PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Dyżur ekspercki dla pacjentów! W walce o prawa pacjenta

Nie wiesz, jakich informacji możesz żądać od personelu medycznego? Zastanawiasz się, gdzie i w jakiej formie możesz dochodzić swoich praw? Czujesz się bezradny wobec lekarzy i jednostek służby zdrowia? Szukasz porad z zakresu praw pacjenta, regulaminów placówek medycznych i szpitali? Potrzebujesz porady dot. odpowiedzialności lekarza i szpitala w zakresie zapewnienia prawa do odpowiedniego leczenia? więcej »

Kraków. VI Marsz Nadziei i Życia już w najbliższą sobotę

Statystycznie w Polsce średnio co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się że zachorował na białaczkę lub inne choroby układu krwiotwórczego. W sumie – rokrocznie – daje to ponad 6000 nowych przypadków zachorowań. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy – członka rodziny lub osoby niespokrewnionej. Niestety, aż ok. 70 proc. chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. Szansa doboru dawcy do biorcy wynosi jak 1:25 tys. Na całym świecie jest zarejestrowanych 19 milionów potencjalnych dawców szpiku. Zasoby Polskich rejestrów są wciąż małe – do końca 2012 roku zarejestrowano ponad 380 tys. potencjalnych dawców. więcej »

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym zwraca uwagę na sytuację osób z porażeniem mózgowym, ich rodzin i opiekunów. Okazją do przedstawienia problemów osób z PM jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, obchodzony w tym roku 2 października. więcej »

Spotkanie nt. profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz bezpłatne badania anty-HCV – w ramach „Warszawskich Dni Zdrowia”

Jutro, 1 października, w ramach „Warszawskich Dni Zdrowia” Urząd Miasta Warszawa Wola zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców Warszawy na spotkanie z dr Grażyną Cholewińską- Szymańską Wojewódzkim Konsultantem ds. chorób zakaźnych i Ordynatorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej. Spotkanie będzie dotyczyło profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu C i rozpocznie się o godzinie 16.00 w Domu Kultury przy ulicy Działdowskiej 6. Także z tej okazji organizatorzy Kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” przygotowali dla warszawiaków 1000 bezpłatnych testów anty-HCV. Badania będzie można wykonać w trzech placówkach laboratoriów DIAGNOSTYKA na terenie Warszawy. Akcja potrwa do wyczerpania puli testów. więcej »

Przewlekła białaczka szpikowa "bohaterką" wystawy eduakcyjnej

Postęp medycyny i nowoczesne metody leczenia zmieniły przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Postęp leczenia (PBSz) wizualizują olbrzymie kule przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. więcej »

Czy w tegorocznym sezonie grypowym czeka nas epidemia?

Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim. Eksperci twierdzą zgodnie, że epidemie można ograniczyć – pomóc w tym mogą szczepienia przeciw grypie. więcej »

Zaćma – największa bolączka polskiej okulistyki

Na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce pacjenci muszą czekać średnio 2,5 roku, a miejscami nawet do 6 lat. Eksperci szacują, że jeżeli liczba wykonywanych rocznie zabiegów nie wzrośnie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Na wysokim poziomie utrzymuje się również koszt zabiegu refundowanego przez NFZ. Prywatnie zabieg można wykonać nawet do 40 proc. taniej. więcej »

Dieta w leczeniu otyłości i cukrzycy typu 2 w opinii Ekspertów na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Zawierciu

Co wybierać, żeby uzyskać odpowiednią kontrolę stężeń glukozy we krwi i uniknąć powikłań cukrzycy typu 2? Osoby chorujące na cukrzycę często spotykają się ze sprzecznymi informacjami na temat pokarmów, które powinny spożywać. Najczęściej słyszą, żeby ograniczyć spożycie węglowodanów i w związku z tym zaczynają jeść więcej białka i tłuszczów. Nie zawsze jednak ograniczają właściwe węglowodany. więcej »

Bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne dla mieszkanców Bydgoszczy i okolic

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Bydgoszczy i okolic będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Niewydolność serca. Czasem wolniej znaczy efektywniej…". Honorowy patronat nad tegoroczną Akcją objął Prezydent Miasta Bydgoszczy. więcej »

Co Polacy wiedzą o chłoniakach?

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” sprawdziło stan wiedzy Polaków o chłoniakach. Wyniki wskazują, że ponad 50% ankietowanych nie znało objawów chłoniaka. Mimo, że deklarujemy, że wiemy czym są chłoniaki, wciąż niewiele o nich wiemy. Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września) Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” zbadało stan wiedzy Polaków o chłoniakach. więcej »

Pracownicy sektora ochrony zdrowia nie mają dostępu do szczepień przeciw grypie w miejscu pracy. Konkurs dla placówek medycznych

Niewielu pracowników sektora ochrony zdrowia ma dostęp do bezpłatnych szczepionek przeciw grypie, wynika z badania zorganizowanego przez ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Jednocześnie znakomita większość ankietowanych deklaruje, że programy szczepień, prowadzone przez pracodawców, sprawiłyby, że chętniej by się im poddali. Raport „Szczepienia przeciwko grypie wśród pracowników ochrony zdrowia – teraźniejszość i perspektywy” jest opracowaniem anonimowego badania ankietowego przeprowadzonego w kwietniu i maju br. Kwestionariusz elektroniczny, przygotowany przez niezależnych ekspertów medycznych, wypełniło 888 lekarzy i pielęgniarek z całego kraju. Udział w badaniu był dobrowolny i nieodpłatny. więcej »

Warszawa szczepi przeciwko pneumokokom!

16 sierpnia br. ruszył II etap programu zdrowotnego "Zdrowie, Mama i Ja", w ramach którego dzieci zamieszkałe w stolicy mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko pneumokokom! Program przeznaczony jest dla dzieci pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia. W ramach projektu rodzice mogą skorzystać z bezpłatnej porady lekarza pediatry oraz zaszczepić swoje dziecko szczepionką, stanowiącą obecnie najszerszą z dostępnych ochronę i zabezpieczającą przed takimi chorobami jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. więcej »

Okaż serce niebieskiej bransoletce

Jeśli zobaczysz osobę, która ma niebieską bransoletkę z napisem "Mam kardiowerter-defibrylator" lub zieloną bransoletkę "Mam stymulator serca" – oznacza to, że jest to pacjent z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym. Okaż mu pomoc i empatię. To przekaz akcji informacyjnej, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób z wszczepionymi implantami kardiologicznymi. więcej »

Już 3 mln chorych na cukrzycę w Polsce; 1 mln o tym nie wie

Na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana – wynika z najnowszej edycji raportu pt. „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, do którego dotarła PAP. więcej »

Powstała Polska Rada Mózgu

Czwartego września br. powołana została Polska Rada Mózgu (PRM), której celem jest budowanie społecznej świadomości na temat mózgu i chorób neurodegeneracyjnych. Rada prowadzić będzie działania na rzecz zwiększenia nakładów na badania naukowe oraz poprawy dostępności i jakości leczenia chorób mózgu. Jest to pierwsza w naszym kraju platforma, która zrzeszać będzie towarzystwa naukowe neurologów, psychiatrów i neurochirurgów, organizacje pacjenckie oraz firmy farmaceutyczne i producentów sprzętu. więcej »

REKLAMA
Przekaż