60 proc. dzieci ogląda telewizję kilka godzin dziennie
Według badań, o wpływie telewizji na dzieci najgorsze zdanie mają ci rodzice, którzy nie poświęcają większej uwagi dziecku i pozostawiają je same przed telewizorem. Rodzice, którzy oglądają tv wspólnie ze swoimi pociechami nie oceniają tego medium tak surowo - autorzy badania uważają, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, iż dokonują właściwej selekcji programów, potrafią wybrać to, co będzie stosowne dla ich dziecka. więcej »
Prof. Siemionow o technologiach, które rewolucjonizują transplantologię
Opracowanie technologii, dzięki której pacjenci po przeszczepie nie będą musieli do końca życia brać leków zrewolucjonizuje transplantologię – uważa prof. Maria Siemionow, której zespół w 2008 r. dokonał pierwszego w USA całkowitego przeszczepu twarzy. więcej »
Można leczyć choroby prowadzące do udaru mózgu
Co roku 60 tys. osób w Polsce przechodzi udar mózgu. W 20-30 proc. prowadzi on do wczesnego zgonu, zaś chorzy, którzy przeżyją ostrą fazę udaru, zwykle dotknięci są pewnym stopniem inwalidztwa. Istotną przyczyną udarów jest migotanie przedsionków. W przedsionkach, które nie kurczą się prawidłowo, zalega i krzepnie krew. W ostatnich latach do terapii trafiła nowa generacja leków przeciwzakrzepowych. W programach badawczych nad nowymi substancjami biorą też udział polskie ośrodki. więcej »
Bezpłatne badania anty-HCV dla warszawiaków
Bezpłatne testy w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C są dostępne dla mieszkańców Warszawy w placówkach laboratoriów Synevo Laboratoria Medicover przy ulicy Długiej 44/50 oraz Wałbrzyskiej 48. Na chętnych warszawiaków czeka aż 2000 testów anty-HCV. Akcja realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” potrwa do 30 czerwca br. lub do wykorzystania puli testów. więcej »