PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Projekt „Zaburzenia równowagi wieku podeszłego. Diagnostyka i Leczenie”

Niechęć do wstawania, szukanie podparcia przy poruszaniu się, a nawet zwiększony nacisk na podane podczas spaceru ramię, to tylko niektóre z wielu objawów zaburzenia równowagi. U osób w podeszłym wieku zaburzenia równowagi prowadzą do upadków, których następstwem są niebezpieczne dla życia urazy. Trudności z utrzymaniem równowagi powodują ograniczenie aktywności życiowej, pozostawanie w domu, a w dłuższym czasie społeczne wykluczenie i samotność. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi można skutecznie leczyć. Zapoznaj się z najnowszymi badaniami zrealizowanymi przez zespół specjalistów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dowiedz się więcej, jak pomóc swoim bliskim. więcej »

Pierwsza taka koalicja na rzecz trzeźwości na drogach

Wraz z początkiem grudnia minęło pół roku od inauguracji ogólnopolskiej inicjatywy „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego poprzez walkę z przyzwoleniem społecznym na jazdę pod wpływem alkoholu. Akcja, zainicjowana przez Związek Pracodawców - Browary Polskie, której patronuje między innymi Komenda Główna Policji oraz Ministerstwo Gospodarki, objęła swym zasięgiem cały kraj – docierając do niemal 1 200 000 kierowców. więcej »

Konieczna zmiana modelu leczenia raka piersi w Polsce

Unia Europejska od 11 lat zaleca krajom członkowskim tworzenie sieci ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - Breast Units. Polska konsekwentnie te zalecenia ignoruje. Efekt? Odsetek 5-letnich wyleczeń raka piersi w Polsce jest o 10% gorszy od średniej Unii Europejskiej. Ten stan wymaga natychmiastowej zmiany. więcej »

Uniwersytet w Łazach zwycięzcą konkursu

29 Listopada odbyła się Gala Finałowa konkursu „UTW/Klub Seniora promujący zdrowie”! Zwycięzcą konkursu został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Drugie oraz trzecie miejsce zajęły Uniwersytety Trzeciego Wieku w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zielonej Górze. Serdecznie gratulujemy! więcej »

W Polsce dorosłe kobiety zabija rak płuca.

Papierosy codziennie pali 9 mln Polaków, w tym aż 3,5 mln kobiet, które średnio wypalają dziennie ponad 15 papierosów[1]! Palenie tytoniu jest przyczyną aż 90% zachorowań na raka płuca. 20 listopada, w Światowym Dniu Rzucania Palenia, eksperci zachęcają do zdrowego stylu życia. więcej »

Telekardiologia. Szybciej, taniej, bezpieczniej

13 listopada, w Pałacu Staszica PAN w Warszawie, odbyło się spotkanie Telekardiologia - Szybciej, Taniej, Bezpieczniej. Lekarze-kardiolodzy, organizacje pacjentów i przedstawiciele administracji państwowej dyskutować będą o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Organizatorem spotkania jest Instytut Kardiologii, a partnerem Fundacja „Serce dla Arytmii”. więcej »

Światowy Dzień Wcześniaka po raz pierwszy w Łodzi

Każdego roku 15 milionów dzieci przychodzi na świat za wcześnie. 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku w organizację święta po raz pierwszy włączy się Łódź. W Manufakturze odbędą się warsztaty plastyczne dla najmłodszych i ich rodziców. Swoją premierę będzie miała również wystawa prezentująca historie osób, które na świat przyszły wcześniej, niż zaplanowała to natura. więcej »

Łódź. Zadbaj o zdrowie jesienią - bezpłatne badania

Systematycznie wykonywane badania profilaktyczne pomagają zapobiegać chorobom, mogą nawet uratować życie. 9 i 16 listopada, w Łodzi, w galerii handlowej Manufaktury pojawią się punkty medyczne oferujące przegląd stanu zdrowia. więcej »

Udar mózgu – czas jest śmiertelnie ważny

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu w czwartek, 30 października br. Pasaż Wiecha w Warszawie zmienił się w „ul. Udarową”, a ustawiony pod tym wyjątkowym adresem tor wrotkarski w rekordowym tempie pokonał Zbigniew Bródka – Mistrz Olimpijski i zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m. Celem wydarzenia zrealizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia „Udarowcy – liczy się wsparcie” było zwrócenie uwagi na znaczenie szybkiej pomocy i hospitalizacji w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. Organizatorzy podkreślają, że czas ma ogromne znaczenie dla chorych: w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów możliwe jest skuteczne leczenie. Po udarze natomiast niezbędne jest niezwłoczne rozpoczęcie kompleksowej rehabilitacji. więcej »

Bezpłatne konsultacje psychologiczne w Warszawie

Złe samopoczucie czy długotrwałe wahania nastroju, a może problemy w relacjach z innymi? Psycholodzy z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS pomogą zdiagnozować przyczyny złego stanu psychicznego. Od października ruszył program bezpłatnych konsultacji. Spotkania odbywać się będą w siedzibie ACPiR przy ul. Gocławskiej 12 w Warszawie. pobierz więcej »

Nowotwory złośliwe. Rusz sie po zdrowie!

Nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Tymczasem 1/3 zachorowań na nowotwory można by zapobiec poprzez pozytywne zmiany stylu życia, dotyczące m.in. regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniego sposobu odżywiania się. Liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań . Obecnie rak jest przyczyną przedwczesnej śmierci co czwartego Europejczyka, a prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że zachorowalność będzie rosnąć . Zapobieganie nowotworom jest jednym z największych wyzwań w obszarze ochrony zdrowia. Skala problemu jest ogromna, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje skuteczny sposób walki z rakiem. J więcej »

Innowacyjna kardiologia. Telemedycyna – czas wdrożenia.

10 października, w Sopocie odbyło się Europejskie Forum poświęcone zagadnieniu telemedycyny w kardiologii. Lekarze, politycy, menedżerowie ochrony zdrowia, producenci sprzętu medycznego oraz przedstawiciele administracji państwowej rozmawiali o aspektach ekonomicznych, społecznych i prawnych wdrożenia usług telemedycznych dla pacjentów kardiologicznych. Efektem spotkania jest Deklaracja Bałtycka 2014, którą podpisała większość uczestników spotkania. więcej »

Profilaktyka czerniaka w Sejmie

Każdego roku w Polsce onkolodzy odnotowują 2 500 – 3 000 przypadków nowych zachorowań na czerniaki. Niestety blisko 40% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafia do lekarzy. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak jest bardzo łatwo uleczalny. Chcąc zwiększyć świadomość społeczną w tym zakresie Parlamentarny Zespół ds. Onkologii we współpracy z Akademią Czerniaka zorganizował 22 października 2014 r. Pierwszy Dzień Profilaktyki Czerniaka w Sejmie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu RP, Radosław Sikorski. więcej »

Grypoodporne służby mundurowe!

Grypa to poważna choroba zakaźna, niestety bardzo lekceważona przez Polaków. Wirus występuje na całym świecie, a przez brak odpowiedniej profilaktyki łatwo się rozprzestrzenia, tworząc realne zagrożenie epidemiologiczne, jego powikłania odbierają życie dziesiątkom Polaków rocznie. Ważną kwestią jest profilaktyka wśród służb mundurowych, które w momencie takiego zagrożenia mają zadbać o bezpieczeństwo obywateli. Z tego powodu Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy 16 października br. zorganizował w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie akcję bezpłatnych szczepień ochronnych dla policjantów, z której skorzystało blisko 200 osób. więcej »

Choroba Parkinsona – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych

Raport pt. „Choroba Parkinsona – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych” przygotowany przez Uczelnię Łazarskiego przedstawia dane umożliwiające ocenę opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona w Polsce. Zawiera także wnioski i rekomendacje dotyczące ograniczenia społecznych konsekwencji choroby Parkinsona oraz racjonalizacji wydatków publicznych w obszarze neurologii i neurochirurgii, w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, lecznictwa szpitalnego i rehabilitacji, które powinny być uwzględnione w polityce zdrowotnej państwa. więcej »

REKLAMA
Przekaż