Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy. 700 bezpłatnych badań hormonów tarczycy w 7 miastach Polski
Choroby tarczycy to ogromny problem społeczny w Polsce. Choruje na nie ponad 7 milionów ludzi, co stanowi 20% społeczeństwa (dla porównania osób chorych na cukrzycę jest ok. 2 miliony). Mimo takiej skali zjawiska Polakom brakuje świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby tarczycy, takich jak np. niepłodność, z którą boryka się nawet co 5. para w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Międzynarodowa kampania Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowana w dniach 25-31 maja br. przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne ma pomóc w poprawie tej sytuacji. W ramach kampanii kobiety w ciąży i planujące macierzyństwo będą mogły bezpłatnie zbadać poziom hormonu TSH i stężenie przeciwciał anty-TPO. więcej »
Jak poprawić sytuację pacjentów z chorobą Parkinsona? Postulaty neurologów
Dla pacjentów w jej zaawansowanym stadium w Polsce dostępna jest tylko jedna nowoczesna metoda leczenia – głęboka stymulacja mózgu (DBS). Niestety, nie może być zastosowana u wszystkich pacjentów wymagających takiego leczenia. Przeciwwskazaniem jest m.in. wiek – powyżej 70 r.ż., otępienie, depresja, czy zaburzenia psychotyczne. Alternatywą dla DBS są dwie metody leczenia farmakologicznego, tzw. terapie infuzyjne. Polegają one na podawaniu leku przez specjalną pompę w ciągłym wlewie (apomorfina i Duodopa). Ich skuteczność jest porównywalna z DBS i są one jedyną szansą dla grupy pacjentów na powrót do sprawności. Aktualne zalecenia EFNS (European Federation of Neurological Societes - Europejska Federacja Towarzystw Neurologicznych) porządkują kwestie właściwej diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona. Istnieje pilna potrzeba zaadaptowania ich do warunków polskich i wdrożenia w naszym kraju. więcej »
Wczesna diagnostyka i chirurgia onkologiczna sposobem na skuteczne leczenie nowotworów
W 2010 r. na nowotwory złośliwe zachorowało około 140 tys. Polaków – to liczba równa mieszkańcom Rybnika, Rudy Śląskiej czy jednej z największych dzielnic Warszawy Ursynów. Według danych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, około połowa osób, które zachorowały na nowotwór, przeżyje dłużej niż 5 lat. Ale w nowotworach, których leczenie jest domeną chirurgii onkologicznej, np. w raku piersi mamy obecnie 80% przeżyć 5-letnich, co bardzo zbliżyło nas do krajów Europy Zachodniej. Chirurgia onkologiczna jest metodą terapeutyczną odpowiadającą za wyleczenie 7 na 10 chorych na nowotwór, a jakość leczenia przeciwnowotworowego rozumianego, jako procent wyleczonych pacjentów, jest najwyższa w ośrodkach, w których pracują wysoce wyszkoleni chirurdzy onkolodzy. więcej »
Regularna aktywność ruchowa zmniejsza ryzyko udaru mózgu
Udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób śmiertelnych, której ryzyko można skutecznie ograniczać. W zapobieganiu udarom wiodącą rolę odgrywają trzy kluczowe elementy: świadomość czynników ryzyka, leczenie profilaktyczne i prawidłowy styl życia. więcej »
Znamię! Znasz je? Tydzień Świadomości Czerniaka
24 maja br. rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka. Tegoroczna edycja będzie prowadzona pod hasłem „Znamię! Znam je?” i ma zachęcić społeczeństwo do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem. Organizatorem Tygodnia jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. więcej »
Mam haka na raka, czyli hakowicze w Tygodniu Świadomości Czerniaka
Trwa Tydzień Świadomości Czerniaka. Przypominamy, że czerniak to temat przewodni tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. 13 czerwca zobaczymy po raz pierwszy opracowaną przez młodzież kampanię poświęconą profilaktyce tego groźnego nowotworu skóry. więcej »
Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ)
Wczoraj (19 maja) obchodzony był Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Jest to inicjatywa organizacji pacjentów w wielu krajach świata w tym także Polski zrzeszających osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Na całym świecie na NZJ cierpi ponad 5 milionów osób. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 50 tys. Choroba dotyka głównie ludzi młodych, będących w pełni aktywności zawodowej, w tym również dzieci i młodzież. Schorzenia te ze względu na objawy – częste i niespodziewane biegunki – negatywnie wpływają na wiele aspektów życia chorych, w tym na sferę społeczną, psychologiczną oraz finansową. więcej »
Premier Jerzy Buzek zachęca do pomiarów ciśnienia krwii
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prelegenci nie tylko omawiali zagadnienia z dziedziny gospodarki, lecz także namawiali do profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Swoje poparcie dla działań kampanii „Ciśnienie na życie” wyraził także Jerzy Buzek, który symbolicznie zmierzył ciśnienie krwi. więcej »
Konkurs na projekty badawcze w zakresie astmy i POChP
Celuj w Innowacje to ogólnopolski konkurs, którego celem jest zaproszenie do współpracy z przemysłem wybitnych naukowców z dziedzin nauk medycznych, farmaceutycznych, biologicznych i biotechnologicznych oraz stworzenie im unikalnej szansy na realizowanie wspólnie z firmą Celon Pharma S.A. projektów badawczych związanych z poszukiwaniem przełomowych terapii. Właśnie rusza pierwsza edycja konkursu dedykowana procesom zapalnym w chorobach płuc. więcej »
Alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec!
Z badań prowadzonych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) wynika, że niemal trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań na krztusiec w roku 2012 r. w porównaniu z rokiem 2011. Ten alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec odnotowano nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy, w USA oraz Australii. więcej »
Światowy Dzień Astmy... Nie ma powodów do świętowania
5 milionów pacjentów w Polsce choruje na astmę. Na świecie jest ich blisko 300 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu piętnastu lat liczba astmatyków może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. Astmatycy w Polsce nie mają łatwego życia. Po ostatnich zmianach na liście refundacyjnej ceny leków na astmę drastycznie wzrosły. Zła sytuacja pacjentów będzie tematem przewodnim Światowego Dnia Astmy. więcej »
„TAK” dla profilaktyki grypy
16 kwietnia 2013 w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH, w trakcie konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Szczepień, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz oraz przedstawiciele: Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Narodowego Instytutu Leków Związku Powiatów Polskich, jak również inni zgromadzeni uczestnicy konferencji powiedzieli „TAK” dla profilaktyki grypy i szczepień ochronnych sygnując zaprezentowany zgromadzonym Narodowy Program Zwalczania Grypy. więcej »
Ruszyła infolinia dla kobiet żyjących z HIV i ich najbliższych
Polki żyjące z HIV rzadko zwierzają się ze swoich problemów nawet najbliższym, bo boją się wypaść z roli opiekuńczej matki czy wspierającej żony. 6 maja br. odpowiedzi na trudne pytania czy też zwykłe, ludzkie wsparcie można uzyskać zupełnie anonimowo dzięki telefonowi zaufania Programu SHE. więcej »
Co warto wiedzieć o szczepieniach? Światowy Dzień Immunologii
Szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć nowożytnej medycyny i wakcynologii. Na przestrzeni lat zaangażowały wielu wybitnych badaczy, którzy poszukiwali sposobów na uodparnianie społeczeństwa przeciwko chorobom zakaźnym. Jednym z prekursorów szczepień był Edward Jenner, który w 1796 roku wynalazł pierwszą szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej. Z kolei, Ludwik Pasteur, uważany za ojca szczepień, 100 lat później odkrył pierwszą ochronną szczepionkę przeciwko wąglikowi i wściekliźnie[1]. Jaką wartość w dzisiejszych czasach mają szczepienia? Przed czym chronią i jakie korzyści może czerpać ludność dzięki ich dynamicznemu rozwojowi? Okazją do podjęcia tych tematów jest Światowy Dzień Immunologii, przypadający 29 kwietnia. więcej »
Pacjenci chorzy na astmę i POChP najbardziej ufają lekarzom i farmaceutom
Dla około 2/3 badanych pacjentów chorych na astmę i POChP najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczącym stosowanej przez nich terapii jest specjalista pulmonolog lub lekarz POZ potwierdza badanie Oczekiwania polskich pacjentów w zakresie terapii astmy i POChP zrealizowane przez SW Research . Na lekarzy, jako najbardziej zaufaną grupę, wskazują częściej osoby po 40 roku życia. Wśród osób cieszących się zaufaniem pacjentów są również farmaceuci, chociaż ich wskazuje już tylko co trzeci badany. Jaką jeszcze rolę odgrywa lekarz i współpraca z pacjentem w procesie leczenia i jakie są uwarunkowania jego skuteczności? więcej »