Zimą 62% Polaków przyjmuje za mało płynów
Organizm człowieka o każdej porze roku potrzebuje ok. 2-2,5 litrów płynów dzienne. Jednak o tym, że zimą należy dbać o nawodnienie organizmu tak samo jak w ciepłych miesiącach roku pamięta tylko 1/3 Polaków. Może mieć to znaczący wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i sprawność fizyczną. więcej »
324 mamy podarowały bezcenny dar podczas Dni Krwi Pępowinowej
Od połowy września do końca listopada trwała druga edycja Dni Krwi Pępowinowej - ogólnopolskiej akcji pobierania krwi pępowinowej na cele publiczne organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). 324 kobiety rodzące w szpitalach objętych akcją przekazały bezcenną krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego i tym samym przyczyniły się do zwiększenia jej zasobów w Polsce. więcej »
Poznańskie ferie pod kontrolą
W województwie wielkopolskim rozpoczęły się właśnie ferie zimowe, a to oznacza wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci na miejsce wypoczynku. Inspektorzy kontrolowali stan techniczny pojazdów, trzeźwość oraz czas pracy kierowców. Po raz pierwszy podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na ferie zawodowi kierowcy autokarów mogli również skontrolować swoje ciśnienie w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. więcej »
Aplikacja internetowa, która ułatwia kontrolę astmy, już w Polsce
Prosta, ciekawa i bezpłatna aplikacja internetowa MojaAstma, która angażuje pacjenta z astmą w terapię i zwiększa kontrolę nad nią, jest już dostępna w Polsce – poinformowano w piątek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Coraz częstsze przypadki alergii na leki
Coraz częściej lekarze mają do czynienia z alergią pacjentów na różne leki – poinformowała prof. Barbara Rogala z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Problem dotyczy kilku procent całej populacji osób leczonych. więcej »
Co z tą cukrzycą?
Liczby mówią same za siebie – w tej chwili leczenie cukrzycy pochłania blisko 10% publicznych wydatków na opiekę zdrowotną, czyli ok. 2,6 mld–4,5 mld PLN rocznie . Chorym na cukrzycę typu 2, których jest w Polsce ok. 2,5 mln, polski system ochrony zdrowia zapewnia przestarzałe, znane od 50 lat leczenie. Tymczasem – jak wskazują wyliczenia – refundacja nowoczesnej terapii doustnej wyniesie budżet państwa w skali roku 68,6–88,5 mln PLN. Ta suma jest zaledwie ułamkiem obecnie ponoszonych przez płatnika kosztów. Dlaczego więc chorzy od 5 lat wciąż czekają na tę refundację? więcej »
Udana operacja pobrania nerki z użyciem robota da Vinci we wrocławskim szpitalu
Bez komplikacji zakończyła się operacja pobrania nerki od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. więcej »
Dzieci przyjmują zbyt dużo witamin
Co trzecie dziecko w Polsce, w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat, zażywa dodatkowe witaminy i minerały w postaci suplementów diety, mimo iż badania jednoznacznie wykazują, że nie ma takiej potrzeby. Czy rodzice są zbyt podatni na reklamy i mogą przez to zaszkodzić swoim dzieciom? więcej »
Walka z rakiem szyjki macicy musi zejść na lokalny poziom
Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy wymaga konkretnych działań na lokalnym poziomie - w gminach i powiatach - podkreśla szef rady programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy prof. Ryszard Poręba. więcej »
Pół miliarda oszczędności kosztem cukrzyków typu 2. Chorzy na cukrzycę typu 2 znowu pominięci mimo obietnic
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu leków refundowanych, w którym po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki inkretynowe niezbędne do prawidłowej kontroli choroby. Kpina czy ignorancja? Jak wynika z danych NFZ na leczenie cukrzycy od stycznia do sierpnia br. wydano z budżetu państwa o 343 mln. zł. mniej niż w roku 2011 (biorąc pod uwagę leki doustne, insuliny, paski), prognozuje się, że do końca roku oszczędności wyniosą 485 mln złotych! Niestety, są to oszczędności poczynione kosztem chorych, którzy NIC w zamian nie otrzymali. więcej »
Wytwarzane w Polsce izotopy podstawą nowych leków onkologicznych
Dwa wytwarzane w Polsce preparaty izotopowe: Itrapol i Lutapol posłużą do produkcji specjalistycznych leków, wykorzystywanych w terapiach onkologicznych. Technologię ich wytwarzania opracowali naukowcy NCBJ. Wkrótce izotopy będzie można wytwarzać na przemysłową skalę. więcej »
Pacjenci chorzy na czerniaka nadal pozostają bez skutecznego leczenia
Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji „Gwiazda Nadziei”, jako organizacji działających na rzecz pacjentów chorych na zaawansowane czerniaki, pragniemy wyrazić swoje oburzenie na fakt braku na liście leków refundowanych terapii dla zaawansowanego czerniaka. Nadal utrzymuje się dramatyczna sytuacja polskich pacjentów, którzy pozostają bez dostępu do jakiegokolwiek skutecznego leczenia. więcej »
W Katowicach nowe urządzenie umożliwiające zabieg u pacjentów z wadliwą zastawką
Nowoczesne urządzenie do wykonywania zabiegów u pacjentów cierpiących na niedomykalność zastawki mitralnej zakupiło Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach - poinformował w czwartek szpital. Według lekarzy dzięki zakupowi uda się pomóc ok. 100 pacjentom rocznie. więcej »
Stosowanie morfiny będzie dla pacjentów mniej uciążliwe
Morfina jest dla osób cierpiących na silne bóle lekiem ostatniej szansy. Niestety stosowanie jej wiąże się ze skutkami ubocznymi - w tym z uciążliwymi zaparciami. Dzięki opracowanemu przez polskich uczonych związkowi można będzie wyeliminować to niepożądane działanie opioidów. więcej »
W Kajetanach wszczepiono nowej generacji implant słuchowy
Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia nowej generacji implantu słuchowego, zapewniającego naturalne słyszenie, odbyła się w środę w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Zabieg przeprowadził prof. Henryk Skarżyński, szef ośrodka. więcej »