Mobilny gabinet udarowy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu
INFORMATOR. Kraj
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 60 000-70 000 przypadków udaru mózgu. Około 30 000 osób umiera z powodu tej choroby. Kluczowe znaczenie dla leczenia udaru ma szybkie rozpoznanie jego objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku chorych, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (blisko 80% wszystkich przypadków zachorowań) możliwe jest zastosowanie nowoczesnego leczenia trombolitycznego. Terapia ta pozwala na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. W wielu przypadkach ratuje ona życie i ogranicza negatywne skutki choroby. Takie leczenie można jednak zastosować jedynie do 4,5 godziny od wystąpienia udaru, dlatego decydujące jest szybkie rozpoznanie objawów i niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala.
W terapii udaru niezwykle ważna jest również rehabilitacja. Odpowiednia i szybko rozpoczęta fizjoterapia znacząco redukuje wczesne powikłania udaru, a co za tym idzie ogranicza wczesną śmiertelność. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona w Polsce blisko 30% w pierwszym miesiącu od wystąpienia choroby. Obecnie wskaźniki te znacznie się poprawiły, ale dostępność fizjoterapii jest w dalszym ciągu niewystarczająca.
W najbliższy wtorek (8 października) od godziny 10:00 w Warszawie na ul. Krakowskie Przedmieście 64 (obok Domu Polonii i Kościoła Św. Anny) czynny będzie mobilny udarowy punkt edukacyjny. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji informacyjnej „LICZY SIĘ CZAS!”, której celem jest podnoszenie świadomości na temat objawów udaru, konieczności szybkiej reakcji na ich wystąpienie oraz znaczenia wczesnego rozpoczęcia rehabilitacji poudarowej.
W programie:
- bezpłatne badania i konsultacje lekarskie prowadzone pod kątem profilaktyki udaru mózgu w specjalnie zaadoptowanym na ten cel mobilnym gabinecie
- mini-kino edukacyjne
- działania animacyjne i informacyjne
Akcja trwać będzie 4,5 godziny czyli dokładnie tyle ile maksymalnie upłynąć może od wystąpienia pierwszych objawów udaru niedokrwiennego do rozpoczęcia terapii mogącej uratować życie chorego.
W godzinach 11:00 -12:00 na miejscu trwał będzie dyżur prasowy, w ramach którego dla mediów dostępny będzie specjalista neurolog – dr hab. n. med. Adam Kobayashi z II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W kolejnych dniach udarowy punkt edukacyjny pojawi się w Krakowie i Poznaniu. 9 października (w środę) od godziny 10:00 do 14:30 będzie działał na Placu Historycznym przed Galerią Kazimierz w Krakowie. Natomiast 10 października (czwartek) od 10:00 do 14:30 punkt edukacyjny zagości na placu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
*Mobilny gabinet udarowy może przyjąć ograniczoną liczbę osób
Poinformuj znajomych o tym artykule:
Inne w tym dziale:
- Żylaki. Leczenie żylaków kończyn dolnych. Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice, Tuchola. REKLAMA
- Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w programie B.113. Eksperci i pacjenci dziękują za wysłuchanie postulatów
- Dr Anna Witowicz z Europejskim Certyfikatem Specjalisty Niewydolności Serca
- Jest ostateczna lipcowa lista refundacyjna. Dużo ważnych zmian w onkologii
- Czy seniorzy będą mieli dostęp do najskuteczniejszejochrony przeciw grypie?
- Nowotwory krwi: przełomy w leczeniu, aktualne potrzeby refundacyjne
- Polska wciąż na szarym końcu na tle Europy
- Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń
- Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
- „Ambasadorzy profesjonalnej terapii ran” – konkurs dla pielęgniarek i położnych, które zmieniają standardy leczenia ran
- Plaga niewydolności serca: Statystyki nie pozostawiają złudzeń
- Wszystkie w tym dziale
![]() |