PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

80% dzieci ze szkół podstawowych ma próchnicę, a 18% w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty

Aż 80% polskich uczniów w wieku 6-12 lat i aż 84% w wieku 5-9 lat ma problemy z próchnicą – wynika z raportu*, przygotowanego na podstawie wyników z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci ze szkół podstawowych, zrealizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Raport pokazał, że 18% dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty. więcej »

Warszawa. Bezpłatne przeglądy dentystyczne dla dzieci i rodziców

22 marca odbędzie się pierwsza „Sobota z Dentusiem”, w czasie której dzieci i ich rodzice będą mogli bezpłatnie skorzystać z przeglądów stomatologicznych. Spotkanie stanie się również okazją do przełamywania stresu stomatologicznego. więcej »

Odwodnieni Polacy – nie piją wody, bo nie wiedzą, ile powinni

Jak wynika z najnowszych badań*, co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało w ciągu dnia. Ponadto nie pijemy wody regularnie, lecz sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy odczuwamy pragnienie, co według ekspertów jest oznaką odwodnienia organizmu. Wyniki badań są alarmujące. Aż 11% respondentów deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a jedynie 6% badanych spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia. Większość badanych pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co nie stanowi nawet połowy zalecanej przez ekspertów ilości. więcej »

Chorzy na dystonię muszą na Śląsku czekać wiele lat na zabieg umożliwiający powrót do sprawności

Polskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Dystonię zwraca uwagę na ograniczenie dostępu do leczenia metodą głębokiej stymulacji mózgu (Deep Brain Stimulation) w Śląskim Oddziale NFZ. W 2013 roku liczba zakontraktowanych procedur DBS pozwalała na wykonanie zabiegu 10 chorym. Kolejka oczekujących na zabieg wynosi już około 100 osób. więcej »

RE:akcja w depresji - bezpłatne konsultacje i warsztaty w kilku miastach

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu, z inicjatywy psychoterapeutów i psychiatrów skupionych w 9 ośrodkach w kraju, rozpocznie się miesięczna akcja psychoedukacyjna pod nazwą "RE:akcja w depresji". W akcji uczestniczą ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych konsultacji i warsztatów. więcej »

Pacjenci chorzy na WZW typu B będą leczeni bezpiecznie i skutecznie także w Polsce

Opublikowany 19 lutego 2014 r. przez Ministerstwo Zdrowia projekt listy refundacyjnej rozszerza program leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B) o pierwszoliniową terapię entekawirem i tenofowirem. Na tę wiadomość pacjenci z WZW typu B czekali od 2008 r. Do tej pory 80% chorych leczonych było przestarzałą lamiwudyną, która zwiększała ryzyko wystąpienia raka wątroby. więcej »

Samobójstwa w Polsce w roku 2012

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie cierpi z powodu depresji już 350 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie. Depresja zajmuje trzecie miejsce na liście najczęściej występujących chorób na świecie. Prognozy WHO wskazują, iż za kilkanaście lat depresja może stać się czołową dolegliwością ludzi, która, w przypadku braku leczenia, może prowadzić do tragicznych skutków - samobójstw. Według dostępnych źródeł, w Polsce na depresję może cierpieć nawet do 1,5 miliona osób (w tym około 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie). 28 grudnia 2010 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr. 24, poz. 128). A oto co mówią statystki policyjne dotyczące zamachów samobójczych w Polsce. więcej »

Lekarze i artyści na rzecz chorych dzieci

18 stycznia w hotelu Hilton odbył się XXX Charytatywny Bal Lekarzy zorganizowany przez Fundację „Edulandia” i Polskie Towarzystwo Lekarskie. Poza lekarzami wszelkich specjalizacji z całej Polski, wydarzenie zgromadziło również znanych artystów i gwiazdy. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w aukcji, z której całkowity dochód przeznaczony będzie na zakup komputerów i tabletów dla dzieci z oddziałów onkologicznych. więcej »

Warszawa. Jutro bezpłatne kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców

Zapraszamy na kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) prowadzone przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców. 15 lutego (sobota) 2014 r. w godzinach 7.00 - 9.30 bezpłatne i dobrowolne badania (w tym m.in. pomiary ciśnienia krwi, wykonanie zapisu EKG, ocena wieku serca, pobranie krwi do analizy laboratoryjnej) będą towarzyszyły kontrolom autokarów wyjeżdżających z Warszawy z dziećmi i młodzieżą na ferie. Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń o podłożu kardiologicznym. więcej »

Padaczka to więcej niż napady. Europejski Dzień Padaczki

„Padaczka to więcej niż napady” pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Europejski Dzień Padaczki (European Epilepsy Day, EED), którego inicjatorami są Międzynarodowe Biuro ds. Padaczki (International Bureau for Epilepsy) i Międzynarodowa Liga Przeciwpadaczkowa (International League Against Epilepsy) – organizacje działające na rzecz poprawy jakości życia chorych na padaczkę. W tym roku EED przypada na dzień 10 lutego. więcej »

Znamy najbardziej odpowiedzialne placówki medyczne w kraju – tam 10 krotnie więcej pracowników szczepi się przeciw grypie

6 lutego w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach konkursu „Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Podczas gali uhonorowano sześć ośrodków ochrony zdrowia, które w najbardziej oryginalny sposób promowały ideę profilaktyki grypy wśród swoich pacjentów. więcej »

Syjamskie bliźniaki są w dobrym stanie i nic im nie zagraża

Syjamskie bliźniaki Jan i Dawid rozdzielone przed kilkoma dniami są w dobrym stanie i nic nie zagraża ich życiu – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Podjęto u nich pierwsze próby żywienia dożołądkowego. więcej »

Polacy spożywają za mało kwasów tłuszczowych omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania np. układu krążenia i mózgu. Ponieważ nasz organizm ich nie produkuje musimy dostarczać je w diecie. Jednak Polacy spożywają za małe ilości tych związków – oceniają eksperci. więcej »

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Bezpłatne badania na terenie całego kraju

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest świętem ustanowionym na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, który był zorganizowany pod egidą prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku. W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii zainicjowała akcję „Dzień Drzwi Otwartych” w placówkach onkologicznych i hematologicznych na terenie całego kraju. 1 lutego w placówkach onkologicznych na terenie całej Polski odbędzie się kolejny Dzień Drzwi Otwartych. W tym dniu będzie można wykonać bezpłatne badania, skorzystać z konsultacji z lekarzem oraz uzyskać informacje na temat chorób nowotworowych. więcej »

Kiedy komercjalizacja polskich zastawek?

Polacy tworzą trwałe bioprotezy zastawek serca. Inżynieria tkankowa i modyfikacje genetyczne pozwalają tak je przygotować, by reakcja zapalna związana z wszczepieniem była jak najmniejsza. Dzięki temu w przyszłości będzie można lepiej pomóc m.in. dzieciom chorym na serce i dorastającym pacjentom. Jak długo trzeba będzie czekać na komercjalizację tak obiecujących wyników badań? więcej »

REKLAMA
Przekaż