Zbadaj się i pokonaj chłoniaka! Ruszyła rejestracja
Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta. Nowotwór układu chłonnego to jednak nie wyrok, a jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie. Jak zatem walczyć z chłoniakiem? więcej »
Dlaczego obawiamy się chorych na padaczkę
W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Prawie każdy z nas słyszał o tej chorobie, a co trzecia osoba zna kogoś chorującego na padaczkę. Wyniki wrześniowego badania[1] wskazują, że bardzo powierzchowna wiedza Polaków nt. padaczki przekłada się na szereg negatywnych postaw wobec chorych. Ponad połowa badanych Polaków błędnie utożsamia padaczkę z najczęstszym, ale nie jedynym rodzajem napadu padaczkowego – utratą przytomności i drgawkami całego ciała, a co szósty Polak deklaruje, że boi się chorych na padaczkę. Co dziesiąta ankietowana osoba uważa, że padaczką można się zarazić, lub że jest to choroba psychiczna. więcej »
Żyć z rakiem piersi w Polsce
Izolacja, brak wsparcia ze strony najbliższych, ale także spadek dochodów i ograniczenie aktywności w życiu zawodowym i prywatnym – to problemy najczęściej sygnalizowane przez kobiety żyjące z rakiem piersi. Z badań przeprowadzonych w 9 państwach europejskich, w tym w Polsce, w ramach kampanii „Tu i Teraz” wyłania się obraz kobiet, które uważają się za gorsze, bo nie mogą być ilustracją tezy, że raka można pokonać. One muszą z nim żyć. więcej »
Kobiety palą jak mężczyźni i umierają jak mężczyźni! Co zrobić, aby ustrzec je przed zachorowaniem i śmiercią?
W ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca spowodowanego paleniem tytoniu, w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych. 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Od ponad 30 lat, zwraca się tego dnia uwagę na szkodliwość palenia tytoniu i zachęca palaczy do porzucenia nałogu. więcej »
Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarzy specjalistów w całej Polsce
Pacjenci w całej Polsce do końca roku będą mogli wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne oraz skorzystać z porady lekarza specjalisty, który dokona analizy wyniku badania. Badania i konsultacje odbywają się w ramach programu edukacyjnego „Chwytaj każdy oddech”, którego celem jest edukacja polskiego społeczeństwa w zakresie chorób płuc – ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki, roli wczesnej diagnostyki i zasad współpracy pacjenta i lekarza w trakcie leczenia astmy i POChP. Program swoim autorytetem wsparli wybitni eksperci w dziedzinie chorób płuc... więcej »
Mama SOS ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce odznaczona „Brązowym Krzyżem Zasługi”
5 listopada odbyła się uroczystość odznaczenia „Brązowymi Krzyżami Zasługi” wybranych kandydatów, którzy zasłużyli się w opiece zastępczej. Wśród nagrodzonych znalazła się Pani Barbara Gutowska, mama SOS z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. więcej »
Wybierz Życie – o profilaktyce chorób onkologicznych na Mazowszu
Rak szyjki macicy jest następstwem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), tak jak AIDS jest konsekwencją zakażenia wirusem HIV. Eksperci podczas spotkania zastanawiali się dlaczego HPV nie robi na nikim takiego wrażenia, jak HIV, pomimo tego, że zabija on rocznie więcej kobiet. W Polsce w 2012 roku z powodu AIDS zmarło 49 osób, podczas, gdy z powodu raka szyjki macicy 1735 kobiet! O tym, jak poprawić statystyki dyskutowali eksperci podczas konferencji „Profilaktyka chorób onkologicznych w województwie mazowieckim” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w Warszawie oraz Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet. więcej »
Rusz się po zdrowie
Nawet 30% nowotworów jest związanych z nadwagą, otyłością, brakiem ruchu oraz złym odżywianiem. Tymczasem połowa Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Jedynie pierwotna prewencja – zmiana codziennych zachowań i stylu życia – może zmienić te alarmujące statystyki. więcej »
Ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby
Często zapominamy lub nie wiemy, że wątroba jest jednym z najważniejszych narządów i odpowiada za kluczowe procesy metaboliczne w organizmie. Warto o tym mówić i przypominać – dlatego 14 października 2013 r. ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. więcej »
Nadwaga i otyłość u dzieci w wieku szkolnym. Co czwarty uczeń podstawówki jest otyły....
Występowanie nadmiernej masy ciała wśród dzieci, a więc nadwagi oraz bardziej niebezpiecznej dla zdrowia otyłości, gwałtownie narasta nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) przez trzydzieści pięć lat (1971-2006) obserwując stan odżywienia młodzieży w wieku od 11-15 lat (próba losowa) stwierdził, że odsetek uczniów z nadmierną masą ciała wzrósł w tym czasie w Warszawie dwukrotnie (do 21% u chłopców i 15% u dziewcząt). więcej »
Ogólnopolski konkurs na projekt badawczy „Celuj w Innowacje” rozstrzygnięty
Konkurs „Celuj w Innowacje” skierowany był do ośrodków i instytucji naukowych oraz ich pracowników, którzy poprzez udział w konkursie mogli otrzymać szansę na otrzymanie dofinansowania zgłoszonego projektu badawczego. Inicjatywę wsparli swoim autorytetem wybitni eksperci związani z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju, którzy wraz z Organizatorami konkursu dokonali wyboru najlepszych projektów spośród kilkunastu nadesłanych z całego kraju. więcej »
Strategia dla Chorób Rzadkich – potrzebna od zaraz!
Klasyfikacja, diagnostyka i rejestr chorób rzadkich, opieka zdrowotna dla pacjentów z chorobami rzadkimi, zintegrowana pomoc socjalna dla pacjentów i ich rodzi oraz informacja, nauka i edukacja w zakresie chorób rzadkich to najważniejsze punkty Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Pracuje nad nim Ministerstwo Zdrowia, a o postępach prac mówił w poniedziałek (7 października) wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki podczas konferencji „Choroby rzadkie a zagrożenie wykluczeniem” zorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Instytut Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego. Z zaleceń Rady UE z 2009 roku wynika, że każde Państwo Członkowskie powinno wdrożyć taki plan do końca 2013 roku. Polska będzie jednym z ostatnich, które to zrobią. więcej »
Bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i okolicznych powiatów
Trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i wszystkich okolicznych powiatów. Na chętnych czeka jeszcze 800 testów anty-HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji. Bezpłatne testy można wykonać w laboratorium ALAB, przy ulicy Sadowej 11 w Sanoku. Badania potrwają tylko do 15 grudnia. Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”. więcej »
Wrocław. Zbadano kardiologów...
26 i 27 września w Hali Stulecia we Wrocławiu przedstawiciele kampanii „Ciśnienie na życie” zbadali wiek serca kardiologów, którzy uczestniczyli w XVII Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W ciągu dwóch dni przebadano 477 osób. więcej »
Mobilny gabinet udarowy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu
Każdego roku w Polsce dochodzi do około 60 000-70 000 przypadków udaru mózgu. Około 30 000 osób umiera z powodu tej choroby. Kluczowe znaczenie dla leczenia udaru ma szybkie rozpoznanie jego objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku chorych, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (blisko 80% wszystkich przypadków zachorowań) możliwe jest zastosowanie nowoczesnego leczenia trombolitycznego. więcej »