Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – wystartowała druga edycja konkursu
Do walki o tytuł zgłosić można więcej niż jeden projekt, należy jednak pamiętać, że tylko jeden projekt może konkurować w danej kategorii, a ten sam projekt nie może zostać zgłoszony w kilku kategoriach jednocześnie. Projekty, które były rozpatrywane w zeszłorocznej edycji konkursu mogą ponownie zostać zgłoszone przez ich autorów, pod warunkiem, że wpisują się one w ramy czasowe realizacji projektu drugiej edycji, oraz spełniają pozostałe warunki Konkursu. więcej »
Życzysz babci zdrowia? Zapytaj ją o zdrowie!
Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze (ok. 70 rodzajów). Według ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65 proc. wszystkich chorych na chłoniaki. Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Wiedza na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego lub przedłużającego życie. więcej »
Profilaktyka raka szyjki macicy - kluczem do zdrowia Polek. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Mimo prowadzonych działań profilaktycznych, nagłaśnianych w mediach, wciąż słyszy się, że rak szyjki macicy jest jedną z głównych chorób nowotworowych na świecie. Te niepokojące statystyki powinny dziwić – głównie dlatego, że profilaktyka raka szyjki macicy jest ogólnodostępna. Należy poddawać się regularnym badaniom cytologicznym oraz dodatkowo można wykonać szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Skoro więc istnieje gotowa recepta na profilaktykę, to w czym tkwi problem? więcej »
Jak pomóc niepełnosprawnym w wejściu na rynek pracy?
Kwestionariusz określający stan radzenia sobie z niepełnosprawnością to krótka ankieta, a wielkie ułatwienie w powrocie na rynek pracy – psycholog SWPS sprawdził, że niepełnosprawni oczekują zupełnie innej pomocy od doradców kariery i opracował gotowe narzędzie ułatwiające personalizację usług dla nich. więcej »
44 847 osób poznało wiek swojego serca z kampanią "Ciśnienie na życie”
Przez cały grudzień i pierwszy tydzień stycznia nowego roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”, każdy chętny mógł bezpłatnie poddać się badaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz poznać wiek swojego serca dzięki innowacyjnej aplikacji opracowanej na potrzeby kampanii. W ramach akcji przeprowadzonych w 6 miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie oraz Łodzi przebadało się 44 847 osób! więcej »
Rusza największa inwestycja w historii szpitala w Łasku
Spółka Centrum Dializa rozpoczyna przebudowę Zakładu Radiologii Szpitala w Łasku. Jednostka zostanie wyposażona w nowe urządzenia diagnostyczne: tomograf komputerowy, angiograf oraz w pełni cyfrowy aparat RTG. więcej »
Turystyka medyczna do Polski? Ministerstwo Gospodarki ma nowy projekt.
Na nowy projekt promocji turystki medycznej Ministerstwo Gospodarki przeznaczy do końca 2015 roku 5 mln złotych. Jak jego realizacja wygląda w praktyce? więcej »
Dbanie o wątrobę odkładamy na później?
Mimo że 3/4 Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić 49% z nich – wynika z najnowszego badania w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby[1]. Jednocześnie jedynie 25% aktywnie dba o wątrobę, a tylko co trzeci Polak wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby. Akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego miała miejsce w 15 miastach, w których zbadano w sumie ok. 2600 osób. więcej »
Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca
Większość podopiecznych stowarzyszenia Wyjątkowe Serce ze względu na swoją niepełnosprawność nie miało jeszcze nigdy okazji wyjechać samodzielnie na wakacje lub zimowisko. Dzięki kampanii „Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca. Pomóż nam zrobić krok ku dorosłości” część z nich już w styczniu 2014 r. wyjedzie po raz pierwszy bez rodziców, by poczuć się jak ich zdrowi rówieśnicy. I ty możesz pomóc im spełnić to marzenie. więcej »
Najnowocześniejsza sala hybrydowa w szpitalu w Prokocimiu
19 grudnia 2013 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie została oddana do użytku pierwsza w Europie, najnowocześniejsza pediatryczna sala hybrydowa. Dzięki niej będzie można przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje ratujące życie najmłodszych pacjentów ze złożonymi wadami serca. Zakup sprzętu sfinansowała Fundacja Radia ZET, która na ten cel przekazała 5 mln zł. więcej »
Zestawy infuzyjne częściowo refundowane dla chorych na cukrzycę typu 1 powyżej 26 roku życia
Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych diabetyków. Grupa pacjentów korzystających z refundacji zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych została powiększona. Od 1 stycznia 2014 roku zestawy infuzyjne do pompy insulinowej będą w dużej części refundowane dla pacjentów powyżej 26 roku życia. Pacjenci poniosą 30% odpłatności za produkty. więcej »
Małopolski naukowiec wynalazł unikatowe urządzenie do nauki chodu
Parestand – tak nazywa się unikatowe urządzenie do nauki chodu, które skonstruował absolwent Politechniki Krakowskiej Jan Żuchowicz. Jeszcze w tym roku wynalazek pojedzie do ośrodka rehabilitacji w Salzburgu. Wcześniej zamówiło go inne zagraniczne centrum terapii - w Niemczech. Coraz częściej Parestand, który jest właśnie patentowany, wykorzystują ośrodki rehabilitacyjne w Polsce. więcej »
Oleśnica – jedną z dwóch gmin w Polsce, która szczepi chłopców przeciwko HPV
W październiku chłopcy i dziewczęta z rocznika 1999 przyjęli trzecią i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten prezent dostali od Gminy, która ufundowała szczepionki. Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, więc szczepienie jest jak najbardziej uzasadnione. Gmina Oleśnica, jako jedna z dwóch w Polsce, oprócz dziewczynek szczepi także chłopców. W tym roku z bezpłatnych szczepień skorzystało 100% dziewczynek i blisko 55% chłopców. Na realizację programu przeznaczono kwotę 50.000 zł. więcej »
Eksperci apelują: zadbajmy o zdrowie przed Świętami
Święta Bożego Narodzenia są momentem wyciszenia oraz jednym z niewielu okresów w roku, kiedy możemy cieszyć się wolnym czasem spędzanym z rodziną. Jest jeszcze czas, aby przed zimą zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują – porozmawiajmy ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciwko grypie. więcej »
Tegorocznymi laureatami nagrody „Zwyczajnie Aktywni 2013” są...
Blisko 2 miliony Polaków zmaga się codziennie w pracy nie tylko z wyzwaniami zawodowymi, ale również z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi i ich następstwami, co często bywa powodem rezygnacji z pracy. Najczęściej są to ludzie młodzi i aktywni, między 30 a 50 rokiem życia. Aby pomóc im realizować zawodowe plany powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Właśnie ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji konkursu o grant pod tą samą nazwą. więcej »