PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci zameldowanych w Jeleniej Górze

Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci z Jeleniej Góry. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 24 do 36 miesiąca życia mieszkających na terenie Miasta Jeleniej Góry oraz przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie Miasta. Dzięki tej inicjatywie rodzice mają szansę bezpłatnie ochronić swoje dzieci przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych czy sepsa. Koszt szczepienia w całości pokrywa Urząd Miasta. W tym roku planuje się zaszczepienie 190 dzieci. więcej »

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Pacjenci z SM apelują…

Dzięki prężnie działającym organizacjom pacjentów sytuacja osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) w Polsce z roku na rok zmienia się na lepsze w zakresie leczenia, dostępu do informacji o chorobie etc. Ciągle jednak pozostaje dużo do zrobienia, również w kwestii społecznego postrzegania tej choroby. Duża część z nas kojarzy SM wyłącznie z jego bardziej zaawansowaną postacią: wózkiem inwalidzkim i unieruchomieniem, co powoduje nienaturalne reakcje w kontakcie z chorym: nadmierne współczucie czy wręcz unikanie rozmowy. 28 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego z tej okazji pacjenci z SM sformułowali apel z pięcioma prośbami do ogółu społeczeństwa, wyjaśniając, co dla nich oznacza wsparcie w chorobie. więcej »

Polacy nie wiedzą, że promienie rentgena są wykorzystywane w diagnostyce nowotworów oraz chorób serca

Tylko 13% Polaków łączy wykorzystanie promieni rentgenowskich z rozpoznaniem chorób serca i układu krążenia, a jedynie co trzeci z diagnozą nowotworów – wynika z najnowszych badań. Analiza stanu wiedzy i świadomości Polaków na temat wykorzystania promieni rentgenowskich w medycynie została przeprowadzona po raz pierwszy. więcej »

Nowoczesne techniki leczenia zębów

Gabinet stomatologiczny w XXI wieku kompletnie odbiega od wyobrażenia większości Polaków utrwalonego w czasach ich dzieciństwa. Obecnie jest to nowoczesna placówka lecznicza, zatrudniająca najwyższej klasy specjalistów, dysponujących niezawodnym sprzętem. Zmianie uległy również techniki, którymi posługują się stomatolodzy. Jakie są nowoczesne metody leczenia zębów? więcej »

Pacjent onkologiczny w procesie zmian systemowych

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) już po raz trzeci zainicjowała publiczną debatę dotyczącą sytuacji i roli pacjenta onkologicznego w systemie ochrony zdrowia. III FORUM, które odbywa się 22 maja, w przededniu Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem, tradycyjnie już gromadzi przedstawicieli wszystkich aktywnie działających organizacji pacjentów, których dotknęła choroba nowotworowa, jak również ekspertów systemu opieki zdrowotnej, towarzystw naukowych, parlamentarnych komisji zdrowia, instytucji rządowych i mediów. więcej »

O grypie dla lekarzy chorób płuc

W dniach 10-13 maja 2014 roku w Jachrance odbył się 33. Zjazd Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, w trakcie którego podczas specjalnej sesji „Profilaktyka zakażeń układu oddechowego” poruszono problem profilaktyki grypy. W panelu wzięli udział: prof. Adam Antczak, dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch oraz dr Agnieszka Mastalerz-Migas. Podczas spotkania przedstawiono m.in. dane dotyczące wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce oraz aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki tej choroby. Omówiono również tegoroczne działania Społecznej Kampanii Informacyjnej w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. więcej »

Profilaktyka w zakresie nadciśnienia tętniczego wśród Polaków wciąż niewystarczająca

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To dobra okazja, aby pomyśleć o sobie i skontrolować stan swojego ciśnienia. Jak bowiem pokazują wyniki raportu „Profilaktyka nadciśnienia oraz zdrowego trybu życia dla serca wśród Polaków”, aż 41% badanych nie pamięta, kiedy ostatnio mierzyło sobie ciśnienie. więcej »

Czy życie seksualne pacjenta to problem lekarza rodzinnego?

W Polsce 4 miliony mężczyzn ma problem z przedwczesnym wytryskiem. Jednak tylko 9% z nich zwraca się z tego powodu po pomoc do lekarza. Wielu z nich trafia na początku do lekarza pierwszego kontaktu. Warto już w gabinecie lekarza POZ odpowiednio zdiagnozować to zaburzenie. O roli lekarzy rodzinnych w diagnostyce przedwczesnego wytrysku na przełomie marca i kwietnia debatowali lekarze rodzinni i interniści w Poznaniu i Warszawie. więcej »

Warszawa, Lublin, Kielce, Łódź. Akcja edukacyjna na temat udaru mózgu

10 maja obchodzony jest Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Z tej okazji w maju br. w czterech miastach Polski odbędzie się akcja informacyjna Fundacji Udaru Mózgu (FUM) pod hasłem „STOP UDAROM!”. Już w poniedziałek, 12 maja od godziny 10:00 do 14:30 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie (na wysokości kościoła Św. Anny) działał będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Można w nim będzie skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich, otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym. więcej »

Apteka – miejsce wyjątkowe

„Tylko w aptece jest czas na spokojną rozmowę z pacjentem, co do tego nie ma wątpliwości. A wielu osobom, zwłaszcza seniorom, taka rozmowa jest niezwykle potrzebna" - mówi dr n. med. Paweł Chrzan, prezes Rady Aptekarskiej Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. To dlatego od aptecznego okienka nie odchodzi jeden pacjent za drugim, jak klienci od kasy w markecie. Tu po prostu musi być czas na rozmowę, na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości pacjenta. Tym właśnie apteka różni się od sklepu spożywczego czy stacji benzynowej – fachowym, wykształconym personelem. więcej »

Szczyt zachorowań na grypę za nami. Od września zachorowało ponad dwa miliony osób. Statystyki wciąż niezadowalające

Meldunki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH wskazują, że w sezonie epidemicznym 2013/2014 zanotowano dotychczas ponad dwa miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Niemal siedem tysięcy osób musiało być hospitalizowanych, kilkanaście z nich zmarło. Eksperci są zgodni: jest lepiej niż rok temu, ale wciąż nie traktujemy grypy poważnie. więcej »

Ile Kowalski traci na L-4 z powodu grypy? Fiskus mu nie pomaga

Przeciętny koszt dwutygodniowej absencji związanej z zakażeniem wirusem grypy to dla pracownika koszt 325 złotych. Profilaktyka grypy jest wielokrotnie tańsza, jednak Ministerstwo Finansów zniechęca podatników do wykorzystywania szczepień, wliczając ich koszt do podstawy opodatkowania. Proste wyliczenia wskazują, że z punktu widzenia budżetu państwa promocja szczepień ochronnych to dobry biznes. Swój interes widzą również pracodawcy, coraz częściej oferujący pracownikom nieodpłatną profilaktykę zachorowań. więcej »

Anioły Farmacji i Anioły Medycyny w światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia to światowy Dzień Zdrowia, obchodzony co roku, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 r. Co roku wybierany jest temat przewodni, który ma na celu informować o aktualnych zagrożeniach zdrowotnych, uświadamiać ludzi jak się chronić przed tymi zagrożeniami, o środkach profilaktycznych, a także o tym jak udzielać fachowej pomocy. Dzień zdrowia to także dobry czas by przypomnieć o inicjatywie społecznej – konkursie Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. więcej »

Profilaktyka nadciśnienia bliższa Polakom - wyniki najnowszego raportu

Co trzeci Polak mierzył ciśnienie tętnicze krwi w ciągu ostatniego miesiąca, a 17% badanych w ciągu ostatniego tygodnia, co stanowi 7,5-procentowy wzrost w porównaniu z 2012 r. – wynika z raportu zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”[1]. Ponadto prawie 4 na 5 respondentów uważa, że kampanie promujące profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego powinny być organizowane, a aż 76% oczekuje kontynuacji działań podejmowanych w ramach kampanii. więcej »

„Zwyczajnie Aktywni” – po raz drugi aktywizują przewlekle chorych w pracy. Konkurs

Już po raz drugi odbywa się konkurs o grant „Zwyczajnie Aktywni”, skierowany do organizacji pacjentów chorych na autoimmunologiczne choroby zapalne. Jest on częścią projektu, pod tą samą nazwą, który ma na celu wsparcie pacjentów w utrzymaniu zwyczajnej aktywności zawodowej. Szacuje się, że nawet 2 miliony Polaków może rezygnować z pracy z powodu chorób autoimmunologicznych. Aby dać im szansę na poprawę jakości życia można wygrać grant na realizację aktywizacji zawodowej pacjentów - organizatorzy czekają na zgłoszenia do 1 września 2014 roku. więcej »

REKLAMA
Przekaż